Rada Europy wytyka Polsce dyskryminowanie mniejszości niemieckiej
W komunikacie rady rzeczoznawców Rada Europy wytyka Polsce „oczywiste negatywne skutki” ograniczenia – od września 2022 roku – nauczania języka jako języka mniejszości narodowej. Chodzi o zmniejszenie jego wymiaru z trzech do jednej godziny tygodniowo. Raport podkreśla, że nie dotyczy to innych języków regionalnych albo języków innych mniejszości narodowych. Te nadal mają finansowanie umożliwiające organizację trzech godzin lekcyjnych w tygodniu.
Rada Europy wskazuje, że polski rząd powinien generalnie zrobić więcej na rzecz społecznej tolerancji wobec mniejszości i ich kultur.
Autorzy dokumentu zaznaczają m.in., że radio i telewizja publiczna nie poświęcają należytej wagi językom mniejszości narodowych i regionalnych. Mimo zachowujących ważność zobowiązań Polski w tym względzie.
Od 2009 roku w Polsce obowiązuje Europejska Karta Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Odnosi się ona w Polsce do języków:
- armeńskiego,
- białoruskiego,
- niemieckiego,
- żydowskiego,
- karaimskiego,
- kaszubskiego,
- łemkowskiego,
- litewskiego,
- romskiego,
- rosyjskiego,
- słowackiego,
- tatarskiego,
- czeskiego,
- ukraińskiego.
Rafał Bartek: Tak jest tylko w Polsce
– Komunikat Rady Europy jest pokłosiem wizyty europosłów, którzy byli w naszym regionie i spotykali się z nami, przedstawicielami mniejszości niemieckiej, ale także z dyrektorami szkół oraz z samorządowcami – mówi Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN na Śląsku Opolskim oraz zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
– Dobrze, że głos z Europy, ze Strasburga, w tej sprawie wybrzmiał. Mniejszości narodowe w Europie odczuwają to, że ich sytuacja nie jest taka sama w różnych krajach. Ale tylko w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której jedna mniejszość narodowa – mniejszość niemiecka – jest traktowana inaczej, gorzej niż pozostałe mniejszości – stwierdza Rafał Bartek.
Czytaj także: Rząd zabrał miliony na naukę niemieckiego. Co się z nimi stało?
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.