Opolskie gościnne 2023. Sobota pod znakiem wielokulturowości
Opolskie gościnne 2023 to druga edycja imprezy promującej regionalne tradycje i kulturę. Tym razem zostaną zestawione z zwyczajami charakterystycznymi dla krajów spoza UE. Celem jest integracja opolan i cudzoziemców zamieszkujących nasz region.
– Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu. A także tych, którzy przyjechali do nas z zagranicy, by się np. uczyć, pracować. Chcemy porozmawiać o naszych kulturach, lepiej się poznać, m.in. od strony kulinarnej czy artystycznej – zachęca Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu, organizatora pikniku.
Opolskie gościnnie będzie też doskonałą okazją do zaprezentowania cudzoziemcom oferty opolskich instytucji.
Opolskie gościnne w MWO. Co w programie?
Organizatorzy przygotowali kilka stref: warsztatową, kulinarną, zabaw oraz na artystyczną (scena).
- Na scenie m.in.: Ethnica-Art., Mażoretki Prószków, Zespół Pieśni i Tańca Opole, Yullia Psiuk, Studio Działań Kreatywnych w Opolu.
- Warsztaty m.in.: gra na bębnach, origami, gry planszowe z różnych stron świata
- Smaki świata: kuchnia azjatycka, indyjska, meksykańska gruzińska, ukraińska i polska
- Dla dzieci m.in.: dmuchańce, bańki mydlane, plecenie warkoczy i inne
- Stoiska partnerskie: NFZ, Dentobus i inne
- Gwiazdą wydarzenia będzie Jędrzej Skiba z zespołem, finalista The Voice of Poland
– Już rok temu bez wahania przystaliśmy na propozycję dyrektora Kalskiego w WUP. Zaraz po imprezie i jej sukcesie byliśmy przekonani, że trzeba się spotkać, by rozmawiać o drugiej edycji – mówi Jarosław Gałęza, dyrektor bierkowickiego skansenu.
– Od początku zakładaliśmy, że organizując tak bardzo intersującą imprezę, mieszkańcy Opola i regionu chętnie wezmą w niej udział. Tym samym budujemy bardzo fajną ofertę muzealną bez większego wysiłku dzięki pracy WUP-u.
Piknik „Opolskie gościnnie” potrwa od 12.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Centrum Integracji Cudzoziemców ponad rok
Impreza będzie również pretekstem do podsumowania ponad rocznej działalności Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. Ten wydział Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu powstał 10 marca 2022 roku.
– Miejsce to przynosi wymierne efekty. Widzimy wzmożony ruch. O ile w roku 2022 ten ruch był wynikiem wojny w Ukrainie, tak w roku 2023 częściej są to osoby, które w jakiś sposób chcą się zaklimatyzować, podjąć prace. A przede wszystkim dowiedzieć się, jak polskie państwo funkcjonuje – wyjaśnia dyrektor Maciej Kalski.
Liczby nie pozostawiają wątpliwości, że Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu było potrzebne.
Uczestnicy którzy podpisali deklarację przystąpienia do projektu to: 1353 osób cudzoziemców, 330 to dzieci, 1023 – osoby dorosłe.
Jak podkreśla Anna Rawska, kierownik CIC, liczby te są imponujące.
– I to nie jest wszystko, co mamy odnotowane. Tych liczb jest zdecydowanie więcej. Odbieramy mnóstwo telefonów, odpowiadamy na maile… – Są też osoby, które do nas przychodzą, ale nie chcą podpisywać żadnej deklaracji. Być może boją się, że to będzie jakoś negatywnie wykorzystane – tłumaczy Anna Rawska.
– Po ponad rocznej obecności w Opolu wnioski są takie, że jesteśmy niezbędni w tym w regionie. Coraz więcej osób do nas się zgłasza. Największą grupę stanowią Ukraińcy. Mimo to przybywa do nas wiele osób z całego świat.
I jak dodaje, największym problemem jest bariera językowa. – Kursy języka polskiego cieszą się wielkim zainteresowaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o język polski medyczny i branżowy. Warto podkreślić, że właśnie z Ukrainy przyjechało dużo osób z wykształceniem medycznym, terapeutycznym – wymienia Anna Rawska.
Dodatkowo zainteresowaniem cieszą się tłumaczenia przysięgłe dokumentów. Ale to nie wszystko.
Więcej na temat Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu już w najbliższym wydaniu tygodnika „O!Polska”.