Zaczytane Opolskie 2025 zbliża się wielkimi krokami. W jej ramach w bibliotekach i instytucjach kultury na terenie całego regionu odbywają się spotkania autorskie. Ideą tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwiększenie rozpoznawalności literatury i autorów oraz dotarcie do nowych grup odbiorców.
– To jeden z tych projektów, na który wszyscy czekamy. Zaczynaliśmy w 2018 roku od 9 wydarzeń. W tym roku jest ich prawie sto i zaprosiliśmy ponad 70 autorów – powiedział wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.
Zaczytane Opolskie 2025 – mieszkańcy pokochali ten projekt
I to właśnie rosnąca frekwencja spotkań – szczególnie poza dużymi miastami regionu – była pretekstem do zwiększenia finansowania imprezy: z ponad 250 tys. zł, do 300 tys. zł w tym roku.
– Docieramy pod tzw. strzechę: do małych bibliotek, do małych miejscowości, gdzie samorządowców nie stać na to, by sprowadzić wielkie nazwiska. My te osoby kontraktujemy wcześniej, zapraszamy w różne miejsca. Dzieje się to z wielkim zaangażowaniem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która program realizuje – zaznaczył wicemarszałek.
Zaczytane Opolskie 2025 wystartuje w czwartek 10 kwietnia o godz. 17.00. Będzie to spotkanie w ogrodzie WBP z Mariuszem Szczygłem. W tym roku zaproszenia na spotkania w ramach akcji przyjęli też m.in:
- Anna Seniuk,
- Grzegorz Kasdepke,
- Olga Bończyk,
- Jan Mela,
- Jakub Żulczyk,
- Tomasz Jachimek,
- Cezary Harasimowicz.
Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP mówił, że dzięki zwiększonemu dofinansowaniu, projekt dotrze do jeszcze większej liczby miejscowości.
– Biblioteka to nie jest piekarnia, że trzeba do niej przyjść codziennie. Dlatego musi ona wyjść naprzeciw czytelnikowi, zainteresować go, np. nowościami. W tym celu potrzebna jest pomoc samorządów – przyznał Chrobak.
Zaznaczył, że akcja Zaczytane Opolskie pomaga bibliotekom w regionie zwiększać atrakcyjność, promować dobrą literaturę i dostęp do książek, a rok 2025 nie powinien być wyjątkiem. Dyrektor WBP przypomniał, że statystyki – wbrew powszechnej opinii – pokazują wzrost czytelników.
Harmonogram spotkań w całym województwie dostępny TUTAJ.
Fot. WBP w Opolu
Czytaj też: WBP w Opolu po rozbudowie to biblioteka na miarę XXI wieku
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania