sobota, 6 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Opole

domEXPO zostaje w Opolu. Jest kompromis ws. dawnej cementowni Silesia

Kompleks domEXPO nie będzie wyburzony - to efekt rozmów konserwator zabytków z właścicielami ponad 100-letniego zabytku przy ul. Kępskiej w Opolu. W najbliższym czasie budynek trafi do rejestru zabytków.

Anna Konopka Anna Konopka
2024-03-29
w Opole, Region
domEXPO zostaje w Opolu

domEXPO zostaje w Opolu - fot. Sławoj Dubiel

REKLAMA

Wydaje się, że sprawa budynku po dawnej cementowni Silesia doczeka się happy endu, bowiem domEXPO zostaje w Opolu. Poinformowała o tym opolska konserwator zabytków po rozmowach z właścicielami obiektu przy ulicy Kępskiej 8.

domEXPO zostaje w Opolu

Sprawa ciągnie się od początku roku. Wniosek o wyburzenie domExpo w Opolu, odrestaurowanego budynku po cementowni, wpłynął do ratusza pod koniec stycznia z inicjatywy jego właścicieli.

Temat wywołał prawdziwe poruszenie w mieście, szczególnie w środowisku muzealników, którzy kilkukrotnie apelowali o pilne wpisanie budynku do rejestru zabytków.

– Za mną spotkanie z pełnomocnikami właścicieli domEXPO. Towarzyszyła nam Joanna Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Początkowo faktycznie wolą drugiej strony było wyburzenie – relacjonuje dr hab. Monika Ożóg, konserwator zabytków.

Dodaje jednak, że sytuacja w ciągu ostatniego tygodnia znacząco się zmieniła.

– Właściciele poinformowali nas, że w zasadzie są za wpisem do rejestru zabytków. W związku z tym chcieliby tę procedurę jak najszybciej uzyskać – mówi Monika Ożóg.

Monika Ożóg: Dialog to przepis na sukces domEXPO w Opolu

Skąd ta zmiana frontu? Opolska konserwator zabytków stwierdza, że to efekt szczerej i racjonalnej rozmowy.

– Drugiej stronie dałam do zrozumienia, że to nie jest tak, że urząd z automatu ze wszystkim zawsze jest „na nie”. Rozumiem, że takie budynki muszą mieć też inne przeznaczenie. Po to aby zwyczajnie funkcjonowały. A jeśli właścicieli zostawimy tylko z nakazami i kontrolami – a nie wyjdziemy z żadną swoją inicjatywą – to cały ten kompleks, nawet będąc już w rejestrze, i tak ulegnie zniszczeniu – przekonuje Monika Ożóg.

Wygląda na to, że domEXPO zostanie jednak w Opolu. Właściciele, jak ustaliliśmy już wcześniej nieoficjalnie z warszawskiej spółki KAWI2, mają już podobno nowy pomysł na przeznaczenie budynku po Silesii. 

– Ale o tym na razie nie mogę mówić. Natomiast jestem umówiona z właścicielami na spotkanie w tej sprawie – zdradza Monika Ożóg.

Wnętrza domEXPO w Opolu muszą się zmienić

Pani konserwator przypomina, że domEXPO już od czasów powojennych nie ma oryginalnego wnętrza – były tam m.in. spichlerze.

– To wnętrze było już przebudowywane. A jeśli wpisujemy budynek do rejestru, to jako bryłę architektoniczną świadczącą o tym, że Opole dawniej przemysłem cementowym stało. Natomiast cementownie wpisywały się w krajobraz. Dlatego też są dziedzictwem kulturowym – przypomina.

– Z kolei odnośnie wnętrza będziemy rozmawiać, o tym, co można tam zrobić. Pewne jest, że konieczne jest inne jego zagospodarowanie. Na razie wiemy, że wcześniejsze funkcje konferencyjne się nie sprawdziły – kończy.

Monika Ożóg prognozuje, że wpis do rejestru zabytków może nastąpić jeszcze w kwietniu lub w maju.

Czytaj też: Kaplica przy Wrocławskiej w Opolu do uratowania? „Nie będzie łatwo”

Tags: Cementownia OpoleHistoriaMonika OżógSilesia Opole
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • trąba powietrzna nad Balcerzowicami

    Trąba powietrzna przeszła przez Balcarzowice? „Będzie analiza”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Jest ruina, mają być mieszkania. Szykuje się metamorfoza zamku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Debiuty w Opolu wygrała Karolina Charko, ale koncert zdominował ktoś inny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Kłęby czarnego dymu nad Elektrownią Opole. „Brakło energii z OZE”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025