Tydzień temu była tu najstarsza pielgrzymka – mężczyzn i młodzieńców. A dzisiaj jest najpiękniejsza, pielgrzymka dzieci na Górę Świętej Anny 2025 – mówił o. Jonasz, gwardian tamtejszego klasztoru, witając młodych pątników i ich rodziców. – Witam was, który poświęciliście dzisiaj czas dla Pana Jezusa, by Go z babcią Anną wychwalać. Waszym rodzicom i dziadkom dzięki, że was tu przywieźli.
Pielgrzymka dzieci na Górę Świętej Anny 2025. Najpierw modlitwa, potem zabawa
Państwo Joanna i Emmanuel Malura zabrali na pielgrzymkę dzieci swoje pociechy – ośmioletnią Annę i jej o trzy lata młodszego brata Tymoteusza. Przyjechali do św. Anny z Krzanowic.
– Na pielgrzymce dzieci jesteśmy pierwszy raz – mówią. – Na Górze św. Anny już byliśmy, ale dowiedzieliśmy się, że w pierwszą niedzielę lipca jest tu msza św. dla dzieci, a potem także okazja do zabawy. Ludzi jest tu bardzo dużo. A my chcemy tu wyprosić pomyślność dla rodziny i zdrowie dla dzieci. O dużo łask Bożych. Ania jest marianką i lubi tańczyć. Jest mażoretką. Pasje naszego synka to piłka nożna i traktory.
Z Oleszki przyjechali państwo Iwona i Norbert Kilisz. Z nimi córeczki, 5-letnia Kasia i 3-letnia Zosia.
– Byłyśmy z nimi na pielgrzymce dzieci, kiedy były jeszcze zupełnie malutkie – wspominają. – Dzisiaj drugi raz. Jesteśmy tu, bo nasze dzieci chodzą do katolickiego przedszkola i chyba kochają Pana Jezusa. Chcieliśmy tu przyjechać. My też zostaliśmy w takim duchu wychowani i przekazujemy tę wiarę dalej. A dzisiaj jest także okazja do zabawy. Jesteśmy przygotowani. Córeczki chętnie bawią się lalkami, ale skoro mają być dmuchańce, to zabawa będzie udana na pewno.
Pielgrzymka dzieci na Górę Świętej Anny 2025 to również procesja. W niej jedna z rodzin uczestniczących w pielgrzymce przyniosła do groty kopię figury św. Anny. Miejsce w sąsiedztwie ołtarza zapełnili uczestnicy kończących się na Górze św. Anny „Wakacji z Bogiem”. Witali biskupa i uczestników Oni „szkocją” i okrzykami na cześć Pana Jezusa.
Przed mszą i w trakcie liturgii śpiewał – ubrany we franciszkańskie habity – zespół „Promyki Maryi” z Zębowic. Ten zwyczaj powstał w związku z obchodzonymi przez kilka lat przez franciszkanów jubileuszami 800-lecia. W tym roku przypada osiem wieków od napisania przez św. Franciszka „Pieśni słonecznej”.
Trzy przesłania
W kazaniu biskup Andrzej Czaja przekazał dzieciom i dorosłym trzy przesłania.
- Pierwsze: Patrzcie na dzieła Boże. Aby nauczyć się Boga chwalić, Nim się radować, trzeba umieć patrzeć na piękno świata. Czas wakacji temu sprzyja.
- Drugie: Chlubić się, być dumnym z krzyża Pana Jezusa. Chodzi o to, byśmy się krzyża nie bali. Ale byli dumni z tego, że Pan Jezus nas kocha jak nikt inny.
- Trzecie: Jak żyć Jego miłością? Iść razem przez życie. Z mamą, tatą, dziadkami, koleżanką i kolegą – w pokoju i w miłości. A On będzie blisko naszych domów i serc.
Po mszy św. wiele rodzin fotografowało się z kopią figury św. Anny. Była okazja do zabawy. W grocie ustawiono dmuchańce dla młodszych i starszych dzieci.
Pielgrzymka dzieci na Górę Świętej Anny 2025 zakończyła się nabożeństwem dla rodzin z błogosławieństwem. A potem w bazylice – to już tradycja tej pielgrzymki – dzieci spotkały się na „audiencji u babci Anny”.
Czytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2025 – wyniki w województwie opolskim
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania