Przyznane dofinansowania mają na celu wzbogacenie oferty kulturalnej Opolszczyzny. Jak podkreślił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, dzięki tym środkom region wypełni się muzyką, sztuką, tańcem, filmem i tradycją. Wsparcie finansowe pozwoli na realizację wielu inicjatyw skierowanych do mieszkańców województwa.
Opolskie organizacje pozarządowe z pokaźnym finansowaniem
Dofinansowanie otrzymało aż 91 projektów na łączną kwotę 2 milionów złotych. Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie, znalazły się między innymi:
- Piastonalia Uniwersytetu Opolskiego, organizowane przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego.
- Wakacyjny Koncert Gwiazd, realizowany przez Stowarzyszenie Bluestar EVENT.
- 23. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, przygotowywany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy.
- Projekt Lama Movie: Kino w Drodze, również inicjatywa Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
- 15. Opolski Festiwal Fotografii, którego organizatorem jest Michał Grocholski – Dwa Osiem.
- XV Opolskie Spotkania Fantastyczne, organizowane przez OKF Fenix.
- XXX Międzynarodowy Festiwal DRUM FEST, realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne.
- Salon Wiosenny 2025, przygotowywany przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Opole.
Lista wymienionych wydarzeń nie jest pełna, a dofinansowanie objęło znacznie więcej inicjatyw kulturalnych w regionie. Dofinansowane inicjatywy znajdziemy na BIP Opolskie.
26 pierwszych umów, o łącznej wartości 643 tysiące złotych
Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca wyraził swoje wsparcie dla organizacji realizujących te zadania i zadeklarował, że z zainteresowaniem oczekuje na efekty ich pracy.
– Konkursy tego typu wspierają różnorodność działań. Staramy się, aby ta kultura była różnorodna, bo mamy tutaj kulturę śląską, niemiecką, kresową i chcemy to również w tych konkursach odzwierciedlać. Mamy duże imprezy, jak chociażby Drumfest Festiwal, ale mamy też wydarzenia skierowane do studentów, do harcerzy, ale i do osób starszych. Są to również imprezy o dużej tradycji lokalnej. Mamy sprawdzonych partnerów w trzecim sektorze. To, że większość tych organizacji znamy i te imprezy są cykliczne, pokazuje, że istnieje na to zapotrzebowanie ze strony mieszkańców regionu, a to dla nich jesteśmy i to dla nich te organizacje pozarządowe tę kulturę tworzą – tłumaczył.
Zapowiedział również bieżące informowanie opinii publicznej o poszczególnych wydarzeniach i zachęcanie mieszkańców do aktywnego udziału w życiu kulturalnym Opolszczyzny.
Czytaj też: Opole 2025 – znamy skład koncertu Premiery na 62. KFPP
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania