czwartek, 11 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Biznes

Które opolskie firmy skorzystają na SAFE? „Tajemnica wojskowa”

Z końcem maja podpisano 62 umowy o wartości ok. 120 mld zł na dostawy sprzętu na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Opolscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej mówili, że skorzysta na tym około 200 firm z województwa opolskiego. Konkretne nazwy jednak nie padły.

Anna Konopka Anna Konopka
2026-06-02
w Biznes, Najważniejsze, Opole
KO SAFE

Parlamentarzyści KO o programie SAFE mówili w Opolu we wtorek, 2 czerwca. / Fot. Anna Konopka

REKLAMA
REKLAMA

 

Podczas wtorkowej konferencji parlamentarzyści KO mówili przede wszystkim o konieczności „odkłamania propagandy PiS-u wokół programu SAFE. Nazwali go największym w historii projektem finansowanym z pieniędzy unijnych na rzecz rozwoju polskiej obronności, polskich wojsk i polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Pokonaliśmy przede wszystkim gigantyczny opór prezydenta, jego irracjonalne weto wobec bezpieczeństwa Polski. Realizujemy program SAFE pomimo sprzeciwu PiS i wycia Konfederacji. Jedynym sposobem na spokój w Polsce, na brak ruskiego miru, to zbroić się po zęby. I to robimy – mówił Witold Zembaczyński, poseł KO.

Parlamentarzyści KO o programie SAFE: „Będzie nowym silnikiem inwestycyjnym”

Opolscy politycy KO przypomnieli, że w ramach programu SAFE pomiędzy 28 a 30 maja podpisano 62 umowy na wartość ok. 120 mld zł na dostawy sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

– Te umowy sprawią, że pieniądze będą pracować w Polsce – podkreślał Witold Zembaczyński.

Punktował fakty związane z SAFE. Polska wydała m.in.:

  • 47,6 mld zł na systemy artyleryjskie produkowane w polskich zakładach produkcyjnych’
  • 44,2 mld zł na obronę przeciwlotniczą, przeciwrakietową i systemy bezzałogowe i dronowe,
  • 32,3 mld zł – dotyczy walki naziemnej i systemów wsparcia m.in. na pojazdy Baobab służące do minowania,
  • 23,8 mld zł – amunicja i pociski rakietowe,
  • 13,6 mld zł – transport strategiczny i zasoby kosmiczne.

– SAFE to nie tylko pieniądze dla wojska, ale też dla MSWiA, zwłaszcza jeśli chodzi Opolszczyznę – bez ujawniania szczegółów – to inwestycje infrastrukturalne – mówił poseł KO.

– Dlatego minister i wicepremier MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, wspomniał o programie pozamilitarnych przygotowań obronnych. To największa trudność, którą pokonujemy: żeby inwestycje związane z SAFE, a dotyczą Opolszczyzny, nie przeszły nam koło nosa. To bezpieczeństwo, które budujemy na infrastrukturze cywilnej, jak np. infrastruktura kolejowa. Po tych samych torach, w razie potrzeby, będą jeździć i transporty NATO, i mieszkańcy Opolskiego – tłumaczył Zembaczyński.

Parlamentarzyści KO przypominali, które krajowe zakłady rozwiną się w ramach programu. Wskazali m.in. Stalową Wolę czy Kutno.

– To tam będą produkowane najcięższe elementy programu SAFE, m.in. wozy bojowe Rosomak czy zestawy ciężarówek. I wszystko zdarzy się w Polsce, podczas gdy przez miesiące „pisowcy” kłamali, że SAFE to pieniądze dla niemieckich firm. A co się okazuje? Do Niemiec z tych pieniędzy pójdzie 0,04 proc., nie więcej – zapewniali. – 89 proc. środków zostanie w Polsce, w polskich firmach. Te pieniądze będą budować naszą gospodarkę, będzą nowym silnikiem inwestycyjnym.

„Kolejka na sprzęt już się ustawia”

Senator KO Tadeusz Jarmuziewicz podkreślał, że w kuluarach wśród parlamentarzystów od dawna panuje opinia, że Polska na SAFE zarobi.

– Pierwsze firmy kanadyjskie już się zgłaszają, już ustawiają się kolejki po listy intencyjne na zakup różnych elementów, które będą powstawać w Polsce. Choć jeszcze nie są produkowane – podkreślał.

Natomiast poseł Paweł Masełko, przypominał, że przez trzy dni podpisano rekordowe kontrakty i projekty w konkretnych zakładach.

– Jednym z największych beneficjentów jest huta Stalowa Wola, mowa o grubo ponad 50 mld zł. Tam chyba nigdy nie widziano takich pieniędzy. One będą pracowały na rzecz lokalnego rynku zbrojeniowego, ale także rynku pracy – mówił poseł Masełko.

– Dzięki tym pieniądzom Polska będzie ważnym graczem na rynku zbrojeniowym w Europie i na świecie – dodał.

Politycy KO nie ujawniają, które opolskie firmy skorzystają na SAFE

Parlamentarzyści KO nie chcieli ujawnić, które ściśle firmy i branże mogą liczyć na umowy w ramach programu SAFE.

– Wśród ok. 200 firm z Opolszczyzny mamy firmy, które będą w stanie współpracować na bardzo wysokim poziomie technicznym. Możemy się domyślać, że w sferze małych przedsiębiorstw będą te, które są związane z wszelkiego rodzaju elektroniką, zarówno software i hardware – mówił Tadeusz Jarmuziewicz.

– Ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić, to podać Ruskim na talerzu listę celów. Powstanie jednego elementu systemu zbrojenia czy zakupów, które tworzymy wokół cyberbezpieczeństwa, to cały łańcuch dostawców i podwykonawców. Nie będziemy tego naszym wrogom wyświetlać – powiedział Witold Zembaczyński.

– W tym temacie obowiązuje też tajemnica państwowa – uciął poseł KO.

Czytaj też: Około 200 opolskich firm miało skorzystać na SAFE. „Wstyd i hańba!”

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Tags: inwestycje opolskieKoalicja Obywatelska OpolePaweł MasełkoPiSTadeusz JarmuziewiczWitold Zembaczyński
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Policyjny pościg w Opolu

    Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Ruch wahadłowy na DK46. Powodem budowa trasy rowerowej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025