W wybory prezydenckie 2025 na terenie województwa opolskiego działają 1023 obwodowe komisje wyborcze. Pracuje w nich łącznie blisko 8 tysięcy osób – konkretnie 7 963. Na terenie naszego regionu do głosowania uprawnionych jest ponad 720 tysięcy osób.
Aby znaleźć komisję, w której możemy zagłosować, można skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki. Wystarczy w specjalnym polu wpisać swój adres zamieszkania, a wyszukiwarka wskaże adres lokalu wyborczego, w którym możemy oddać głos.
W niedzielę wyborczą będą dwa komunikaty na temat frekwencji:
- według stanu na godz. 12.00 – podany po godz. 12.30
- według stanu na godz. 17.00 – podany po godz. 17.30
Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować?
Aby móc zagłosować, należy przedstawić w lokalu wyborczym dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport. Można te skorzystać z aplikacji mObywatel.
Pobierając kartę warto się upewnić, czy ta ma wszystkie wymagane pieczątki: wydrukowaną okręgowej komisji wyborczej oraz przybitą przez obwodową komisją wyborczą. Bez nich karta do głosowania jest nieważna.
Sama karta na wybory prezydenckie 2025 to jedna płachta, na której znajdują się nazwiska i imiona 13 kandydatów na prezydenta RP ułożone alfabetycznie. Ci kandydaci to:
- Bartosiewicz Artur
- Biejat Magdalena
- Braun Grzegorz
- Hołownia Szymon
- Jakubiak Marek
- Maciak Maciej
- Mentzen Sławomir
- Nawrocki Karol
- Senyszyn Joanna
- Stanowski Krzysztof
- Trzaskowski Rafał
- Woch Marek
- Zandberg Adrian
Po lewej stronie każdego nazwiska na liście jest pusta kratka. W tej kratce stawiamy znak „X”, czyli dwie przecinające się linie, przy nazwisku wybranego kandydata. Można wybrać tylko jedną osobę spośród wszystkich kandydatów na karcie do głosowania.
Wrzucając kartę do głosowania do urny powinniśmy pamiętać, aby ją złożyć. To wymóg kodeksu wyborczego, mający zapewnić tajność głosowania.
Kiedy będą wyniki?
Głosowanie na wybory prezydenckie 2025 zakończą się o godz. 21.00. Wtedy komisje wyborcze zamkną lokale i przystąpią do sprawdzenia ważności głosów oraz liczenia tego, ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci.
Pierwsze, sondażowe wyniki mamy poznać krótko po zakończeniu głosowania. Natomiast wyniki głosowania powinny być znane w poniedziałek do południa.
Czytaj także: Cyfrowi nomadzi pracują zdalnie, a świat nie ma dla nich granic
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania