1. miejsce Opola w rankingu inwestycji miast wojewódzkich
– Ustrzeliliśmy samorządowego hat-tricka! – poinformował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, na Facebooku. – Trzeci rok z rządu jesteśmy na najwyższym miejscu podium 1. w Polsce, bo inwestujemy najwięcej spośród samorządów! Na dodatek mamy dublet, bo zajęliśmy też 2. miejsce w Polsce w wykorzystywaniu pieniędzy europejskich! To głównie dzięki nim zmieniamy Opole na lepsze! – podkreśla.
Arkadiusz Wiśniewski wymienia inwestycje, jakie w ostatnich latach zrealizowano w mieście. To m.in.:
- przebudowa układu komunikacyjnego i nowe parkingi w rejonie stacji Opole Wschodnie, Opole Zachodnie i Opole Główne,
- hala sportowa Toyota Park (powstała w miejscu Cieplaka),
- pierwszy odcinek obwodnicy piastowskiej,
- most pieszo-rowerowy im. Joachima Halupczoka nad Kanałem Ulgi,
- Centrum Dialogu Obywatelskiego i Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu,
- rewitalizacja ulicy Krakowskiej i terenów wokół kamionki Piast,
- budowa pawilonu dla lwów i tygrysów w opolskim zoo,
- nowe ścieżki rowerowe.
– Gdy zaczynałem być prezydentem Opola byliśmy na miejscu 16. Potem na 4., a trzy ostatnie lata mamy nagrodę za pierwsze miejsce! Od 2017 zdecydowanie przyspieszamy! – wskazuje prezydent Opola.
Podkreśla, że to sukces drużynowy, na który pracują jego zastępcy, a także wspierający go klub radnych.
Laury dla woj. opolskiego za wydatkowanie pieniędzy unijnych
Czym chwalić ma się też woj. opolskie. W rankingu obejmującym wydatkowanie pieniędzy z Unii Europejskiej za lata 2014-2021 nasz region zajął 2. miejsce w Polsce.
– To nagroda, która jest potwierdzeniem naszych bardzo dobrych kompetencji, ale również podziękowaniem i uhonorowaniem wszystkich, którzy się do tego przyczynili – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego podczas gali w Katowicach.
Podkreśliła rolę nie tylko Departament Funduszy Europejskich, który w urzędzie marszałkowskim odpowiada za koordynację wydatkowania dotacji, ale i mieszkańców naszego województwa. – To dzięki ich pomysłowości, dzięki ich zaangażowaniu te środki były wydawane. A pieniądze europejskie to narzędzie, dzięki któremu poprawiamy jakość naszego życia, a nasze firmy są nowoczesne i innowacyjne – podkreślała.
Violetta Ruszczewska, rzeczniczka opolskiego urzędu marszałkowskiego, wskazuje, że autorzy rankingu korzystają ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez samorządy wydatkach, a nie z zestawień umów zawartych na realizację kolejnych projektów. – Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca – informuje.
Pełne zestawienie ma być opublikowane w listopadowym wydaniu czasopisma samorządowego „Wspólnota”.

