W Zakładzie Linii Kolejowych w Opolu umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla rewitalizacji linii kolejowych na odcinku Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie (nr 177 i 294) podpisali Janusz Pasierb, dyrektor Regionu Śląskiego CRI w Polskich Liniach Kolejowych SA oraz Krzysztof Stroga, dyrektor projektów transportu szynowego z firmy Databout.
To pierwszy krok w stronę przywrócenia połączeń pasażerskich w powiecie głubczyckim – jedynym bez dostępu do kolei.
Linia Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie. Trzy lata na dokumentację
Po odbudowie i modernizacji trasy przejazd z Głubczyc do Opola potrwa około 130 minut. Do Raciborza 36 minut. Mieszkańcy Racławic Śląskich, Głubczyc Las, Głubczyc, Ściborzyc Małych, Gadzowic, Bernacic, Baborowa, Tłustomostów, Pietrowic Wielkich, Cyprzanowa, Samborowic, Wojnowic i Raciborza Studziennej zyskają dostęp do połączeń kolejowych.
– To jest ważny krok, który doprowadzi nas do przywrócenia komunikacji kolejowej na odcinku z Raciborza do Racławic Śląskich – mówił Janusz Pasierb.
– Przez najbliższe trzy lata opracowywana będzie dokumentacja projektowa z uzyskaniem wszystkich decyzji. Po to, by pod koniec 2028 przystąpić do realizacji zadania. Celem projektu jest przywrócenie ruchu kolejowego od Raciborza do Racławic Śl. W szerszym ujęciu chodzi o przywrócenie komunikacji kolejowej między częścią Górnego Śląska z Katowicami i Śląskiem Opolskim – opisywał.
– Wartość projektu, łącznie z projektowaniem przekracza pół miliarda złotych. Podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa linii. Będzie ona zelektryfikowana. Powstaną nowe przystanki kolejowe. Wiele obiektów będzie modernizowanych – zapowiadał Janusz Pasierb.
Trasa ważna dla regionu
Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, podkreślał, że linia kolejowa Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie to bardzo ważny odcinek dla mieszkańców regionu.
– Będzie dedykowany nie tylko mieszkańcom regionu jeżdżącym do pracy. Biznes lokujący inwestycje stoi przed wyzwaniem, jakim jest dowóz pracowników. Pas przygraniczny, gdy chodzi o rozwój gospodarczy, jest dla nas szczególnie istotny. Ubolewam, że część mniejszych samorządów wycofała się z projektu. Będziemy je skłaniać, by stały się jego współgospodarzami – mówił.
– Zakres prac jest rzeczywiście duży – powiedział „O!Polskiej” Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Opolu.
– Ruch na tej trasie jest wstrzymany od około 20-30 lat. Całe torowisko jest do odtworzenia. Obiekty na tej linii trzeba zdiagnozować. By oszacować, jaki jest koszt ich naprawy. Mamy tam obiekt zabytkowy na Osobłodze. Ekspertyza pokaże, czy można go remontować. Prace projektowe i uzyskanie zezwoleń potrwają. Standardy są inne niż 30 lat temu. Trzeba to na współczesne wymogi przełożyć – zauważył.
Linia kolejowa Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie przejdzie rewitalizację w ramach Rządowego Programu Kolej Plus. Jego cel to przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu.
Czytaj także: Nowa droga i nowy most nad Odrą. Drogowcy ogłosili przetarg
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania