Aquapark w Opolu. Prezydent: „W mieście brakuje takiego miejsca”
O tym, jak w szczegółach będzie wyglądał aquapark w Opolu opowiadał w piątek 14 lipca na specjalnej konferencji prezydent Opola i architekt odpowiedzialny za projekt inwestycji. Koszt dokumentacji wyniesie ok. 5 mln 100 tys. zł netto. To z kolei wynika ze zmian, jakie miasto wprowadziło we wstępnym projekcie (m.in. rezygnacja z utrzymania trybun, które zostaną wyburzone).
Budowa obiektu rozpocznie się po ukończeniu innej wielkiej inwestycji – Stadionu Opolskiego. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski prognozuje, że wbicie łopaty realnie może nastąpić w 2025 roku. Stąd aquapark mógłby być gotowy za około dwa lata, czyli w 2027 roku.
Wiadomo już, że do dyspozycji będzie 1,5 tys. mkw powierzchni do pływania. Poza tym powstaną saunaria zewnętrzne i wewnętrzne, jacuzzi, zjeżdżalnie czy brodziki dla 2-3 letnich dzieci.
– Stadion piłkarski przy ul. Oleskiej funkcjonuje średnio raz na dwa, trzy tygodnie. Planujemy więc rewitalizację tego miejsca. Po niej wciąż będzie pełnić funkcję usługową, rekreacyjną i rozrywkową w postaci aquaparku – przekonywał prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
Dodał, że plusem jest jego lokalizacja, stosunkowo korzystna dla wielu mieszkańców. – Do dyspozycji mamy ok. 6 hektarów terenu. W kolejnych etapach będą się zmieniały – powiedział i dodał, że to kolejny obszar miasta poddawana rewitalizacji m.in. po Opolskim Parku Sportu, Centrum Usług Publicznych czy ul. Krakowskiej.
Wzorem aquaparku w Tychach
Jak wskazywał dziś architekt cały obiekt dzieli się na tzw. trzy podgrupy: obiekt główny, parking odkryty zewnętrzny na ok. 400 miejsc postojowych. A za budynkiem stanie rozbudowany zespół basenów zewnętrznych.
– Parking będzie połączony ze strefą wejścia. Tu planujemy m.in. ścieżkę edukacyjną. Cała inwestycja będzie podporządkowana estetyce dinozaura opolskiego i tematyce triasu. Dlatego też do nich będziemy szukać nawiązań, jeśli chodzi o architekturę i wyrazy estetyczne – zdradził Mariusz Turaszek, architekt i projektant aquaparku w Opolu, który na koncie ma około 60 podobnych projektów w całej Polsce, ostatni to duży aquapark w Częstochowie.
Moc atrakcji i zabawy
Jak opowiadał dziennikarzom z placu wejściowego, poprzez hol wejściowy będziemy wchodzić do przestrzennego zespołu szatniowego. Następna będzie hala basenowa.
– Tam stworzymy strefy, które obsłużą wszystkich użytkowników. Chodzi np. o strefę dla najmłodszych z wodnymi placami zabaw. Przy tym staną jacuzzi, duży basem rekreacyjny z licznymi atrakcjami (rzeki, groty, bicze, leżanki, gejzery) – wyjaśniał. – Największą częścią będzie basen ze sztuczną falą. To 30-metrowy, specjalny basen z plażą i leżakami.
Przy tym basenie zewnętrznym i zespołach dla dzieci znajdzie się kompleks zjeżdżalni (trzy zewnętrzne, cztery wewnętrzne, w tym jedna rodzinna cztero- lub pięciotorowa). W tym miejscy znajdzie się jeszcze całoroczny basen zewnętrzny. Po wypłynięciu na zewnątrz będzie można skorzystać z basenu rekreacyjnego, solankowego.
– Obecnie bardzo ważnym elementem takich obiektem staje się strefa saunowa. W związku z tym projektuje się je coraz większe i atrakcyjniejsze. W opolskim aquaparku będzie ich ok. dziesięciu. One mają m.in. strefę schładzania, wypoczynku, także wyjście na zewnątrz do tzw. ogrodów saunowych, gdzie z kolei jest basen schładzający. Z niego mogą korzystać np. morsy.
Natomiast jeśli chodzi o baseny zewnętrzne, to również nie zabraknie w nich atrakcji (m.in. dzika rzeka, grota, masaże, strefa do nauki pływania). Woda w nich będzie podgrzewana.