wtorek, 1 lipca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Najważniejsze

Zmiany na uniwersytecie. „Wąska specjalizacja szkodzi studiom”

– Świat wokół nas się zmienia, zmieniają się też młodzi ludzie, którzy funkcjonują w świecie wyboru, możliwości, ale i w oparciu o komunikację obrazową, o filmiki i nagrania. Musimy iść z duchem czasu – mówi prof. Robert Geisler, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.

Piotr Guzik Piotr Guzik
2025-06-30
w Najważniejsze, Nauka, Opole, Tylko u nas
Robert Geisler

– Świat wokół nas się zmienia, zmieniają się też młodzi ludzie - mówi prof. Robert Geisler. / Fot. kolaż: Instytut Politologii UO - FB/prywatne

Prof. Robert Geisler – rozmowa

Piotr Guzik: Słyszałem, że Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej od nowego roku akademickiego wchodzi w tryb eksperymentalny. Co ulegnie zmianie?

Prof. Robert Geisler: Do tej pory nabory na studia odbywały się na konkretne kierunki. Tak pozostanie również w tym roku. W rezultacie tego studenci zazwyczaj mają zajęcia dydaktyczne w ramach poszczególnych kierunków. Tak to działa na całej uczelni i sytuacja ta ma miejsce od lat. Na naszym Wydziale od 1 października pierwszy rok zajęć dla wszystkich, niezależnie od wybranego kierunku studiów, będzie wspólny. Wszyscy studenci będą uczęszczali wspólnie na zajęcia niezależnie od studiowanego kierunku. Wszyscy studenci studiujący czy to dziennikarstwo i komunikację społeczną, politologię, stosunki międzynarodowe mając wspólne zajęcia z filozofii, ekonomii, socjologii czy podstaw nauk o polityce lub nauk o komunikowaniu będą razem uczestniczyć w ww. zajęciach – na wykładach, z kolei na ćwiczeniach będą wymieszani.

Czemu ma to służyć?

– Chcemy, by nasi studenci nie byli wąskospecjalistyczni. By zaczynali ze sobą rozmawiać, wymieniać się poglądami oraz wspólnie mierzyć się z wyzwaniami na różnych polach od samego początku kształcenia. Taka integracja jest istotna szczególnie z tego względu na budowanie kapitału społecznego i relacyjnego, czyli więzi i sieci kontaktów, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej. Pamiętajmy, że szereg naszych absolwentów z poprzednich prawie dwudziestu lat to obecni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast i w ich pracy zawodowej wykorzystują w pozytywnym tego słowa znaczeniu relacje zbudowane we wcześniejszych etapach kształcenia. Tego rodzaju kompetencje zamierzamy kształcić już od I roku studiów.

W jaki sposób?

– Wydział dysponuje profesjonalnym studiem telewizyjnym, nazwanym Atelier Filmowo-Fotograficznym. Już studenci I roku mają możliwości korzystania z niego i kształcenia szczególnych kompetencji. Zaznajamiają się z kamerami i mikrofonami, pracą z dźwiękiem i obrazem – po obu ich stronach. Studenci Public Relations i dziennikarstwa uczyć się będą rzemiosła, a studenci politologii i stosunków międzynarodowych pracy przed kamerą, co niejednokrotnie będą wykorzystywać w kampaniach wyborczych. Ponadto nasi studenci w kończącym się roku akademickim stworzyli m.in. podcast na temat szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Odpowiadali także za przygotowanie i prowadzenie debat telewizyjnych z udziałem młodzieży, których tematy dotyczyły m.in. pojednania polsko-niemieckiego z 1989 roku w Krzyżowej czy kwestii sekularyzacji świąt. Wiele aktywności prowadzonych wśród naszych wykładowców skutkuje wyjściem poza mury uczelni, kontaktami z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zwiększaniem zaangażowania studentów w projekty edukacyjne, na przykład promocyjne czy kampanie społeczne.

To pierwszy rok, ale studia trwają przecież dłużej.

– I na pierwszym roku zmiany się nie kończą. Studenci będą studiować razem w obszarze segmentu nauk o polityce i administracji – politologia i stosunki międzynarodowe, oraz segmentu nauk o komunikacji społecznej – dziennikarstwie i komunikacji społecznej oraz Public Relations. Równolegle będą realizowane zajęcia w ramach poszczególnych kierunków oraz blok przedmiotów do wyboru, które będą miały z natury charakter interdyscyplinarny i będą dotyczyć połączenia kwestii nauk o polityce i komunikacji społecznej, jak czym jest dezinformacja, kampanie wyborcze, polityka młodzieżowa, komunikacja w polityce i społeczeństwie obywatelskim.

A co z kanonem, czyli fundamentem każdego kierunku studiów?

– Oczywiście będzie zachowany. Absolwent każdego kierunku musi zaliczyć tzw. przedmioty kierunkowe, czyli będące podstawą kształcenia na każdym kierunku. Każda studentka i każdy student będzie musiał zaliczyć ten obszar wiedzy. Z drugiej strony staramy się dawać jak najwięcej przestrzeni do wyboru dla studentek i studentów.

Moje doświadczenie ze studiów jest takie, że pewne przedmioty cieszą się większym zainteresowaniem od innych. Nie obawia się pan, że jeden bądź dwa przedmioty będą oblegane. A będą też takie, do których chętnych nie będzie?

– Odpowiedź jest prosta i dotyczy zarządzania wydziałem. Liczba przedmiotów do wyboru nie może być liczbą nieadekwatną do liczby studentów. W przypadku większego zainteresowania to średnia ocen decydować będzie kto będzie mógł uczestniczyć w zajęciach cieszących się większym zainteresowaniem. A więc warto dbać o wyniki w nauce, aby w jak największych stopniu móc z wyboru, który dajemy.

Co jeszcze ma się zmienić?

– To nieco bardziej odległa perspektywa, ale chcielibyśmy przeprowadzić na rok 2026/27 rekrutację na Wydział, a nie na konkretne kierunki studiów. W ten sposób młody człowiek po maturze miałby jeszcze rok czasu na decyzję, w jakim kierunku chce pójść w życiu, czy bardziej odpowiada mu zgłębienie kwestii związanych z polityką, czy z dziennikarstwem. Zdarza się, że studenci na pierwszym roku stwierdzają, że z jakiegoś powodu dany kierunek jednak nie odpowiada ich oczekiwaniom, że się pomylili, bo widzą koleżanki i kolegów z równoległych kierunków studiujących to, co i oni chcieliby studiować. Rekrutacja wydziałowa rozwiązuje ten problem.

Skąd pomysł na te wszystkie zmiany?

– Świat wokół nas się zmienia, zmieniają się też młodzi ludzie, którzy funkcjonują w świecie wyboru, możliwości, ale i w oparciu o komunikację obrazową, o filmiki i nagrania. Musimy iść z duchem czasu. Po wtóre, na rynku pracy dzisiaj i jutro ważne są kompetencje. Ważne jest kształtowanie tych kompetencji przez studentów. Już się to dzieje, kiedy studenci pod okiem wykładowców tworzą gry planszowe, pracują metodą rozwiązywania problemów, tworzą tzw. „rolki” na profile w mediach społecznościowych będące zarazem naszą promocją, biorą udział w obozach naukowych na temat pogranicza, wyjeżdżają na wizyty studyjne do firm, jak Górażdże. Te różnego rodzaju innowacje stają się u nas standardem.

Czy drogą Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej pójdzie cały Uniwersytet Opolski?

– Ta decyzja należy już do władz uczelni. W kontekście malejącej liczby studentów oraz niżu demograficznego odejście od wąskich specjalizacji na rzecz studiów bardziej interdyscyplinarnych czy wspólnych zajęć dla studentów różnych kierunków studiów to z naszej perspektywy jedyna słuszna droga.

Czytaj: Prof. Tomasz Grzyb: Rozum jest w odwrocie, szerzy się ignorancja

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: edukacjaedukacja opoleUniwersytet Opolski

Czytaj więcej

eko-okna w kędzierzynie-koźlu

Eko-Okna w Kędzierzynie-Koźlu do zamknięcia? „Nie przedłużają umów”

Piotr Guzik
2025-06-30
0

Zakład Eko-Okna w Kędzierzynie-Koźlu otwarto nieco ponad rok temu. To była pierwsza fabryka firmy w województwie opolskim. Docelowo pracować mogły...

limit na obwodnicy piastowskiej Opola

Nowy limit prędkości na obwodnicy Opola. Kierowcy: Nareszcie!

Piotr Guzik
2025-06-30
0

Kierowcy korzystają z tej drogi od końcówki 2019 roku. Trasa liczy blisko cztery kilometry długości i łączy „ślimaka” na ulicy...

pirat drogowy w mercedesie na A4

Pirat drogowy szalał Mercedesem po autostradzie A4. Szokujące nagranie

Piotr Guzik
2025-06-30
0

Wideo, na którym jest pirat drogowy szaleje w Mercedesie na autostradzie A4, trafiło do sieci w niedzielę 29 czerwca. Pojawiło...

oszustwo w internecie milioner

Milioner stracił oszczędności życia. To nie stało się z dnia na dzień

Piotr Guzik
2025-06-30
0

82-latek z powiatu nyskiego zgromadził spore oszczędności. Miał ponad milion złotych. Gdy w sieci natknął się na ogłoszenie, z którego...

Urodziny Odry Opole

Urodziny Odry Opole. Można już kupić bilet na imprezę główną

Łukasz Baliński
2025-06-30
0

Urodziny Odry Opole odbędą się 5 lipca i tego dnia na ITAKA Arena odbędzie się sparing gospodarzy z Zagłębiem Lubin....

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Porzucone koty Opole

    Sześć małych kotów w… kartonie. Ktoś podrzucił je pod drzwi kawiarni w Opolu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • W piątek ruszy wodny plac zabaw w Opolu. Podano cennik

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Będzie nowa obwodnica w województwie opolskim. Jest przetarg

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Exodus Ślązaków do Niemiec trwał prawie pół wieku. Tyle, co PRL

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Hard Beans z Opola. Międzynarodowy biznes z szalonej miłości do kawy

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole powódź 2024 Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025