System, na bazie którego wyliczona została składka zdrowotna 2025, bazuje na przepisach obowiązujących od 2022 roku, jako element kontrowersyjnego Polskiego Ładu. Ustawa przyjęta w piątek 4 kwietnia wprowadza w tej kwestii istotne zmiany. Reformuje bowiem zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, trafią teraz do rozpatrzenia przez Senat.
Składka zdrowotna 2025 ostatnią na obecnych zasadach. Co się zmienia?
Przyjęty przez Sejm projekt wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Mechanizm będzie wyglądał następująco:
- Część Stała (Ryczałtowa): Podstawowa, zryczałtowana część składki wyniesie 9 proc. od kwoty równej 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ten element będzie dotyczył większości przedsiębiorców.
- Część Procentowa (od Nadwyżki): Dodatkowa składka będzie naliczana tylko od nadwyżki dochodów lub przychodów ponad określony próg:
– Dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym: Stawka wyniesie 4,9 proc. i będzie naliczana od nadwyżki dochodu ponad 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
– Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych: Stawka wyniesie 3,5 proc. i będzie naliczana od nadwyżki przychodu ponad 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. - Karta Podatkowa: Dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej, składka zdrowotna zostanie obniżona i będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 9 proc. od 100 proc. minimalnego wynagrodzenia).
- Likwidacja Odliczenia: Bardzo istotną zmianą jest uchylenie możliwości odliczania zapłaconych składek zdrowotnych w ramach podatku dochodowego (PIT). Dotyczy to zarówno odliczenia od dochodu/przychodu, jak i zaliczenia w koszty.
Gorąca debata w Sejmie. „Zabieracie pieniądze pacjentom!”
Przed głosowaniem Minister Finansów, Andrzej Domański, przedstawił stanowisko rządu. Podkreślił, że przyjęte zmiany są kolejnym krokiem w odwracaniu katastrofalnych skutków Polskiego Ładu, na bazie których wyliczona została składka zdrowotna 2025.
Zapewnił, że na nowym rozwiązaniu skorzysta około 2,45 miliona polskich przedsiębiorców. Minister zapewnił również, że budżet państwa pokryje wszystkie koszty związane z tym projektem. Wedle szacunków to 4,6 mld zł rocznie. Minister przekonywał, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie poniesie żadnych wydatków związanych z wprowadzeniem tego rozwiązania.
Część opozycji apelowała o to, aby ustawę odrzucić. Marcelina Zawisza z Razem stwierdziła, że skoro minister finansów ma dodatkowych 6 miliardów złotych w budżecie, to powinien przeznaczyć je na nadwykonania. Stwierdziła, że niższa składka zdrowotna to zabieranie pieniędzy pacjentom.
– Już teraz w kasie NFZ jest dziura o wymiarze 20 miliardów złotych. Wedle ekspertów jeśli do lipca ta dziura nie będzie zasypana, to grozi nam zapaść systemu ochrony zdrowia – argumentowała.
Andrzej Domański odpowiedział, że NFZ uregulował nadwykonania za ubiegły rok.
Za ustawą zagłosowała również Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna. Warto nadmienić, że w marcu wyrażała publicznie obawy, czy NFZ „udźwignie” finansowo obniżkę składki dla przedsiębiorców.
Ustawa oznaczająca, że składka zdrowotna 2025 będzie ostatnią wyliczoną na bazie obecnego systemu, trafi teraz do Senatu. Ten ma 30 dni aby ją rozpatrzyć.
Czytaj w dziale zdrowie: Miażdżyca – cichy zabójca. Przebadają 1500 osób by z nim walczyć
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania