Hospicjum Betania w Opolu apeluje do NFZ i do darczyńców
– W ramach złożonych przez nas ofert do Narodowego Funduszu Zdrowia nasze hospicjum stacjonarne zajęło drugie miejsce w Opolu i w powiecie opolskim ziemskim. To oznacza kontrakt na 17 pacjentów, a dysponujemy 18 łóżkami – mówi Jarosław Wach, dyrektor hospicjum Betania w Opolu.
– Natomiast wśród hospicjów domowych zostaliśmy zakwalifikowania na miejscu trzecim. A to oznacza obniżenie liczby pacjentów z 40 do 32. A zaopatrujemy 60 chorych i na pewno ich nie ubędzie, bo 22 czeka w kolejce – wylicza.
Dyrektor Wach zapewnia, że pracownicy Hospicjum Betania w Opolu planują jak dotąd jeździć pilnie do swoich pacjentów. Nie zamierzają żadnego z chorych zostawiać samemu sobie.
– Będziemy tak robić, dopóki mamy pieniądze na ten cel. Jesteśmy po to, żeby pomagać, nie po to, żeby zarabiać. Natomiast apelujemy by NFZ sfinansował nadwykonania. Wstępnie otrzymaliśmy obietnicę, że tak będzie. Prosimy także darczyńców by nam pomogli sfinansować te działania na rzecz chorych, które wykraczają poza ograniczony kontrakt – mówi.
NFZ: Doceniamy hospicjum
Zwróciliśmy się do opolskiego NFZ z pytaniami, dlaczego Hospicjum Betania w Opolu – mimo świetne opinii, jaką się cieszy – ma obniżony kontrakt. Zapytaliśmy też, czy hospicjum może liczyć na pieniądze za nadwykonania.
– W prowadzonym postępowaniu na udzielanie świadczeń przez hospicjum domowe, Hospicjum „Betania” złożyło ofertę i uzyskało taką ilość punktów rankingujących, które pozwoliły na przyznanie Komisji Konkursowej proporcjonalnie do zajętego miejsca w rankingu odpowiedniej liczby punktów rozliczeniowych – poinformowała nas Barbara Pawlos, rzecznik prasowy Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
– Zabezpieczenie dostępu do świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej dla mieszkańców Opolszczyzny zawsze było przez nasz Oddział traktowane priorytetowo. Wszelkie prowadzone przez nas działania były ukierunkowane na to, aby każdy pacjent w stanie terminalnym miał zapewnioną specjalistyczną opiekę paliatywną realizowaną w warunkach domowych lub stacjonarnych – dodała pani rzecznik.
– Od wielu lat nasz Oddział płaci wszystkim świadczeniodawcom za świadczenia wykonane ponad plan zawarty w umowie uwzględniając posiadany potencjał wykonawczy (personel + sprzęt), który jest określony w przepisach prawa. Szczegółowe analizy realizacji świadczeń dokonywane są systematycznie po zakończeniu każdego kwartału rozliczeniowego i na ich podstawie podejmowane są decyzje w sprawie zapłaty za świadczenia ponadlimitowe – zapewnia.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.