Bon senioralny to pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych. Skierowany właśnie do seniorów pomoże w uzyskaniu dostępu m.in. do świadczeń zdrowotnych, czy pomocy w podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych. Zapewnić ma też osobom starszym możliwość częstszych kontaktów z otoczeniem.
Bon senioralny to usługa, którą zleci samorząd
– Wkraczamy w moment, kiedy pokolenia nie mieszkające już razem, mają problemy z koniecznością organizacji opieki dla swoich bliskich. Dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie to często osoby, które w latach 90. wyjeżdżały do dużych miast, głównie za pracą. W dużych miastach zostali do dziś, tutaj pracują, tutaj mają dzieci, a w miejscowościach rodzinnych pozostali ich bliscy. To osoby starsze, rodzice, którzy mają 80 lat i mogą potrzebować wsparcia w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych i pomocy osób trzecich. Bon senioralny jest odpowiedzią na tę sytuację – mówi Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej.
Do 12 grudnia potrwają konsultacje społeczne w sprawie potrzeb seniorów. To konsultacje ustawy z samorządowcami i ze stroną społeczną. Na Opolszczyźnie takie konsultacje odbyły się w czwartek 28 listopada.
– Podczas konsultacji społecznych uczestnicy – w tym przedstawiciele gmin oraz organizacji pozarządowych – mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi uwagami – dodaje wojewoda Monika Jurek.
Jakie wsparcie da program i od kiedy zacznie działać
Wniosek o przyznanie Bonu Senioralnego będzie mogła złożyć osoba aktywna zawodowo, będąca dzieckiem lub wnukiem seniora (w przypadku śmierci dzieci). Z programu skorzystają osoby, które ukończyły 75 lat. I mają niezaspokojone potrzeby w zakresie podstawowych czynności życiowych, których rodzina nie jest w stanie zaspokoić z powodu obowiązków zawodowych.
Po przeprowadzeniu oceny zapotrzebowania seniora, będzie mu przysługiwało wsparcie do 50 godzin miesięcznie. Maksymalna wartość świadczenia wyniesie 2 150 zł na osobę. Program zgodnie z założeniami ministerstwo uruchomi w 2026 roku. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od dochodów dzieci lub wnuków oraz wysokości emerytury seniora.
– Bon Senioralny doskonale uzupełnia program Aktywny Rodzic, tworząc spójny system wsparcia dla rodzin, które jednocześnie troszczą się o dzieci i seniorów. Co więcej, realizacja bonu przez gminy pozwoli na lepsze dostosowanie usług do specyfiki lokalnych potrzeb – zauważa wojewoda.
Czytaj również: Urban Lab w Opolu – nowa inicjatywa w mieście dla młodych
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania