sobota, 6 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Region

Niedbałość urzędników kosztowała ją dodatek węglowy. „Innych to też mogło spotkać”

Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla złożyła wniosek o dodatek węglowy. – Odmówiono mi go w uzasadnieniu, że ogrzewam mieszkanie gazem. A ja gaz zdemontowałam lata temu! – podkreśla.

Piotr Guzik Piotr Guzik
2022-11-07
w Najważniejsze, Region
Niedbałość urzędników kosztowała ją dodatek węglowy. „Innych to też mogło spotkać”

Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla nie otrzymała dodatku węglowego, choć od 40 lat ogrzewa mieszkanie z pomocą węgla

REKLAMA

Ogrzewa węglem od 40 lat. Urzędnicy twierdzą, że ma piec gazowy

Pani Krystyna (imię zmienione, dane do wiadomości redakcji) mieszka w lokalu komunalnym przy ul. Kościuszki w Kędzierzynie-Koźlu. Gdy pojawiła się możliwość uzyskania dodatku węglowego, złożyła wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

– Od 40 lat ogrzewam mieszkanie z pomocą pieca węglowego – opowiada kobieta.

Wniosek o przyznanie 3 tys. zł dodatku węglowego złożyła w drugiej połowie sierpnia. W październiku otrzymała jednak odmowę.

– Uzasadnienie było kuriozalne – opowiada pani Krystyna. – Wskazano w nim, że nie przysługuje mi dodatek węglowy, ponieważ korzystam z ogrzewania gazowego. A ja nie dość, że nigdy nie korzystałam z gazu do ogrzewania mieszkania, to jakiś czas temu zdecydowałam się na likwidację instalacji gazowej, ponieważ budziła ona moje obawy.

Jak podkreśla, nikt nie pojawił się nawet, aby zweryfikować, czy faktycznie ma kocioł na węgiel, czy też nie.

– W MOPR powiedziano mi, że decyzję oparto na danych Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych – mówi pani Krystyna. – A tam mają wpisane, że pod moim adresem jest ogrzewanie gazowe. Tymczasem sama, wyręczając urzędników, złożyłam deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wskazałam w niej, że moje mieszkanie ogrzewam piecem węglowym. Nie wiem, skąd im się wziął ten gaz.

Dyrektorka MOPR: Trzeba się odwołać

Agata Morkis, dyrektorka MOPR w Kędzierzynie-Koźlu, nie chciała rozmawiać o przypadku pani Krystyny. Zaznaczyła, że omawianie przypadków konkretnych mieszkańców uniemożliwiają jej zapisy ustawy o RODO.

– Na końcu postanowienia o odmowie wypłaty dodatku węglowego jest zapis, że jeśli ktoś się z tą decyzją nie zgadza, to ma prawo ją zgłosić do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu – twierdzi Agata Morkis. – I ta pani została o poinformowana, że w tej sytuacji to jest najlepszy krok ku temu, aby decyzję można było zmienić, oraz że może to zrobić z naszą pomocą.

Dlaczego nikt nie poszedł do pani Krystyny, aby sprawdzić, czy ma piec węglowy? Dyrektorka MOPR znów odpowiada, że RODO uniemożliwia jej odniesienie się do tej kwestii.

Agata Morkis wskazuje, że do MOPS w Kędzierzynie-Koźlu wpłynęło około 3 tys. wniosków o przyznanie dodatku węglowego. Do rozpatrzenia pozostało jeszcze około 1,7 tys.

– Podejrzewam, że nie jestem jedyną osobą, której bezzasadnie odmówiono tego dodatku – komentuje pani Krystyna. – Natomiast mam pewność, że stało się to wskutek niedbałości urzędniczej. Będę oczywiście zabiegać o zmianę decyzji. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi. Obawiam się, że do tego czasu może już być po zimie.

Tags: dodatek węglowyKędzierzyn-Koźle
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • trąba powietrzna nad Balcerzowicami

    Trąba powietrzna przeszła przez Balcarzowice? „Będzie analiza”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Jest ruina, mają być mieszkania. Szykuje się metamorfoza zamku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Debiuty w Opolu wygrała Karolina Charko, ale koncert zdominował ktoś inny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Kłęby czarnego dymu nad Elektrownią Opole. „Brakło energii z OZE”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025