Gmina Ujazd otwiera się na OZE
O tym, że gmina Ujazd otwiera się na OZE, wiadomo od dłuższego czasu. List intencyjny podpisany na piątkowym wydarzeniu to kontynuacja polityki Ujazdu. To samorząd, którzy od dłuższego czasu inwestuje w rozwój zielonej energii.
Okoliczności podpisania porozumienia nie są przypadkowe. Tematem Forum Praktyków Biznesu w Kamieniu Śląskim była samowystarczalność energetyczna poprzez OZE, magazyny energii i technologie wodorowe. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu. W związku z tym w programie były m.in. panele techniczny, finansowy i rozwojowy. Szczególnie istotnym elementem dyskusji był wodór.
List intencyjny pomiędzy burmistrzem gminy Ujazd a prezesem MEB Group oznacza m.in., że firma ta rozpocznie współpracę ze Specjalną Strefą Ekonomiczna Gminy Ujazd. SAG wystąpi w roli partnera technologicznego.
Burmistrz Hubert Ibrom zadeklarował dalszy rozwój terenów pod farmy fotowoltaiczne w rejonie drogi wojewódzkiej nr 426. Dodał, że gmina Ujazd będzie oferować firmom skorzystanie z możliwości bezpośredniego podpięcia się do tych farm.
Podkreślił, że da to przedsiębiorstwom większe możliwości rozwoju. Szczególnie tym, które „muszą wykazać się zielonym certyfikatem dostarczonego prądu, żeby nawiązać relacje biznesowe”. Zdradził, że toczą się rozmowy o rozbudowie części firm na terenie SAG Ujazd.
Gmina Ujazd chce mieć wirtualną spółdzielnię energetyczną
Burmistrz zapowiedział także, że gmina chce zorganizować wirtualną spółdzielnię energetyczną. To będzie najbardziej skomplikowany proces, a prace nad nim już trwają.
Hubert Ibrom jest przekonany, że jedyną szansą na zbilansowanie wytworzonej mocy OZE i pozostawienie jej na terenie gminy jest budowa magazynów energetycznych.
„I te działanie intensywnie będziemy wdrażać z firmą MEB. Chcemy żeby gmina Ujazd stała się pierwszą samorządową, niezależną energetycznie wyspą” – zadeklarował.
Konferencja odbyła się w symbolicznym miejscu: Sebastianeum Silesiacum – Kamień Śląski. Warto zauważyć, że to pierwsza w Polsce zielona wyspa energetyczna.
– Przez dziewięć miesięcy w roku Sebastianeum obywa się bez energii z sieci – mówi Wojciech Ciołek, dyrektor handlowy MEB Group.
– Dlatego kompleks ten jest całkowicie samowystarczalny energetycznie. Ta innowacyjna instalacja, uruchomiona w 2019 r., otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich nagrodę przyznaną na 25-lecie ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI Wieku”.
Pierwsze inwestycje OZE już w gminie Ujazd
Gmina Ujazd skutecznie otwiera się na OZE. Jak przytacza Hubert Ibrom, w ostatnim roku przy kooperacji z samorządem na jego terenie powstały farmy fotowoltaiczne. Inwestorem jest prywatna firma Alseva. Obecnie ich moc to 17 MWG, docelowo – 42 MWG.
Gmina Ujazd wspólnie z gminą Leśnica powołały klaster energetyczny. Dzięki niemu łatwiej będzie można starać się na różne dotacje do OZE.
Natomiast we wrześniu weszła w życie nowa ustawa dotycząca samowystarczalności energetycznej. Burmistrz jest przekonany, że daje ona możliwość różnych ciekawych rozwiązań, które chce wdrożyć z partnerem merytorycznym i operacyjnym, jakim jest firma MEB.