środa, 10 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Region

Na Górze św. Anny uczcili wszystkich poległych w III powstaniu śląskim

Reprezentanci VdG i TSKN, przedstawiciele samorządu różnych szczebli oraz konsul Niemiec w Opolu złożyli w piątek wieczorem – w przeddzień rocznicy zakończenia walk w 1921 roku - kwiaty na grobach powstańców i ich niemieckich przeciwników.

Krzysztof Ogiolda Krzysztof Ogiolda
2025-07-05
w Region
uczcili wszystkich poległych w III powstaniu śląskim

Fot. VdG

REKLAMA

Obie mogiły znajdują się blisko siebie na cmentarzu na Górze św. Anny. W jednej spoczywa kilkunastu powstańców śląskich. W drugiej żołnierze niemieccy. Ich szczątki przeniesiono na annogórski cmentarz z dawnego niemieckiego mauzoleum przed jego wysadzeniem w powietrze w 1945 roku.

Uczcili wszystkich poległych w III powstaniu śląskim – świętują rocznicę nastania pokoju

Modlono się przy obu grobach – zarówno po polsku, jak i po niemiecku pod przewodnictwem duszpasterza mniejszości narodowych i etnicznych w diecezji opolskiej oraz wikariusza biskupiego ds. mniejszości, ks. dra Piotra Tarlinskiego.

Przed uroczystością na cmentarzu wikariusz biskupi przewodniczył w bazylice św. Anny mszy św. za wszystkie ofiary starć militarnych na Górnym Śląsku od 2 maja do 5 lipca 1921 roku oraz o aktualną pokojową i przyjazną współpracę ludów i narodów.

Podkreślił, że członkowie mniejszości niemieckiej spotykają się na początku lipca by świętować pokój, jaki nastał po zakończeniu III powstania śląskiego. Przekazał też zebranym pozdrowienia od biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Tradycję oficjalnego obchodzenia zakończenia walk w 1921 roku i nastania pokoju na Śląsku Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce zapoczątkował w 2021 roku na stulecie III powstania śląskiego. Przesłaniem tej tradycji jest świętowanie pokoju, a nie wojny i pamięć o poległych i ofiarach, a nie celebracja walki i zwycięstwa.

Śląsk podzielony

Nad grobami przemówił Rafał Bartek, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń. Nawiązał do słów kazania o świętowaniu pokoju.

– Z perspektywy 104 lat od tamtych wydarzeń – mówił – pamiętamy, jak bardzo wtedy został podzielony Górny Śląsk. On jest w pewnym sensie podzielony także dzisiaj. Wpływa na to także to, że większość uroczystości odbywa się pod zbudowanym w czasach komunistycznych pomniku Xawerego Dunikowskiego. Ten pomnik upamiętnia tylko jedną stronę tamtego konfliktu. Toteż my spotykamy się tutaj, aby upamiętnić ofiary jednej i drugiej strony. I robimy to w dniu, w którym nastąpił pokój. Na tamtym podzielonym Śląsku wszyscy w rodzinach cieszyli się, że walki ustały, a ich bliscy wracają do domu. I to nie zależało od tego, kto się znalazł po której stronie konfliktu. Jestem o tym przekonany.

– Cieszymy się, że ta tradycja obchodzenia rocznicy nastania pokoju po wydarzeniach 1921 roku upowszechnia się. Było nas w tym roku więcej niż w poprzednich latach. Obecny był także konsul Niemiec w Opolu Peter Herr i senator z województwa śląskiego Henryk Siedlaczek. Wszystkim bardzo dziękuję za obecność. Chcemy ten zwyczaj składania kwiatów i pamięci na grobach wszystkich poległych kontynuować.

Czytaj także: Historyczna perełka popada w ruinę. Pierwotny projekt pomnika był zupełnie inny

Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG
Fot. VdG

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: góra św. annyHistoriaMniejszość NiemieckaRafał Bartek
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Policyjny pościg w Opolu

    Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ruch wahadłowy na DK46. Powodem budowa trasy rowerowej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025