USK w Opolu zwyciężyło ważny konkurs
W USK w Opolu powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej. To już pewne, bowiem Agencja Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu w poniedziałek 18 września. W efekcie przyznała w nim szpitalowi 30 mln zł na tę inwestycję.
– Pieniądze te pozwolą nam na stworzenie nowoczesnej infrastruktury, systemu, korzystającego m.in. ze sztucznej inteligencji. Pieniądze te przeznaczymy również na zatrudnienie zespołu specjalistów z obszaru analizy danych – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
Jak dodaje, projekt posłuży wsparciu rozwoju cyfryzacji badań klinicznych. Umożliwi on również maksymalne wykorzystanie zanonimizowanych danych pacjentów do prowadzenia badań nad opracowaniem nowych leków i terapii.
W związku z tym co się zmienili w funkcjonowaniu największego szpitalu w regionie?
Dyrektor ds. operacji klinicznych Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia-Badań Klinicznych odpowiada, że po utworzeniu systemu USK w Opolu będzie mógł wprowadzać do niego dane pozyskane z różnych projektów.
– W tym klinicznej działalności USK. To z kolei pozwoli pracować na dużych wiarygodnych zbiorach. Będziemy współpracować z certyfikowanym biobankiem i pracownią genetyki w zakresie stworzenia kolekcji materiału biologicznego do wykorzystania w kolejnych projektach badawczych – wyjaśnia dr Antonina Dziedzic-Danel.
– Również stworzymy repozytorium danych do udostępniania naszych zasobów do celów naukowych, w tym wyszukiwania i ponownego wykorzystania zebranych już danych klinicznych.
Rodzaj gromadzonych danych będzie obejmował m.in. dane dotyczące stanu zdrowia, wykonywanych procedur medycznych, pozyskane z próbek biologicznych czy zanonimizowane notatki lekarskie. Wszystkie te dane będą zbierane i przechowywane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i standardami jakości.
USK w Opolu współpracuje w ramach konsorcjum
W projekcie obok USK w Opolu udział biorą cztery konsorcja. Wśród nich jest: Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w Poznaniu i Uniwersytet Opolski.
Łącznie otrzymały one 30 mln zł w ramach konkursu prowadzonego przez Agencję Badań Medycznych.
– Dlatego też to kolejny krok, który pomoże nam w rozwoju działalności naukowo-badawczej w zakresie medycyny i nauk o zdrowiu. Wcześniej Agencja Badań Medycznych przyznała nam i Uniwersytetowi Opolskiemu pieniądze na powołanie Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych – przypomina dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera.
Czytaj też: Kardiolodzy USK w Opolu w krajowej czołówce. Naprawili zastawkę bez otwierania klatki piersiowej