Wybory 2023. Karta kandydatów do Sejmu – jak wygląda?
Karta kandydatów do Sejmu to duży arkusz białego papieru. W woj. opolskim znajduje się na nim osiem list kandydatów na posłów. Ich nazwiska i imiona znajdują się na szarym tle. Po lewej stronie każdego nazwiska jest pusta kratka. I w tej kratce należy postawić znak „X”, czyli dwóch przecinających się linii.
– Przecięcie linii musi być w kratce – zaznacza Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Tutaj należy zaznaczyć, że nie powinno się zamalowywać całej kratki. Znak „X” nie może być też poza kratką. W przeciwnym razie głos najpewniej będzie uznany za nieważny.
Wybory 2023. Karta kandydatów do Senatu – jak wygląda?
Karta kandydatów do Senatu to mniejszy arkusz białego papieru, na którym nazwiska osób startujących do wyższej izby parlamentu znalazły się na żółtym tle. O ile karta kandydatów do Sejmu w całym województwie opolskim będzie jedna, o tyle karty kandydatów do Senatu różnią się w zależności od miejsca głosowania.
Należy pamiętać, że w woj. opolskim mamy trzy jednomandatowe okręgi senackie
- nr 51 – powiaty prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski
- nr 52 – Opole i powiat opolski
- nr 53 – powiaty oleski, strzelecki, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski oraz głubczycki
W każdym z nich o mandat senatora ubiega się po trzech kandydatów.
Tu również aby oddać ważny głos wykonujemy znak „X” w kratce na lewo obok nazwiska wybranego kandydata.
Wybory 2023. Karta referendalna – jak wygląda?
Karta do głosowania w referendum ma format A4 i jest cała biała. Znajdują się na niej cztery pytania referendalne oraz puste kratki przy słowach „TAK” oraz „NIE”. Symbol „X” wstawiamy przy jednej z nich pod każdym pytaniem. Można też udzielić odpowiedzi na część zadanych pytań, nie uczynić tego wcale albo odmówić pobrania karty referendalnej. Jak to zrobić – można przeczytać TUTAJ.
Rafał Tkacz zaznacza, że wbrew rozsiewanym plotkom, karty do głosowania wydawane wyborcom nie będą spięte zszywkami. Każdy arkusz mamy otrzymać z osobnego stosu.
Wybory 2023. Na co zwrócić uwagę na kartach do głosowania?
– Aby mógł głosować, obowiązkowo trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. To może być dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport. Można też skorzystać z aplikacji mObywatel – wylicza dyrektor KBW w Opolu.
Mówi też, by sprawdzić czy karty mają wszystkie wymagane prawem pieczątki. W przypadku kart do Sejmu i Senatu to pieczęć Okręgowej Komisji Wyborczej.
Z kolei karty referendalne będą opatrzone pieczęciami Państwowej Komisji Wyborczej. Na wszystkich kartach musi też być czerwona pieczęć obwodowej komisji wyborczej.