Pismo w sprawie tego, że Niemcy tną pieniądze na dziedzictwo, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek napisał do Natalie Pawlik, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych.
„Z niepokojem przyjęliśmy projekt budżetu federalnego Niemiec na 2025 rok w odniesieniu do wsparcia ochrony i zachowania dóbr kultury na byłych niemieckich obszarach osadniczych w Europie Wschodniej” – pisze w liście lider Niemców w Polsce.
„W 2023 roku przeznaczono na ten cel 1.643.000 euro. Rok później 496 tys. euro. Na rok 2025 przewidziano zero środków. Jesteśmy zaniepokojeni, że w nadchodzącym roku nie przeznaczono żadnych pieniędzy na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Środkowo-Wschodniej. (…) A był to ważny znak, iż Niemcy nie zapomniały o tym dziedzictwie kulturowym i że nadal wspierają inicjatywy, które się przyczyniają do jej zachowania” – argumentuje.
Niemcy tną pieniądze na dziedzictwo
Rafał Bartek poinformował panią pełnomocnik, iż mniejszość była – we współpracy z niemieckim partnerem – w trakcie składania wniosku o ochronę dziedzictwa kulturowego wielkiego romantycznego poety, Josepha von Eichendorffa w miejscu jego urodzenia w Łubowicach. W imieniu mniejszości niemieckiej w Polsce zaapelował o ponowne rozważenie decyzji w tej sprawie.
– Pragnę podkreślić, że nie zwracamy się o pieniądze na finansowanie naszej działalności – powiedział „O!Polskiej” lider VdG.
– Fundusz na ochronę niemieckiego dziedzictwa w Europie Wschodniej to był cichy budżet, który jednak czynił wiele dobrego. Ten, kto w Polsce chciał się o to dziedzictwo zatroszczyć, musiał znaleźć partnera w Niemczech. Zajmowano się nim więc po obu stronach granicy, co przyczyniało się do budowania polsko-niemieckich mostów. Obawiam się, że wyzerowanie tych funduszy wynika nie z oszczędności, bo niespełna 500 tys. euro to nie jest wielka suma w skali budżetu Republiki Federalnej. Ale że wzięło się ono z postawy pani Claudii Roth, pełnomocnika ds. kultury i mediów. Nigdy tu u nas nie była i myślę, że wagi tych tematów nie rozumie – uważa.
Dotychczas z funduszy o których utrzymanie apeluje mniejszość dokonano m.in. renowacji kościołów w Raciborzu-Ocicach, Jakubowicach, Opolu (w Nowej Wsi Królewskiej) i w Chrząstowicach. Ponadto przekazano pieniądze na konserwację polichromii pałacu w Sztynorcie oraz remont dachu pałacu w Morawie.
Czytaj także: Donald Trump lepszy niż Kamala Harris. Jaka z tego nauczka dla Platformy?
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.