Prace archeologiczne w katedrze. To będą szczegółowe badania
Prace archeologiczne i konserwatorskie w katedrze były tematem czwartkowej (13 lipca) konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej w Opolu.
Ks. prof. Piotr Maniurka, przewodniczący Rady Biskupa Opolskiego ds. Archeologicznych i Konserwatorskich w katedrze opolskiej przedstawił skład nowo powołanych gremiów: Rady Naukowej Biskupa Opolskiego oraz Rady Naukowej UO (Uniwersytet prowadzi badania w katedrze) oraz wspólnej Rady Archeologiczno-Konserwatorskiej.
– W katedrze zostały odsłonięte bardzo cenne średniowieczne relikty. Dlatego też wymagają one specjalnej troski. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, kiedy świątynia była zamknięta, działo się w katedrze wiele. Między innymi dokonano specjalnej ekspertyzy związanej z konstrukcją świątyni – mówił ks. profesor.
– Teraz będą przez naszych archeologów prowadzone bardziej szczegółowe badania. Wierzę, że dobrym efektem tych prac wszyscy będziemy się cieszyli – dodał.
Potrzebni specjaliści z różnych dziedzin
Siedem miesięcy temu prace archeologiczne w katedrze zostały przerwane.
– W związku z tym 5 lipca zostały wznowione. Reaktywacja badań była możliwa dzięki opracowaniu profesjonalnego programu badań archeologicznych. Chcę podkreślić, że jest to program interdyscyplinarny, a badania prowadzą specjaliści z różnych dziedzin – przypomniała Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
I jak dodała, to zaś pozwoli rozpoznać dokładnie historię tego kościoła i ludzkiej społeczności żyjącej tu na przestrzeni dziejów.
– Jak również archeologicznych artefaktów i dzieł sztuki, które – mam nadzieję – odkryjemy. Urząd konserwatorski sprawuje nadzór nad prawidłowością prowadzonych prac oraz zapewnienie bezpieczeństwa badań archeologicznych i struktury kościoła – mówiła.
Przed opracowaniem programu badań archeologicznych przeprowadzono badania podłoża gruntowego, geologiczne, geotechniczna.
– Opracowana została ekspertyza budowlana, która wskazała gdzie i na jakich głębokościach mogą być zakładane wykopy archeologiczne. Ustalony został plan wykopów i harmonogram ich prowadzenia. Przeprowadzone też zostaną prace związane z zabezpieczeniem i konserwacją odkrytych średniowiecznych murów. Są to odkrycia o skali europejskiej. Dlatego też musimy dołożyć starań, żeby prace i badania były przeprowadzone w sposób profesjonalny. W związku z tym tempo nie powinno nam przesłaniać celu ani rezultatu – dodaje wojewódzki konserwator zabytków.
Dla przyszłych pokoleń
– Badania archeologiczne mają na celu określenie wszystkich ważnych elementów dotyczących konstrukcji. Ale też wielkości i otoczenia kolegiaty – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, która rozpoczęła prace w katedrze.
– Chcemy sprawdzić między innymi pochówki. Także te, które mamy nadzieję jeszcze odkryć. Planujemy kilkanaście wykopów, by tę historię rozpoznać w sposób właściwy. Stworzymy dokumentację z badań ze wszystkich źródeł, które zostaną pozyskane. Dlatego też mamy nadzieję, że następne pokolenia będą z niego korzystać. Będziemy prowadzić działania absolutnie konieczne. Z dziedziny architektury, konserwacji oraz badania antropologiczne. Na wyniki trzeba będzie poczekać. Ponieważ pośpiech badaniom archeologicznym nie służy.
Pozwolenie konserwatorskie do końca roku
Pozwolenie konserwatorskie ma termin ważności – zgodnie z wnioskiem parafii katedralnej – do końca roku. W związku z tym do tego czasu badania archeologiczne i prace konserwatorskie, jeśli nie zdarzą się jakieś niespodziewane a bardzo ważne odkrycia, powinny się zakończyć. A wnętrze katedry doprowadzone do takiego stanu, w jakim było, kiedy archeolodzy tam weszli.
– Ten program i termin jest realny. Natomiast jeśli coś ważnego zostanie odkryte, to termin może się przesunąć. Ponieważ to wciąż jest trochę niewiadoma – podkreśla Elżbieta Molak.
Reasumując, jeśli żadnych niespodzianek nie będzie, to jest szansa, że na Wielkanoc 2024 katedra powróci do liturgicznych i duszpasterskich funkcji.
Czytaj też: Kolejne pieniądze na remont katedry w Opolu. Blisko 9 mln zł na północną wieżę