Projekt „Przedszkolak ratuje” w województwie opolskim wystartował jako pilotażowa edycja w roku 2024. Cykl zajęć zainicjował Samorząd Województwa Opolskiego w 2024 roku. Twórcy tego programu chcą, by dzieci nauczyły się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy, jak wzywać pomoc w sytuacji zagrożenia, czy też jak reagować na sytuacje niebezpieczne.
– Wychodzimy z założenia, że im szybciej nauczymy małe dzieci reakcji w takich sytuacjach, tym bardziej wyrobimy im automatyczne nawyki. Wtedy bardziej bezpieczni będziemy i my dorośli, i dzieci – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa.
„Przedszkolak ratuje” w województwie opolskim
Okazało się, że szkolenia w formie zabawy dla 5, i 6-latków, dotyczące praktycznego radzenia sobie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, są strzałem w dziesiątkę. Warsztaty z dziećmi prowadzili pracownicy Opolskiego Centrum Edukacji oraz policjanci z regionu.
Ubiegłoroczne szkolenia miały miejsce w przedszkolach w powiatach nyskim, brzeskim i kluczborskim.
– W tym roku, już od czerwca, uczymy przedszkolaki z powiatu krapkowickiego, strzeleckiego i głubczyckiego – zapowiada Zuzanna Donath-Kasiura.
Z kolei w roku 2026 zajęcia czekają dzieci z powiatu opolskiego i oleskiego. A w 2027 r. – z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, prudnickiego i namysłowskiego.
– Weźmie w nich udział ponad 12 tys. przedszkolaków. Przez trzy lata przeznaczymy na ten projekt 310 tys. zł – dodaje wicemarszałek.
Bezpieczeństwo priorytetem. Czego uczą się przedszkolaki?
O tym, że bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem, przekonany jest także zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, partner akcji.
– Chcemy nasze dzieci edukować przy wykorzystaniu ich własnych maskotek. Na tym bazujemy podczas zajęć – opowiada o projekcie „Przedszkolak ratuje” w województwie opolskim, insp. Remigiusz Sawicki.
Podczas warsztatów przemycane są różne umiejętności. Przedszkolaki uczą się np. jakie numery bezpieczeństwa wybrać w niebezpiecznej sytuacji, czy też jak przedstawić zdarzenie, tak, by służby mogły podjąć właściwe działania wobec przypadku zagrożenia życia i zdrowia.
Natomiast Bartłomiej Piechaczek, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji, podkreśla, że współpraca z opolską policją wygląda modelowo.
– Obecne porozumienie obejmuje projektem wszystkie przedszkola województwa. To piękna inwestycja w przyszłość już od najmłodszych lat – mówi. – Dlatego też już w czerwcu wracamy z zajęciami w trzech kolejnych powiatach.
Fot. arch. KWP Opole
Czytaj też: Bezpieczeństwo w sieci dotyczy każdego z nas. Jak o nie zadbać, przypominali eksperci IT
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania