Wodny Świat w Opolu powstawał w ogrodzie zoologicznym na przestrzeni około dwóch lat. Wiosną 2022 roku rozpoczęła się rozbiórka obiektu nieczynnego od powodzi z 1997 roku. W rok później nowa konstrukcja była gotowa. Ale trzeba było jeszcze przygotować akwaria oraz przetestować szczelność instalacji. Dopiero potem można było sprowadzić zwierzęta.
Te po przyjeździe potrzebowały jeszcze nieco czasu na aklimatyzację. Ta przebiegła bez większych komplikacji.
W przypadku płaszczek słodkowodnych była na tyle sprawna, że zwierzęta te zdążyły się rozmnożyć.
Wodny Świat w Opolu to siedem pokaźnych akwariów, w których udało się odtworzyć warunki panujące w szeregu środowisk. Można zobaczyć ryby pływające w południowoamerykańskiej Amazonii oraz w afrykańskiej rzece Kongo.

Są też zbiorniki z rybami z oceanów i ich raf koralowych. W jednym z nich pływają rekiny, w innym są rozdymki i mureny. Te drugie lubią kryć się w różnych zakamarkach. Dlatego też w ich akwarium są amfory, które idealnie się do tego nadają.
Wodny Świat w Opolu ma też ciekawą atrakcję w postaci sporego zbiornika z płaszczkami morskimi. Te unoszą się w wodzie niczym ptaki. Pierwotnie planowano, że będzie mogą próbować ich dotknąć. Ostatecznie jednak to akwarium otacza siatka zabezpieczająca, która to uniemożliwia.

W nowym pawilonie są też mniejsze zbiorniki, w których można podglądać m.in. koniki morskie. Zaś na zewnątrz czeka Odrarium, w którym możemy zobaczyć ryby pływające w Odrze. Do budynku przylega też szklarnia, w której odtworzone są warunki panujące w lesie deszczowym.
Wodny Świat w Opolu kosztował około 25 mln zł. Nową atrakcję opolskiego ogrodu zoologicznego można zwiedzać od piątku 1 marca.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.