Dofinansowanie pochodzi z rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Pokrywa 80 procent wartości zadania, którego koszt oszacowano na 240 mln zł. Umowę podpisali burmistrz Andrzej Kasiura oraz Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury. Jeszcze nigdy w Krapkowicach nie realizowano tak wielkiej inwestycji, jak nowy most nad Odrą.
Most będzie miał około 600 metrów długości. Do tego dochodzi budowa 2,5 km dróg dojazdowych i dwa ronda: na drodze krajowej nr 45 i drodze wojewódzkiej nr 423. Droga dojazdowa oraz na moście będzie jednojezdniowa dwupasowa o szerokości 8 m wraz ze ścieżką pieszo-rowerową o szerokości 5 m. W ramach zadania powstanie też wiadukt nad jedną z ulic. Nowy most nad Odrą w Krapkowicach będzie spełniał wszystkie standardy NATO dla ruchu ciężkiego sprzętu wojskowego. To będzie jedyna taka przeprawa od Opola do Kędzierzyna-Koźla.
Nowy most nad Odrą w Krapkowicach. „Ogromne zadanie”
Przeprawa ma powstać do czerwca 2029 roku. Umowa to dopiero początek skomplikowanej procedury i jeszcze bardziej skomplikowanej realizacji. Andrzej Kasiura zakłada, że przetarg będzie ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku.
– Z wyborem wykonawcy chcielibyśmy zdążyć do połowy 2025 roku, a z rozpoczęciem inwestycji – do końca przyszłego roku. Zadanie jest ogromne i nigdy wcześniej gmina takiej inwestycji nie realizowała. Musimy więc stworzyć zespół wewnętrzny, wybrać inżyniera kontraktu i firmę doradczą. Chcemy też skorzystać z doświadczenia Wód Polskich w tym zakresie. Myślę że za kilka tygodni ogłosimy już szczegółowy harmonogram – zapowiada.
Faktyczny koszt budowy mostu i to ile pieniędzy będą musiały wyłożyć samorządy zweryfikuje przetarg. Burmistrz Krapkowic jest dobrej myśli.
– To jest świeży kosztorys i to z lekkim naddatkiem. Wynik przetargu będzie zależał od różnych czynników. M.in od tego, jak zgłodniałe kontraktów będą firmy wykonawcze. Na razie jest dobra koniunktura. Liczymy też na współpracę i wsparcie wszystkich instytucji rządowych i samorządowych. To jest inwestycja dla całego regionu – mówi Andrzej Kasiura.
Współpraca Krapkowic i Gogolina
I Krapkowice, i Gogolin – oficjalny partner zadania – obecnie zakładają, że na nowy most nad Odrą wydadzą po 24 mln zł. Każda z nich wydatek rozkłada na pięć lat, poczynając od budżetów na 2025 r. Wcześniej samorządy wspólnie sfinansowały opracowanie dokumentacji obiektu.
Podczas uroczystości mówiono, że nowy most nad Odrą w tym miejscu otwiera dla Gogolina możliwość planowania budowy obwodnicy południowej w kierunku na Strzelce Opolskie. Ale to nie jedyny powód zaangażowania samorządu w ten projekt.
– Tworzymy z gminą Krapkowice aglomerację. Wierzymy w to, że budowa mostu pozwoli na rozwój usług społecznych, mieszkalnictwa i działalności gospodarczej w naszej gminie. To w dłuższej perspektywie jest dla Gogolina pozytywne – mówi burmistrz Krzysztof Reinert.
Nowy most nad Odrą w Krapkowicach. Dlaczego jest tak bardzo potrzebny?
O wielkiej potrzebie jego budowy mówiono latami – już nawet przed II wojną światową. To alternatywna przeprawa przez rzekę, a główne drogi zostaną odciążone z tranzytu – tak w Krapkowicach, jak i w Gogolinie. Mają zniknąć korki, ma być mniej spalin, drgań i hałasu. Nie będzie już problemu, gdy z jakiegoś powodu główny most w centrum miasta staje się nieprzejezdny.
Z badań Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu wynika, że główne ulice w Krapkowicach prowadzące w kierunku obecnego mostu na Odrze należą do najbardziej obciążonych w całym województwie opolskim. Już kilka lat temu przejeżdżało tędy średnio 20 tys. pojazdów na dobę, a w przypadku wypadków na autostradzie A4 ta liczba jeszcze wzrasta.
– Gdyby nie współpraca między samorządami, do tej inwestycji prawdopodobnie by nie doszło – podkreślał wiceminister Stanisław Bukowiec. – Polski rząd wspiera samorządy i te inicjatywy, który mają faktyczne uzasadnienie, a nie są nacechowane politycznie, tak jak to było w poprzednich latach. Tu jest realna potrzeba i rząd to widzi.
Czytaj także: Nowe rondo zamiast „czarnego punktu” na ruchliwej drodze. Wkrótce otwarcie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.