Dżem zagra dla Domu Nadziei w Opolu
Opolskie obchody Światowego Dnia Ubogich rozpoczną się o 11.00 mszą św. w kościele seminaryjnym w Opolu (ul. Drzymały 1). Po jej zakończeniu w auli pod kościołem będzie można skorzystać z ciepłego posiłku i spróbować kołocza.
Koncert zespołu Dżem rozpocznie się o 17.00. Wcześniej zaśpiewa opolanka Anna Maria Mbayo. Cegiełki w cenie 90, 70, 60 i 30 zł (te ostatnie na schody) można od wtorku nabywać na furcie Kurii Diecezjalnej w Opolu, w kancelarii parafii katedralnej oraz na Wydziale Teologicznym UO oraz w Domu Nadziei.
Do udziału w obu wydarzeniach oraz wsparcia prowadzonej przez diecezję opolską placówki wspierającej na co dzień ludzi bezdomnych i ubogich zachęcali podczas konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, biskup opolski Andrzej Czaja, ks. prof. Jerzy Kostorz (pomysłodawca i inicjator koncertu) oraz panie Joanna Broszkiewicz-Brylak, zastępca naczelnika wydziału kultury opolskiego ratusza i siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego.
Arkadiusz Wiśniewski zaczął od podziękowań dla biskupa opolskiego za działanie Domu Nadziei.
– To jest instytucja bardzo potrzebna, przynosi konkretne efekty – mówił. – To jest inicjatywa na te czasy, bo w związku z sytuacją gospodarczą jest trudniej i ktoś musi zadbać o tych, którym jest trudniej. Tym kimś jest Dom Nadziei. Zapraszam wszystkim, by się do tego dobrego dzieła, do tego miejsca, które pomocy udziela z potrzeby serca i ducha, dokładać.
Biskup Andrzej Czaja przypomniał, że Światowy Dzień Ubogich odbywa się po raz szósty z inicjatywy papieża Franciszka, w tym roku pod hasłem „Jezus Chrystus dla was stał się ubogim” (taki tytuł nosi papieskie orędzie na ŚDU).
– Zapraszam, by ten dzień przeżywać także w naszych parafiach i nie tylko otoczyć ubogich modlitwą, ale także ich wesprzeć. Papież zachęca, by Dzień Ubogich dla każdego z nas był okazją do refleksji nad własnym stylem życia i różnymi rodzajami ubóstwa w świecie, także tymi związanymi z wojną i represjami. Papież prosi byśmy na nowo budzili w sobie gotowość pomocy – mówił.
Dwa lata Domu Nadziei w Opolu
Siostra Aldona Skrzypiec przypomniała, iż Dom Nadziei służy ubogim i bezdomnym już ponad dwa lata. – To jest miejsce, które łączy różne światy – mówiła. – Ludzi w potrzebie i tych, którzy przychodzą z potrzeby serca, żeby być wolontariuszami. Ten dom funkcjonuje tylko dzięki ludziom dobrym woli, otwartym hojnym sercom mieszkańców regionu i nie tylko. Wolontariusze są tu każdego dnia, a to oznacza, że każdego dni bezdomni mogą tu doświadczyć ciepła – ogrzać się i otrzymać ciepły posiłek. Wszyscy jesteśmy tu wspólnotą. Granica między tymi, którzy przychodzą po pomoc i tymi, którzy pomagają jest bardzo cienka. Rozciągamy Dzień Ubogich na cały rok.
Joanna Brylak zapewniła, że dzieło siostry Aldony zawsze może liczyć na wsparcie. – Chcemy tym koncertem pomóc po raz kolejny. Mamy świadomość, że prowadzenie domu dla bezdomnych to jest ciężki kawałek chleba.
– Dżem wystąpi w naszej auli już po raz czwarty – mówił ks. prof. Kostorz. – Dzięki sponsorom (głównym sponsorem jest Energetyka Cieplna Opolszczyny) i miastu, każda złotówka wydana na cegiełki będzie przeznaczona dla Domu Nadziei, koszty organizacyjne mamy pokryte – podkreślał.
Podczas koncertu odbędą się licytacje. Będzie można zdobyć m. in. koszulkę „Lewego” z Barcelony z autografem, koszulkę Napoli, którą podpisał Piotrek Zieliński i wszyscy zawodnicy tej drużyny oraz kolejnej pary rękawic bokserskich podpisanych przez Witalija Kliczko.
– Polecam także szczególnie występ Anny Marii Mbayo, pięknej kobiety o pięknym głosie. Warto jej przed Dżemem posłuchać. I tu będzie niespodzianka. Anna Maria zrobiła niedawno kurs na pilota i wylicytujemy – dla jednej osoby – lot w jej towarzystwie – zapowiedział ks. prof. Kostorz.