Gminne dożynki w Gogolinie. Podwójnie wyjątkowe
Gminne dożynki w Gogolinie trwają w najlepsze. Święto plonów nazywane jest tu tradycyjnie żniwniokiem. Co roku celebrowane jest bardzo uroczyście. Odbywa się pod hasłem „Bądź dobry jak chleb”.
Tym razem program jest jeszcze bogatszy. Dlatego też parada, która przeszła ulicami odbyła się pod dodatkowym hasłem „Jadą goście jadą”. To nawiązanie do licznych gości, którzy przybyli na 800. urodziny Gogolina.
Korowód liczył około 100 wozów, nie licząc osób pieszych. Dość powiedzieć, że jego przejście trwało ponad pół godziny. Przez ulice przejechały wozy z koronami żniwnymi z wszystkich 11 sołectw. Nie zabrakło oczywiście płodów rolnych, parady orkiestr i mażoretek.
Kreatywnie i zabawnie. Tak się bawicie na dożynkach
Na dożynkach mogliśmy obejrzeć wiele zabawnych scenek i haseł nawiązujących do jubileuszu. Na przykład takich jak „800 jaj na 800-lecie”, „Pociąg do rozwoju – 1846 – 2023” , „Oderwanzkie utopki 800 lat hasają”. Natomiast mieszkańcy prezentowali się w strojach ludowych z tradycyjnymi narzędziami rolniczymi. Ale byli też hrabiowe, jaskiniowcy i dzieci poprzebierane za urodzinowe prezenty. A do tego wszystkiego – wielki tort wykonany z ziaren i kłosów.
Zabawa dożynkowa rozpoczęła się o godz. 15.30. Wśród występujących na scenie byli m.in. Magurzanie z Łodygowic, Stadtkapelle z Schhonga. Wspólnie zagrały też Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina, Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA i Stadtkapelle z Schhongau.
„O!Polska” gminne dożynki w Gogolinie objęła patronatem medialnym.