Letnie Laboratorium Talentów w Raszowej odbywa się od trzech lat. To kontynuacja poprzedniego wakacyjnego projektu Pro Liberis Silesiae. Odbywał się przez dekadę pod hasłem Mini Miasto.
– W tamtym projekcie dzieci budowały miasto z jego różnorodnymi obszarami aktywności. Miały także swój ratusz – mówi Barbara Loch ze Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. – Obecny projekt ma na celu odszukanie i pokazanie ukrytych talentów uczniów. W szkołach nie zawsze mają one przestrzeń, żeby te talenty w pełni rozwijać. Tu mogą pokazać, jak robią akrobatykę naziemną i powietrzną, uczą się iluzji. Z obszaru cyrkowego pokazują jeszcze pantomimę i klaunadę.
Uczestnicy przygotowywali także pokaz mody. Łączyli umiejętności krawieckie z recyklingiem. Uwrażliwiali się na potrzebę – ważną w naszym świecie – dawania drugiego życia przedmiotom już używanym.
– Nowym działem w tym roku była mechanika – opowiada pani Barbara. – Dzieciaki miały do dyspozycji dwa samochody. Poznawały ich budowę, bawiły się w małych mechaników. Dostały możliwość by m.in. wymieniać olej i zmieniać opony, oczywiście pod opieką fachowców. Odwiedzili także lakiernię samochodową.
Letnie Laboratorium Talentów w Raszowej – komunikacja bez przemocy
Z pomocą opolskiego artysty, Romana Schmeltera uczestnicy przygotowali przesłanie, które w ostatnim dniu imprezy rozniosły w świat gołębie. Przesłanie to podkreśliło wartość pokoju w naszych niespokojnych czasach.
– Uczymy ich komunikacji bez przemocy – podkreśla pani Loch. – I to także jest treść przesłania, które poszło z Raszowej w świat.
Letnie Laboratorium Talentów w Raszowej zgromadziło 110 uczniów w wieku od 7 do 12 lat. Finałem wydarzenia było przedstawienie w cyrkowym namiocie.
– Przez ponad godzinę dzieci prezentowały sztuczki cyrkowe, pokazy żonglerskie, akrobatykę naziemną i w powietrzu, były także pokazy „magiczne”. Nie zabrakło prezentacji najnowszych trendów mody, strojów, kapeluszy, sukienek, toreb, uszytych w pracowni krawieckiej Letniego Laboratorium Talentów – opowiada pani Loch.
Po występach w namiocie cyrkowym można było obejrzeć w poszczególnych namiotach tematycznych, to, co udało się dzieciom stworzyć/wypracować przez cały tydzień. Rodzice byli zachwyceni i dumni ze swoich pociech.
Gośćmi Laboratorium byli m.in. konsul Niemiec w Opolu Peter Herr, wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura oraz liderzy MN Rafał Bartek, Ryszard Galla, Norbert Rasch i Lucjan Dzumla.
Czytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2025 – wyniki w województwie opolskim
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania