Stypendium Johanna Krolla można uzyskać za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym/akademickim 2024/2025:
- naukowe,
- sportowe,
- artystyczne,
- społeczne,
- za promocję MN.
Wypłaca się je jednorazowo w roku szkolnym/akademickim 2025/2026. Wniosek o stypendium należy wypełnić z pomocą formularza dostępnego na stronie www.frs-cb.pl. Składa się go osobiście lub pocztą.
Warunkiem przyznania stypendium jest trwałe zaangażowanie kandydata, a w przypadku osób małoletnich jego rodziców lub opiekunów prawnych, w życie mniejszości niemieckiej.
Ζa co Stypendium Johanna Krolla
Stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe może być przyznane dla laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu na szczeblu co najmniej wojewódzkim.
Ζa wybitne osiągnięcia sportowe może być ono przyznane dla medalisty lub w uzasadnionych przypadkach finalisty olimpiady lub konkursu na szczeblu co najmniej wojewódzkim, finalisty w zawodach sportowych na szczeblu krajowym, w zawodach sportowych na szczeblu międzynarodowym lub dla osoby powołanej do reprezentacji. Ζarówno za wyniki indywidualne, jak i drużynowe.
Stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne może być przyznane dla laureata lub w uzasadnionych przypadkach finalisty konkursów, festiwali, olimpiad artystycznych na szczeblu co najmniej wojewódzkim.
Ζa działalność społeczną mogą zostać nagrodzone osoby w wieku co najmniej 14 lat na podstawie wniosku i uzasadnienia organizacji MN.
Przez działalność społeczną należy rozumieć:
- osobiste, bezinteresowne i wolontariackie zaangażowanie,
- występowanie jako pomysłodawca i katalizator inicjatyw społecznych,
- organizowanie festynów, wycieczek, kwest, zbiórek itp.
Stypendium za promocję mniejszości niemieckiej na szczeblu krajowym lub międzynarodowym może być przyznane dla osoby w wieku co najmniej 14 lat.
Przez działania promocyjne należy rozumieć:
reprezentowanie MN na różnego rodzaju wydarzeniach o zasięgu ogólnopolskim lub międzynarodowym;
nieodpłatne podejmowanie inicjatyw mających na celu popularyzację niemieckiej tradycji, kultury i języka wśród młodych ludzi, przy użyciu np. mediów społecznościowych lub popularnych serwisów internetowych.
Gdzie złożyć wniosek
Dla jednej osoby składa się tylko jeden wniosek. Wypełniony wniosek o przyznanie stypendium wraz z niezbędnymi dokumentami (szczegóły na stronie Fundacji Rozwoju Śląska lub na skgd.pl) należy złożyć w sekretariacie Fundacji lub przesłać pocztą na adres: Fundacja Rozwoju Śląska, ul. Wrocławska 133; 45-837 Opole. Nabór wniosków zakończy się 30 czerwca 2025. Wysokość stypendium nie może przekroczyć kwoty: od 500,00 do 3.000,00 zł. O wysokości przyznanego stypendium decyduje Zarząd Fundacji Rozwoju Śląska. Fundusz stypendialny powstał z jej pieniędzy.
Informacji w sprawie Funduszu Stypendialnego udziela: Mariola Riedel, tel.: 77 454 25 97, e-mail: mariola.riedel@frs-cb.pl
Patron stypendium
Johann Kroll w 1988 zaczął organizować spotkania Niemców na Śląsku Opolskim. Był inicjatorem akcji zbierania podpisów przez osoby przyznające się do narodowości niemieckiej. Kiedy w lutym 1990 sąd zarejestrował
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim, Johann Kroll stanął na jego czele. Od 1992 był przewodniczącym honorowym. Kawaler polskich i niemieckich wysokich odznaczeń. Zmarł 16 marca 2000 roku. Spoczywa na cmentarzu w Gogolinie.
Czytaj też: Dyrektorka Muzeum Wsi Opolskiej wprowadza nowe imprezy
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.