Sprzęt z CWK wart jest ponad 21,5 mln zł
– Oby nigdy więcej takie obiekty nie musiały powstawać – podkreślił Sławomir Kłosowski. – W tym szpitalu leczyły się blisko 2 tysiące pacjentów. Wielu z nich, niestety, z powodu covidu zmarło. Szpital formalnie zakończy działalność 13 grudnia, natomiast – co mnie szczególnie cieszy – cały drogi i z najwyższej półki sprzęt medyczny, który tutaj funkcjonował, zostaje w województwie opolskim i będzie poprawiał jakość usług medycznych. Łączna wartość sprzętu wynosi 21,5 mln złotych. Sprzęt ze szpitala tymczasowego ma wartość 8 mln 100 tysięcy zł. Natomiast 13,5 mln zł wart jest sprzęt pozyskany z Agencji Rezerw Strategicznych dla wszystkich szpitali, które świadczyły usługi covidowe w regionie.
Podziałem wyposażenia zajęła się powołana przez wojewodę komisja.
– Przekazałem zespołowi jeden kierunek, że ten sprzęt ma się znaleźć w pierwszej kolejności w tych szpitalach, na których ja mogłem polegać w czasie covidu – przyznał pan Kłosowski. – To nie było takie łatwe zadanie, żeby przekonać szpital x, ażeby wszedł w rolę szpitala covidowego. Trudne to było zwłaszcza na samym początku pandemii, kiedy w wielu szpitalach dla personelu medycznego covid był zjawiskiem obcym.
Do których szpitali trafi sprzęt z CWK
Jak poinformował Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego OUW, do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trafi m.in. 10 aparatów do tlenowej wentylacji, aparat USG, sześć szpitalnych łóżek elektrycznych, 25 kardiomonitorów i 36 respiratorów, aparat do podawania leków.
Szpital Wojewódzki w Opolu otrzyma aparat USG, 3 urządzenia do ogrzewania pacjenta, 25 kardiomonitorów, 7 pomp infuzyjnych i 35 pomp infuzyjnych strzykawkowych.
10 aparatów do tlenowej wentylacji, 5 elektrycznych łóżek, 4 kardiomonitory, 5 pomp infuzyjnych i 6 pomp infuzyjnych objętościowych – to część sprzętu, który będzie służył pacjentom Brzeskiego Centrum Medycznego.
ZOZ Nysa otrzymał m.in. aparat do ciągłej terapii nerkozastępczej, 3 łóżka elektryczne, 6 kardiomonitorów i 3 ssaki elektryczne.
– Specjalne podziękowania dla wszystkich szpitali, które świadczyły usługi covidowe – mówił podczas konferencji wojewoda opolski. Szczególnie podkreślił perfekcyjną współpracę z USK w Opolu oraz ze szpitalem w Nysie.
W szpitalu tymczasowym było ponad 2 tys. pacjentów
– Szpital tymczasowy był prowadzony przez 15 miesięcy, przebywało w nim ponad 2 tys. pacjentów. Kilkaset osób było zaangażowanych w pracę tutaj – mówił Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. – To był dla nas bardzo trudny czas. Mogliśmy otworzyć szpital tymczasowy dzięki ogromnemu wsparciu wojewody, ale także jednostek straży pożarnej i wojska. Ten sprzęt, który otrzymaliśmy i już do USK przyjechał, jest wydawany na oddziały i trafia do pacjentów. Cieszę się, że będzie miał drugie życie.
– Sprzęt, który otrzymaliśmy i za który bardzo dziękujemy, już jest wykorzystywany – powiedział Norbert Krajczy, dyrektor szpitala w Nysie. – Chciałbym szczególnie podziękować za nowoczesny sprzęt do tomografii komputerowej. On pozwala na diagnozowanie pacjentów jeśli chodzi o ich naczynia, o ich krążenie. Ten sprzęt jest nam na razie użyczony, nie jest naszą własnością.
– Cały sprzęt szpitalom jest na razie użyczony, ale niewykluczone, że jeśli rząd podejmie odpowiednią decyzję, to zostanie w placówkach na zawsze – zapewnił Mieczysław Wojtaszek.