Opolskie środowisko sportowe, a w szczególności to biegające zgadza się ze słowami, że każda okazja jest świetna na bieg. Dlatego też Opolski Bieg Niepodległości jest odpowiedzią na tego typu imprezy w Opolu. A jego uczestnicy chętnie świętują ten dzień, w biało-czerwonych barwach.
II Opolski Bieg Niepodległości. „Już nie musimy wyjeżdżać daleko”
– Niejednokrotnie imprezy biegowe planuję na kilka miesięcy do przodu, by wiedzieć kiedy brać więcej wolnego w pracy. W dniu 11 listopada lata wstecz bardzo popularny był bieg w Poznaniu. To nie był żaden problem, by zebrać ekipę i jechać setki kilometrów, by przebiec ich jedynie dziesięć. Popularny na Opolszczyźnie jest też bieg w Zdzieszowicach, jednak odkąd jest ten nasz opolski, to stał się moim zdecydowanym faworytem – mówi Bartosz, biegacz z Opola.
Jak zaznacza stowarzyszenie Klub Biegowy Odra Opole, pierwsza edycja biegu była takim przetarciem szlaku.
– Nie wiedzieliśmy, czy podołamy takiemu wyzwaniu. Początkowo mieliśmy zamiar kontynuować Bieg Grudzicki, bo właśnie jego trasą poprowadziliśmy Bieg Niepodległości. Chcieliśmy mieć jednak swoją imprezę, taką stworzoną przez nasz zespół – przyznają biegacze z KB Odra Opole.
I tak powstał pomysł na imprezę 11 listopada. – Krótko po pandemii taki bieg, na Bolko organizowało stowarzyszenie Bieg Opolski, to był naprawdę strzał w dziesiątkę. W rozmowie organizator przyznał, że chce jednak skupić się na innych wydarzeniach, to uznaliśmy że będzie to idealny moment na rozpoczęcie naszej niepodległościowej przygody.
Bieganie to moda i zdrowie. Biegły dzieci i amatorzy
W 2023 roku stowarzyszenie zorganizowało wyścig na 150 osób. Biegacze jeszcze w dniu biegu pytali o możliwość startu ponad limit. W tym roku zdecydowano się zwiększyć limit startujących. – W kilka dni lista wypełniła się do 200 osób. Zwiększyliśmy więc limit do 250 i miejsca znikły w kilka godzin. Ostatecznie, zdecydowaliśmy się puścić ścieżką biegową 300 osób – mówią organizatorzy.
O godz. 10.00 wystartował Bieg Rodzinny. Uczestnictwo w tej rywalizacji było darmowe i raczej symboliczne. Każdy przekraczający metę otrzymał natomiast medal i słodki poczęstunek. Na starcie pojawiło się blisko 100 małych uczestników.
Godzinę później, wystartował bieg na 5 km, a o godz. 11.11 bieg główny, czyli dystans 10 km.
II Opolski Bieg Niepodległości. Najszybsi z pucharami
Na podium biegu na 10 km w kategorii mężczyzn znaleźli się:
- Piotr Piotrowski z MGOKSiR Korfantów, Opole, z czasem 00:34:44
- Piotr Berlik reprezentujący KB Odra Opole, Suchy Bór, ukończył bieg w 00:35:29
- Rafał Luzar z drużyny Stajniak Team, Opole, uzyskał czas 00:36:44
Wśród kobiet najlepsze wyniki osiągnęły:
- Krystyna Pawlik z Mafia Team Lubliniec, Olesno, która pokonała trasę w 00:42:20
- Marta Gajek z KB Odra Opole, Jełowa, ukończyła bieg w 00:46:11
- Justyna Tkaczyk z Opola, z czasem 00:46:29
Na podium biegu na 5 km stanęli:
Mężczyźni:
- Andrzej Kowalik z KB Odra Opole, który ukończył bieg w 00:20:22
- Daniel Szczepański z Sztuka Ruchu, Brzeg, z czasem 00:20:29
- Lech Zarzecki z GAZO GAZOPOLE, Kluczbork, który osiągnął czas 00:20:53
Kobiety:
- Marzena Boczkowska z drużyny Stan Umysłu Lewin Biega, uzyskała czas 00:21:03
- Anita Szymska z Brzegu, ukończyła bieg w 00:23:04
- Iwona Kuś z KB Odra Opole, uzyskała czas 00:23:30
Wymiar nie tylko sportowy, ale również i charytatywny
Zawody były także okazją by wspomóc akcję charytatywną, czyli zbiórkę pieniędzy dla Wojtka Feliksa. „Nieduży Wojtek” z Opola ma dziewięć lat, ale mierzy tylko 86 cm wzrostu, przy wadze około 13,5 kg. Wszystko dlatego, że cierpi na niskorosłość. Aby pomóc Wojtkowi konieczna stała się operacja, a po niej rehabilitacja i dalsze kosztowne leczenie.
Czytaj też: Narodowe Święto Niepodległości w Opolu. Uczestniczą w nim tłumy mieszkańców
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.