Uroczystość rozpoczęła się hymnem Europy wykonanym przez kwartet puzonowy opolskiej szkoły muzycznej. Po nim prowadząca wieczór Aneta Lissy-Kluczny zaprosiła na scenę przedstawicieli organizatorów plebiscytu Mosty Dialogu 2026 i współprzewodniczących kapituły – Ryszarda Gallę, prezesa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Szymona Ogłazę, marszałka województwa opolskiego.
Specjalna nagroda w specjalnym miejscu
– Plebiscyt Mosty Dialogu od lat promuje wielokulturowość województwa opolskiego. Mosty Dialogu narodziły się z przekonania, że nasz region ma wyjątkowe doświadczenie różnorodności. Spotykają się tu różne tradycje, języki, historie i pamięci – mówił Ryszard Galla. – To bogactwo jest jedną z największych wartości województwa opolskiego.
– Mosty Dialogu to jest specjalna nagroda w specjalnym miejscu – podkreślił Szymon Ogłaza. – Trudno sobie wyobrazić lepszy region do jej wręczania niż województwo opolskie. Region, który z dialogu, umiejętności współpracy, wielokulturowości zrobił swoją wizytówkę.
– Tutaj w sposób wymuszony historycznie ludzie z różnych stron i po różnych traumach nauczyli się ze sobą żyć: Ślązacy, Niemcy, Polacy, przybysze z Kresów, którzy nie chcieli się tu znaleźć i Ślązacy, którzy bardzo nie chcieli stąd wyjeżdżać. I mieszkańcy innych części Polski, którzy szukali tu lepszej przyszłości – stwierdził marszałek.
Mosty Dialogu 2026. Instytucje
W kategorii INSTYTUCJE do nagrody Mosty Dialogu 2026 nominowano:
- Uniwersytet Opolski za kierunek Studia Europa Master,
- Muzeum Śląska Opolskiego,
- Opolskie Centrum Edukacji/Program Niwki.
Nagrodę otrzymał Uniwersytet Opolski za międzynarodowy program studiów magisterskich realizowany we współpracy uczelni z Polski, Niemiec i Francji. Łączy on kształcenie z międzykulturowym doświadczeniem. Umożliwia młodym ludziom zdobywanie wiedzy w różnych ośrodkach akademickich w Europie.
Statuetkę Mostów Dialogu z rąk Zuzanny Donath-Kasiury, wicemarszałkini województwa opolskiego odebrała prof. Joanna Ryszka, prorektor UO.
– Uniwersytet jest miejscem dialogu – podkreśliła. – Dialogu młodych osób. Tego staramy się uczyć naszą młodzież, aby ze sobą dyskutowała na argumenty. Przekonywała się wzajemnie do swoich racji. Używając nie tylko języka polskiego, ale szerokiej wiedzy kulturowo-językowej.
Mosty Dialogu 2026. Organizacje
Nominacje w kategorii ORGANIZACJE POZARZĄDOWE kapituła przyznała:
- Związkowi Młodzieży Mniejszości Niemieckiej,
- Związkowi Rolników Śląskich,
- Niemieckiemu Towarzystwu Oświatowemu.
Laureatem nagrody został Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) – organizacja zrzeszająca młode pokolenie mniejszości niemieckiej, która realizuje liczne projekty edukacyjne i społeczne. Działa aktywnie na rzecz międzykulturowego dialogu oraz międzynarodowej współpracy. Statuetkę odebrała przewodnicząca BJDM Paulina Widera, a wręczył ją Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny tygodnika „O!Polska” i dyrektor Wydawnictwa Silesiana.
– Stoję tu z wielką pokorą – przyznała Paulina Widera. – BJDM działa prawie 35 lat. Tysiące ludzi przede mną zasłużyło również na tę nagrodę. Pamiętam o tych ludziach, którzy poświęcali się społecznemu zaangażowaniu i budowaniu mostów między ludźmi, między organizacjami i regionami.
Mosty Dialogu 2026. Ludzie
W kategorii LUDZIE nominacje otrzymali:
- Waldemar Gielzok, filolog i tłumacz zaangażowany we współpracę polsko-niemiecką i edukację regionalną,
- Henryk Juretko, działacz społeczny i popularyzator lokalnej historii,
- prof. Joanna Rostropowicz, badaczka i popularyzatorka dziejów Górnego Śląska.
Mosty Dialogu otrzymała z rąk Joanny Filipczyk, dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej, prof. Joanna Rostropowicz, która prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą i naukową przyczyniającą się upowszechniania wiedzy o dziedzictwie regionu. Laureatka jest pomysłodawczynią i redaktorką dwujęzycznego i wielotomowego leksykonu „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności”.
– W nazwie tej nagrody mamy cudowne greckie słowo dialogos. Grecy pod tym słowem rozumieli dochodzenie do porozumienia poprzez rozmowę. To jest bardzo piękne, że Opole, historyczna stolica Górnego Śląska jest właśnie miejscem dialogu – powiedziała prof. Joanna Rostropowicz.
25-lecie porozumienia zawartego pomiędzy województwem opolskim i landem Nadrenia-Palatynat stało się motywacją do przyznania w tym roku jeszcze jednej – specjalnej – nagrody Mostów Dialogu. Otrzymał ją działający w Moguncji Związek Partnerstwa Nadrenia-Palatynat – Porozumienie Czterostronne. Jego działalność wspiera współpracę regionów z czterech krajów: Niemiec, Francji, Polski i Czech wpisuje się bardzo konkretnie w ideę Mostów Dialogu. Co podkreślił, wręczając statuetkę prezydentowi tej organizacji Hendrikowi Heringowi, przewodniczący sejmiku i lider MN Rafał Bartek.
Złote Mosty Dialogu
Laureatami prestiżowych Złotych Mostów Dialogu zostali w tym roku dwaj ważni dla polsko-niemieckich relacji politycy.
Christoph Bergner, polityk CDU, wieloletni poseł do Bundestagu. Były wiceminister spraw wewnętrznych Niemiec. W latach 2006-2014 był pełnomocnikiem rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. mniejszości narodowych i przesiedleńców.
Tomasz Siemoniak, jest posłem KO, byłym ministrem obrony, a także spraw we wewnętrznych i administracji i koordynatorem służb specjalnych. Był w latach 2007-2011 współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych. Obaj laureaci uczestniczyli bardzo aktywnie w pierwszej fazie polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu i złożyli podpisy pod kończącym tę fazę dialogu dokumentem.
Błyskotliwą laudację na ich cześć wygłosił Bernard Gaida, były wieloletni przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. Pokazał biografie kandydatów jako drogi prowadzące ich do Mostów Dialogu. Podkreślił ich zasługi dla powołania do życia polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu. Przypomniał o regionalnym charakterze nagrody. Zauważył, że konkretnym owocem tamtej atmosfery dialogu są Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce oraz Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.
Dialog i szacunek
Podczas gali „Mosty Dialogu 2026” Nagrody Laureatom Złotych Mostów Dialogu wręczyli Ryszard Galla i Szymon Ogłaza.
– Mogę tylko powiedzieć dziękuję – mówił Christoph Bergner. – Za to, że po dłuższym czasie mogę znowu być w województwie dialogu i różnorodności. To jest nagroda regionalna za zasługi dla wzmacniania relacji polsko-niemieckich. Z tego regionu wychodzi bardzo ważny impuls do tego dialogu.
– Dziękuję, że znalazłem się wśród wspaniałych laureatów tej nagrody. I panu Tomaszowi Siemoniakowi, za to że był i jest moim współpartnerem w dialogu. Wspominam wielogodzinne nocne rozmowy telefoniczne. Mieliśmy różne poglądy i argumenty, ale zawsze prowadziliśmy dialog. Dziękuję za tę chęć dialogu i szacunek – zaznaczył polityk CDU.
– Wraz z partnerami – panem Bergnerem, panem Gaidą – spieszyliśmy się, by z polsko-niemieckim Okrągłym Stołem zdążyć na 20-lecie traktatu. I zdążyliśmy – wspominał Tomasz Siemoniak.
– Te piętnaście lat szybko minęło. Wraz z Christophem Bergnerem spotkaliśmy się z Władysławem Bartoszewskim, ikoną relacji polsko-niemieckich. Mówił nam wtedy „Macie, chłopcy, silny fundament. Tych Polaków i Niemców, którzy po obu stronach granicy przez lata pracowali nad pojednaniem”. Okrągły Stół był fenomenem. Nie byłoby go bez Christopha Bergnera. (…) Zbudowaliśmy ze sobą przyjaźń. A to się w polityce, zwłaszcza międzynarodowej niemal nie zdarza – ocenił.
Czytaj także: Offowy Teatr Fieter od 35 lat gra różnorodnie i bez nudy
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania






















