Stal Brzeg
Piłkarze Stali Brzeg przystępując do ostatniej kolejki w ramach grupy III potrzebowali spełnienia dwóch warunków. Musieli pokonać Gwarka Tarnowskie Góry i liczyć na to, że Lechia Zielona Góra ogra u siebie Wartę Gorzów Wlkp. Oba te założenia nie zostały jednak wypełnione i tym samym brzeżanie po siedmiu latach opuścili szeregi 3 ligi.
Pojedynek w Brzegu pełen był emocji. Szczególnie dużo działo się w podczas kwadransa na przełomie pierwszej i drugiej połowy. Padły wówczas cztery z pięciu goli w tym spotkaniu. Wynik otworzył fantastycznym uderzeniu z dystansu Patryk Wiszniowski i było 1-0 dla gości. 150 sekund później mieliśmy remis, gdyż piłkę do siatki posłał Dominik Bronisławski.
Cztery minuty po zmianie stron żółto-niebiescy wyszli na prowadzenie. Wówczas to golkipera Gwarka pokonał Michał Sypek. Niewiele więcej jednak ekipa Łukasza Ganowicza potrzebowała czasu by trafić na 2-2. Niebawem bowiem Aleksandra Firka pokonał głową Maksym Gendera. Co ważne rywale wyrównali mimo tego, że grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla jednego z nich. Mało tego na półmetku drugiej odsłony było już ich na boisku dziewięciu.
Podopieczni Kamila Rakoczego tego zupełnie nie potrafili wykorzystać, a niebawem stracili Bronisławskiego, który także otrzymał czerwień. Na tym nie koniec nieszczęść brzeżan, bo w doliczonym czasie gry zwycięskiego gola dla przyjezdnych zdobył Mateusz Bednorz.
Jakby tego było mało w Zielonej Górze gorzowianie zwyciężyli 2-0 i tym samym okazało się, że Stal mimo 14 miejsca w tabeli (37 punktów, stosunek bramek 51-75) spadła do 4 ligi. Pełna tabela TUTAJ.
Stal Brzeg – Gwarek Tarnowskie Góry 2-3 (1-1)
Bramki: 0-1 Wiszniowski – 40., 1-1 Bronisławski – 43., 2-1 Sypek – 49., 2-2 Gendera – 55., 2-3 Bednorz – 90.
Stal: Firek – Kuriata (46. Celuch), Kowalski (17. Kulejewski), Wdowiak, Maj – Morys, Czajkowski (80. Niemczyk), Sypek (72. Piontek), Dychus (46. Amani), Ochwat – Bronisławski.
Żółte kartki: Amani, Kuriata, Sypek.
Czerwona kartka: Bronisławski – 80.
Stal grała nie tylko dla siebie
Spadek brzeżan pogrążył… grający poziom niżej Stegu Start Jełowa. Przedstawiciele beniaminka 4 ligi z niepokojem obserwowali wspomniane rozstrzygnięcia poziom wyżej mając na nadzieje, na „załapanie się” do baraży o utrzymanie. Taki a nie inny układ wyników sprawił, że spadną do klasy okręgowej.
Na to co zrobią brzeżanie czekali także gracze OKS-u Olesno. Gdyby Stal się utrzymała oni mieliby spokój, skoro spadła muszą grać dodatkowy dwumecz o utrzymanie. Pewnym było natomiast, iż o zachowanie ligowego status quo przystąpić musi i tak Skalnik Gracze.
Tym samym poznaliśmy dwie pary barażowe o dwa miejsca w 4 lidze w przyszłym sezonie. W dwumeczu zaplanowanym na 20 i 24 czerwca (w obu przypadkach godz. 18) zmierzą się
- Skalnik Gracze – Pogoń Prudnik
- OKS Olesno – Polonia Karłowice
Na tym nie koniec, albowiem w „okręgówce” niepotrzebny jest baraż Chronstau-Chrząstowice – Sparta Paczków. Obie ekipy spadają do klasy A. Z tego szczebla z kolei zdegradowany zostaje także KS Sławięcice Kędzierzyn-Koźle.
Derby w 3 lidze
Wracając do 3 ligi to na zakończenie sezonu w sobotnie popołudnie w 3 lidze mieliśmy także derby Opolszczyzny. W nich to MKS Kluczbork podejmował Polonię Nysa. Nysanie tym spotkanie znowu żegnali się z czwartym szczeblem, natomiast biało-niebiescy żegnali trenera Tomasza Chatkiewicza.
Tym bardziej, że derby to jednak derby i w nich działo się dużo od początku. Nie minął kwadrans a wynik otworzył Maciej Rakoczy, który wykorzystał idealne podanie Dominika Sikory. Kluczborczanie jednak nie odpuszczali i jeszcze przed przerwą zdołali wyrównać. W 38. minucie bramkę na 1-1 zdobył Krzysztof Napora. Po zmianie stron wynik już nie uległ zmianie, aczkolwiek szansę na to były. Bramkarze obu drużyn okazali się zaporą nie do przejścia, a świetnie spisywał się szczególnie w „świątyni” miejscowych Wojciech Dziwiński.
Tym samym MKS finiszował na ósmej lokacie w tabeli (48 pkt, 61-55). Natomiast Polonia nie poprawiła 15 pozycji (36 pkt, 42-50).
MKS Kluczbork – Polonia Nysa 1-1 (1-1)
Bramki: 0-1 Rakoczy – 14., 1-1 Napora – 38.
MKS: Dziwiński (86. Stodoła) – Błędowski, Lechowicz (70. Krzyśków), Błaszkiewicz, Paszkowski (70. Moś) – Napora, Nahrebecki, Płonka, Przybylski, Włodarczyk (88. Mirowski) – Jaworski (70. Chmielowiec).
Polonia: Szczerbal – Sasin, Kudra, Redek, Leończyk – Kotowicz (61. Maruszak), Perkowski, Rakoczy, Zimon (87. Wierzchowski), Sikora (61. Seremet) – Pisula.
Żółte kartki: Błaszkiewicz, Lechowicz – Kudra, Leończyk, Perkowski, Sasin, Seremet, Sikora.