Już montaż z kilku wydarzeń będący jednocześnie zaproszeniem na spotkanie „Opole w Starym Kinie” działa na wyobraźnię. Możemy w nim zobaczyć pochód pierwszomajowy z 1967 roku – w kolorze! Są również ujęcia z Dni Opola oraz Piastonaliów z 1957 roku. Za ich sprawą można nie tylko przekonać się, jak zmieniło się miasto – na placu Wolności nie ma „Baby na Byku”, jest za to budynek, który stał na tyłach nieistniejącego gmachu rejencji, zaś w miejscu obecnego gmachu PZU widać budynek hotelu Bristol – ale również zobaczyć jego mieszkańców. Szczególnie pod tym względem zwracają uwagę bawiący się studenci z przebraniach.
Na spotkaniu „Opole w Starym Kinie” będzie można zobaczyć filmy ukazujące miasto w okresie od lat 50. do 80. XX wieku. To fragmenty kronik wykonywanych przez profesjonalistów i amatorów z klubu filmowego „Kręciołek”. Ten działał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Opolu.
– Dziś nie ma już nie tylko tego klubu i miłośników kina z tamtych lat. Nie ma też domu kultury i tamtego Opola. Nie ma w rzeczywistości. Natomiast na celuloidowej taśmie, często porysowanej, pokrytej pleśnią i kurzem, wciąż zachował się obraz dawnych dni – mówi Jarosław Majcher, opolski fotografik, który dokonał digitalizacji filmowych kronik.
„Opole w Starym Kinie” – taśmy sprzed lat znów da się oglądać
Ten proces wymagał od niego sporego nakładu pracy. Ocalałe filmy trzeba było przywrócić do „stanu oglądalności” z pomocą współczesnych urządzeń.
– Niektóre filmy zachowały się z oryginalną ścieżką dźwiękową. Inne – jako nieme obrazy, mimo że ich autorzy stworzyli ilustracje dźwiękowe. Te jednak zaginęły. Dlatego niektóre filmy zostały na nowo udźwiękowione z dbałością o muzyczne realia tamtych lat – opisuje Jarosław Majcher.
Dodaje, że nadal poszukuje filmów z dawnego WDK w Opolu, które tworzyli członkowie klubu „Kręciołek”.
– Może ktoś coś wie, coś ma, coś słyszał… Placówkę kultury zlikwidowano w 1991 roku i ślad po wielu filmach zaginął. Na razie udało się odnaleźć tylko niewielką część klubowego archiwum – zauważa.
Mecenasem pokazu filmów dokumentalnych „Opole w Starym Kinie” w MBP jest Towarzystwo Przyjaciół Opola. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Czytaj także: Nie żyje Jan Sylwester Drost, wybitny projektant szkła z Opolszczyzny
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.