Zielona Szkoła dla powodzian to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort uruchomił program wsparcia dla szkół z południowej Polski, które ucierpiały w wyniku powodzi. Dzięki Systemowi Informacji Oświatowej szkoły mogą zgłaszać swoich uczniów do wyjazdów na tzw. Zielone Szkoły, organizowane w miejscach, które nie zostały dotknięte klęską żywiołową.
Zielona Szkoła dla powodzian. Sindbad oferuje darmowy przejazd
W ramach inicjatywy MEN, uczniowie będą mogli udać się do miejscowości i ośrodków wypoczynkowych, które zadeklarowały gotowość przyjęcia młodych ludzi z zalanych terenów. Ośrodki te zorganizują zajęcia dostosowane do wieku uczniów, z podziałem na grupy (klasy 1-3, 4-6, 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe). Dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury PKP zapewni bezpłatny przejazd uczniów, a samorządy nocleg i wyżywienie.
Ryszard Wójcik, prezes firmy Sindbad, zaproponował bezpłatny transport dla dzieci na Zieloną Szkołę. Uważa, że to dla wielu uczniów bardziej komfortowy przejazd.
– Deklarujemy, że przewieziemy grupę 250 dzieci, oferując wygodny i bezpieczny transport autokarami – podkreśla.
Ryszard Wójcik argumentuje, że autokary mają tę przewagę nad pociągami, że mogą odebrać dzieci bezpośrednio z terenu zamieszkania, a potem zabrać do celu podróży. Jako przykład wskazuje Głuchołazy, skąd podróż dzieci pociągiem wymagałaby przesiadek. Propozycja firmy Sindbad uwzględnia przewóz do Zakopanego i innych miejsc, w których uczniowie mogą spędzić czas w przyjemnym otoczeniu.
Odbudowa i powrót do nauki w szkołach powodziowych
Na terenach dotkniętych powodzią w znajduje się ponad tysiąc placówek edukacyjnych. Spośród nich 431 zostało zamkniętych, a 200 uległo zniszczeniu (dane dla całej Polski). Szkoły wymagają gruntownych remontów zanim uczniowie będą mogli wrócić do normalnej nauki. W niektórych przypadkach zajęcia są już prowadzone w trybie zdalnym lub w łączonych grupach. Szczególnie w Głuchołazach i Nysie, gdzie trwają naprawczy.
Joanna Raźniewska, Opolska Kurator Oświaty, podkreśliła, że inicjatywa Zielona Szkoła dla powodzian spotkała się z pozytywnym odbiorem. Kuratorium współpracuje z różnymi ośrodkami w Polsce, w tym w Szczyrku i województwie łódzkim, aby zapewnić uczniom bezpieczne i wartościowe miejsce do nauki oraz wypoczynku. Kurator dodała, że choć niektóre dzieci wolą zostać w domu, by pomagać rodzicom w sprzątaniu, inne chętnie skorzystają z możliwości wyjazdu, by odpocząć po trudnych doświadczeniach.
Również inicjatywa Sindbada spotkała się z pozytywnym odbiorem w kuratorium. – Potrzebujemy, żeby wyjechali uczniowie z Nysy, Głuchołaz, Lewina Brzeskiego, Białej Nyskiej. Nie mamy jeszcze danych odnośnie ile dzieci będzie wyjeżdżać. Dużo szkół ma jeszcze zawieszone zajęcia. Jesteśmy w trakcie zbierania tych danych – mówi Joanna Raźniewska.
Czytaj także: Tygrys z Lewina Brzeskiego przypłynął do domu. Ale zaginionych pupili nie brakuje
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.