W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu każda firma stoi przed wyzwaniami, które mogą decydować o jej przyszłości. Wśród trudności kryją się również nieoczywiste możliwości – kluczowe decyzje, które, jeśli podejmowane z odpowiednią wiedzą, mogą otworzyć drzwi do sukcesu. Jak osiągnąć ten cel? Odpowiedzią może być IX edycja Programu Mentoringu Biznesowego Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, sprawdzonego sposobu na rozwój, dzięki któremu możliwe jest połączenie doświadczenia z nowymi perspektywami. Recepta na sukces jest prosta: doświadczeni mentorzy pokazują, jak wprowadzić zmiany, które przyspieszą rozwój biznesu i pomogą osiągnąć sukces.
Mentoring to coś więcej niż porady
Program Mentoringu Biznesowego to doskonała okazja dla przedsiębiorców, by skorzystać z doświadczenia ekspertów, którzy już przeszli drogę sukcesu. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oferuje program, który daje szansę na naukę od najlepszych i wykorzystanie wiedzy mentorów do dynamicznego rozwoju firmy. Udział w programie to nie tylko inwestycja w umiejętności, ale także w przyszłość Twojego biznesu. To wsparcie, które zmienia sposób myślenia o biznesie, otwiera nowe możliwości i pozwala budować fundamenty pod trwały sukces. Decyzji o przystąpieniu do projektu nie żałuje psychodietetyczka z Nysy, Katarzyna Smoczyńska-Ogłudek, która wspomina swoją przygodę z mentorką, Katarzyną Rudzińską, dyrektorką ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA. – Pierwsze spotkanie było okazją do opowiedzenia o moich pomysłach i procesie tworzenia firmy – mówi.
Spotkania odbywały się online, a po każdej rozmowie czekały na nią zadania: analizy, notatki i przemyślenia, które ostatecznie składały się na raporty. – Miałam wątpliwości co do kierunku, w którym powinnam podążać. Moja działalność łączyła dwa obszary i nie wiedziałam, na czym się skupić. Wspólnie odkryliśmy moją najmocniejszą stronę. Poczułam ogromną ulgę: mentor pomógł mi spojrzeć na biznes obiektywnie, bez sentymentów, wskazując tym samym właściwą drogę – wspomina Katarzyna Smoczyńska-Ogłudek.
Mariusz Złotowski z opolskiej firmy ARTTAG również dzieli się doświadczeniami ze współpracy z mentorem. – To fantastyczna inicjatywa. Pracowałem z Agnieszka Selak–Taboł, dyrektorką do spraw produkcji w firmie Nutricia. Taki profesjonalny mentor pomógł nam uporządkować procesy i spojrzeć na firmę z zupełnie innej perspektywy. Dał mi nowe spojrzenie na biznes i cieszę się, że nie był związany z moją branżą. Nie należy zamykać się w sztywne ramy, warto być otwartym na różne propozycje. To właśnie otwarte umysły prowadzą do sukcesu – podkreśla Mariusz Złotowski.
Z projektu korzystała również radca prawny Jolanta Fink z kancelarii Prokolex Fink & Putyra-Mużyło. – Jest to ogromne wsparcie dla osoby, która rozpoczyna swoją działalność, ale także ważne jest budowanie relacji. Mocną stroną jest poznawanie się z innymi przedsiębiorcami z którymi mam do tej pory kontakt. Razem świadczymy sobie obecnie usługi i wymieniamy się doświadczeniami. To jest działanie wspierające – mówi Jolanta Fink.
Mentorzy, którzy zmieniają biznesy
W programie uczestniczyli mentorzy z ogromnym doświadczeniem, tacy jak Radosław Gliński, dyrektor firmy NESTRO. Był on mentorem w pierwszej i drugiej edycji projektu, czyli na początku jego tworzenia się. – Współpracowałem z młodym mechanikiem samochodowym oraz stolarzem. Do dziś utrzymujemy kontakt, spotykamy się i rozmawiamy. Wiem, że kolejne młode osoby korzystają z mentoringu, dlatego gorąco zachęcam do czerpania z wiedzy i doświadczenia – mówi Radosław Gliński. Pierwsze spotkania odbywały się w siedzibie firmy, a później mentee odwiedzali zakład NESTRO.
W tegorocznej edycji będzie swoją wiedzą dzieliło się jedenastu specjalistów. Wśród nich jest m.in. Łukasz Majcher członek zarządu Schattdecor czy Roland Krause, który swoją firmę zaczął rozwijać w podopolskim Naroku. – Zdecydowałem się wziąć udział w programie mentornigowym w celu wsparcia dla lokalnego biznesu. Rozwój i wsparcie dla młodych talentów, daje mi satysfakcję. Do tej pory w poprzednich edycjach szukałem osób z branży produkcyjno-usługowej, którzy chcą się rozwijać, kierujących się zasadą firma to zespół, firma to ludzie, myślę że w tej edycji również zależy mi na menti, który chce zatrudniać ludzi i budować zespół – tłumaczy Krause.
Agnieszka Kossakowska, prezeska firmy Stegu, w trakcie podsumowania poprzedniej edycji podkreślała, jak ważne jest umiejętne pomaganie podopiecznym. – Dla mnie jako mentora było to ćwiczenie uważności i słuchania. Powstrzymywałam się od dawania gotowych rad i rozwiązań. Chodzi o to, aby wesprzeć naszych mentee w wyzwaniach i problemach, które się pojawiają w jego biznesie – mówiła Agnieszka Kossakowska.
Mentoring to stała praktyka w wielu firmach
Program Mentoringu Biznesowego, którego pomysłodawcą jest Opolska Loża Business Centre Club, ma na celu promowanie idei mentoringu w regionie, umożliwiając transfer wiedzy i doświadczeń od doświadczonych przedsiębiorców do małych i średnich firm. – Nie ma nic lepszego niż inwestowanie w biznes. To nasza stabilność, bezpieczeństwo i przyszłość. Jest to już dziewiąta edycja, dlatego możemy już mówić o efektach. To wsparcie fantastycznych menadżerów – Roman Staś kanclerz Loży Opolskiej BCC
Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, zachęca do udziału. – To wyjątkowa okazja, aby mentee – osoby uczące się – mogły czerpać z doświadczeń mentorów, co przyczyni się do dynamicznego rozwoju ich firm. Współpraca ta wzmacnia kompetencje młodych przedsiębiorców, a także buduje silniejszą gospodarkę naszego regionu – podkreśla Węgrzyn.
Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG, dodaje: – Udział w programie to doskonała okazja dla młodych firm z województwa opolskiego, by skorzystać z doświadczenia najlepszych przedsiębiorców. Udział w programie pozwala na uniknięcie typowych błędów, szybszy rozwój i lepsze dostosowanie do wymagań rynku. Zaznaczmy, że do udziału zaproszone są firmy z województwa opolskiego, działające nie dłużej niż 5 lat
Twój klucz do sukcesu
Program Mentoringu Biznesowego to nie tylko szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia od najlepszych, ale również podróż ku odkrywaniu nieograniczonych możliwości. To przestrzeń, w której młodzi przedsiębiorcy otrzymują wsparcie, które pozwala im unikać pułapek i podejmować mądrzejsze decyzje. Dzięki mentoringowi firmy mogą nie tylko przejść przez trudny proces wzrostu, ale także stać się liderami w swoich branżach, które w pełni wykorzystują swój potencjał.
– Z każdym kolejnym krokiem i spotkaniem z mentorem, jesteśmy bliżej osiągnięcia celów, które na początku wydawały się odległe. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy chcesz wzmocnić swoją firmę – pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest chęć rozwoju i gotowość do uczenia się – dodaje Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.
Program Mentoringu Biznesowego – jak do niego dołączyć?
Dołącz do programu i pozwól mentorowi poprowadzić Cię ku przyszłości, o której zawsze marzyłeś. To Twoja szansa, by zmienić swoje marzenia w rzeczywistość. Na twoje zgłoszenie czekamy do 24 marca 2025 roku. Formularz dostępny na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce PROJEKTY należy wysłać na adres invest@ocrg.opolskie.pl lub poprzez ePUAP.