piątek, 13 czerwca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Tylko u nas

Szef dużej opolskiej firmy do premiera Tuska: Nie umiemy się odbudować

Wypowiedź premiera Donalda Tuska na temat repolonizacji systemu gospodarczego i niezbędnego wzmocnienia polskiego kapitału skłoniła Roberta Galarę, wiceprezesa firmy rodzinnej Galmet z Głubczyc, aby napisać apel do szefa rządu. Opisuje w nim m.in. poważny kryzys w branży budowlanej i instalacyjno-grzewczej.

Anna Konopka Anna Konopka
2025-05-14
w Biznes, Najważniejsze, Opole, Region, Tylko u nas
galmet do donalda tuska

Wiceszef firmy Galmet, Robert Galara napisał list do premiera Donalda Tuska. / Fot. kolaż: Galmet, mat. prasowe

REKLAMA
REKLAMA

Galmet to największy pracodawca w powiecie głubczyckim, zatrudnia blisko 600 osób. To firma rodzinna. Od 42 lat produkuje głównie zbiorniki. Od kilkunastu lat wytwarza też urządzenia korzystające z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Między innymi pompy ciepła i panele słoneczne.

W swoim liście Robert Galara podkreśla konieczność przestawienia polskiej gospodarki na nowe tory. Po to by, jak zaznacza, wyrwać się z tak zwanej „pułapki średniego dochodu”. Przedsiębiorca wskazał na problemy swojej branży, rodzimych producentów pomp ciepła.

„Wdrożenie innowacji i osiągnięcie odpowiedniego wolumenu produkcji pozwoli osiągnąć efekt skali, a w długiej perspektywie stać się Polsce ważnym centrum nie tylko samej produkcji, ale także rozwoju technologii” – pisze wiceprezes firmy Galmet do premiera Donalda Tuska.

Wskazał na intensywny rozwój w tym zakresie gospodarek Niemiec, Francji, Japonii czy Korei Południowej.

„To ostatni dzwonek, żeby dołączyć jako gracz, który będzie się liczył w globalnym wyścigu” – apeluje.

Robert Galara przypomina o kamieniach milowych jego branży. To m.in. w pozyskanie lub kształcenie kadry inżynierskiej, czy rozbudowa zaplecza badawczo-rozwojowego. A także inwestowanie prywatnego kapitału, wypracowywanego dziesiątkami lat wielopokoleniowej działalności rodzinnych firm.

„Skumulowane wydatki często niedużych – ale stricte polskich firm – wyniosły sporo ponad 100 mln zł i wygenerowały do kilkunastu tysięcy miejsc pracy (licząc z poddostawcami)” – precyzuje wiceprezes Galmet w liście do Donalda Tuska.

Wskazuje, że rynek pomp ciepła rósł do 2022 r., a od 2024 udział polskich urządzeń spadł do ok. 3 proc. (z 5-7 proc.).

„Tym samym polscy producenci znaleźli się w krytycznej sytuacji” – argumentuje, dodając, że inwestycje w przyszłościowe technologie mogą dziś doprowadzić firmy z 40-50-letnią historią do upadku. A polski rynek przejmą firmy dalekowschodnie lub zachodnie.

Wiceprezes Galmet napisał do Donalda Tuska. „Branża w totalnym kryzysie”

Robert Galara w rozmowie z „O!Polską” mówi, że na list nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

– Liczę jednak ma zejście rządzących na ziemię. Deklaracje są fajne, mamy uruchomione KPO, czego nie było w ostatnich latach – mówi.

– Kłopot jednak polega na tym, że branża budowlana i instalacyjno-grzewcza jest w totalnym kryzysie: mało się buduje, stopy procentowe są wysokie, co akurat jest niezależne od rządu. Mimo wszystko brakuje kreacji jakichś inwestycji – wymienia.

– Napisałem list w imieniu polskich producentów i firm wielopokoleniowych, gdzie wielopokoleniowe są już zarządy, jak choćby w moim przypadku, gdzie działa już mój syn, czyli trzecie pokolenie. Z drugiej strony mamy już trzypokoleniowe rodziny pracujące u nas. Tak jest w większości firm, które ja znam w Polsce – argumentuje Robert Galara.

Wskazuje, że gwałtowny rozwój branży budowlanej, inwestycyjnej, grzewczej jest już za nami.

– W pandemii ludzie siedzieli w domach, zaczęli remontować. Dzięki temu m.in. sporo polskich przedsiębiorstw rozwinęło zdolności produkcyjne. Potem było potężne tąpnięcie. W naszym przypadku był to pierwszy kwartał roku 2023 – wskazuje Robert Galara.

Przyznaje, że zła sytuacja trwała cały 2024 rok. – Mamy już maj 2025 r., a my nie potrafimy się odbudować – stwierdza.

– Nabraliśmy kredytów, zatrudniliśmy ludzi, rozszerzyliśmy portfolio produktów. Są co prawda zapewnienia dobrego działania i uruchomienia na powrót programu Czyste Powietrze. Jako branża OZE cały czas jesteśmy w kontakcie z ministerstwem środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w imieniu ministerstwa nadzoruje program. Ale nie wszystkie nasze postulaty trafiają do uszu urzędników – mówi wiceprezes firmy Galmet.

Patologie w programie Czyste Powietrze

Robert Galara mówi o szeregu patologii, co dodatkowo komplikuje kolejka w rozstrzyganiu wniosków do programu Czyste Powietrze.

– Mamy coraz więcej beneficjentów i instalatorów, którzy się w to zaangażowali. Wielu z nich czuje się wręcz oszukanych, bowiem czekają w kolejce na wypłatę dofinansowań – tłumaczy.

– Uczestniczyłem w ostatniej, dość burzliwej komisji sejmowej. Mamy zapewnienie NFOŚiGW i Czystego Powietrza, że pieniądze są. Powstało nawet takie powiedzenie, że jesteśmy ofiarami klęski urodzaju. Dlatego, że jest taka masa wniosków, że czas ich rozpatrzenia zwyczajnie się rozciąga w czasie. Jednak co z tego, gdy przykładowo moja firma nie sprzedaje, bowiem moi klienci, czyli instalatorzy i przysłowiowy Kowalski nie kupują, bo na zwrot kasy z programu czekają ci wcześniejsi Kowalscy… – opisuje.

Robert Galara puentuje, że repolonizacja gospodarki, to nośne hasło. – Naprawdę trzymam kciuki, chciałbym aby to się udało i nie skończyło na sloganie – zapewnia.

– Dla branży grzewczej, to stwierdzenie może się bardzo łatwo przeistoczyć w rzeczywistość, kiedy polski rząd – w jakikolwiek sposób – wesprze polskie miejsca pracy i polskich przedsiębiorców płacących podatki w Polsce, po to żeby polskie pompy ciepła nie stanowiły niecałych 3 proc. pomp montowanych w Polsce. Proszę sobie wyobrazić, że w jakiejkolwiek innej branży ma się 97 proc. urządzeń z importu. Wtedy zwyczajnie tracimy, bo nie budujemy nic w kraju. A jeśli to urządzenie wyprodukuję ja czy moi koledzy z branży, to 90 proc. z całego obrotu tej branży zostaje w Polsce – wylicza.

Wiceprezes Galmet do Donalda Tuska: Trzeba ambitnej polityki przemysłowej

W liście, jaki wiceprezes Galmet wysłał do Donalda Tuska, jest apel o budowę ambitnej polityki przemysłowej. Jego zdaniem taka polityka skoordynuje sektor przedsiębiorców, sektor bankowy oraz agendy państwowe, które wspierają eksport, m.in. PAIH, KUKE czy NCBiR, jeśli chodzi o kreowanie innowacyjności oraz NFOŚiGW w zakresie finansowania projektów o istotnym znaczeniu dla gospodarki.

Robert Galara wskazał na „silosowość”, jako jeden z największych problemów Polski, która jest widoczna nie tylko na poziomie poszczególnych resortów, ale również instytucji, których polityka wzajemnie się nie uzupełnia.

Na koniec wyraził przekonanie, że reprezentowana przez niego branża stanowi przyszłość na poziomie globalnym, jak i arenie krajowej.

„Może stać się ważną częścią polskiej gospodarki i motorem napędowym eksportu” – dodał deklarując wsparcie w procesie budowania nowej polityki przemysłowej.

Czytaj też: Ascend Elements w Opolu? Blisko dużej inwestycji we Wrzoskach

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: biznesCzyste PowietrzeDonald TuskGłubczyceinwestycje opolskie
REKLAMA

Czytaj więcej

Hip-hop na festiwalu Opole 2025
Najważniejsze

Opole 2025. Hiphopowa energia rozbujała amfiteatr

Piotr Guzik
3 godziny temu
0

Jeśli miałbym wymienić trzy zmory festiwalu w Opolu, to są to: esemesoza, konferansjerka oraz fundowanie kolejnych sentymentalnych podróży do muzyki...

Czytaj więcejDetails
Opole 2025 Debiuty
Najważniejsze

Opole 2025. Debiuty jak chrzest bojowy – i dla wykonawców, i dla realizatorów

Piotr Guzik
5 godzin temu
0

Nie jest łatwo zmierzyć się z dużą sceną i wielką widownią. Szczególnie, jeśli na tej widowni nie brak pustych sektorów....

Czytaj więcejDetails
Rzeźba Ewy Demarczyk w Opolu
Opole

Rzeźba Ewy Demarczyk w Opolu odsłonięta. Gwiazda ma związki rodzinne z naszym miastem

Anna Konopka
8 godzin temu
0

Rzeźba Ewy Demarczyk stanęła przy Stawku Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Autorem dwumetrowego pomnika odlanego z brązu jest uznany...

Czytaj więcejDetails

OPOLSKA TV

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • wypadek pod Dąbrową nagranie

    Tragedia pod Dąbrową. W sieci jest nagranie wypadku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Nowy lokal na rynku w Opolu. Włoska knajpa w miejscu… włoskiej knajpy

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Wypadek w Toyota Park w Opolu. Nie żyje 55-letni mężczyzna

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragedia w Dąbrowie – nowe fakty. Klub poinformował o śmierci kibica

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Śmiertelny wypadek na DK46 w Dąbrowie. Nie żyją dwie osoby

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole powódź 2024 Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Marszałkowski Opole Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole
REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025