Zamek Moszna zdobył Diamenty Forbesa w szesnastej odsłonie tego prestiżowego rankingu. Zestawienie jest opracowywane przez redakcję miesięcznika Forbes, przy współpracy z firmą Dun & Bradstreet.
Ideą tego rankingu jest wyłonienie najdynamiczniej rozwijających się polskich firm w danym regionie, które osiągnęły najwyższy średni roczny wzrost wartości.
Zamek Moszna otrzymał Diamenty Forbesa
– Przez dziesięć lat, jako spółka prowadząca zamek jako atrakcję turystyczną nigdy nie zabiegaliśmy o nagrody. Koncentrowaliśmy się na tym, by wyróżnienia otrzymywał zamek jako obiekt i perła regionu – mówi Tomasz Ganczarek, prezes spółki Zamek Moszna.
– Mimo to zarówno w roku 2022, jak i na nasze dziesięciolecie w 2023 roku uczestniczyliśmy w konkursie na bardzo prestiżową gospodarczą nagrodę Przedsiębiorstwo Fair Play. I to wyróżnienie wtedy otrzymaliśmy – opowiada.
– Natomiast Diamenty Forbesa rozgrywają się poza przedsiębiorcami. Forbes, jako organizator rankingu, zleca agencji wywiadowczej analizę sprawozdań finansowych w KRS-ach. Na tej podstawie wyróżnia rozwijające się podmioty.
Prezes spółki Moszna Zamek z wyników analizy speców Forbesa nie kryje radości.
– Dlatego też na bazie naszych wyników, stwierdzono, że rozwój spółki jest na tyle dynamiczny i widoczny, że na to wyróżnienie w województwie opolskim zasługujemy. Zostaliśmy tylko poinformowani o wyniku rankingu – mówi prezes Tomasz Ganczarek.
– Dla nas po dziesięciu latach działalności otrzymanie jednej z najbardziej prestiżowych gospodarczo nagród w kraju, to sukces. Ma dla nas duże znaczenie – dodaje.
Moszna Zamek Sp. z o.o. jest spółką Samorządowi Województwa Opolskiego, który jest właścicielem zamku.
– Powstaliśmy w 2013 roku, by przejąć zespół pałacowo-parkowy od szpitala, czyli Centrum Terapii Nerwic, które mieściło się w zamku przez 42 lata. Naszym zadaniem było prowadzenie tego obiektu już tylko w formule atrakcji turystycznej – wspomina.
Od tego czasu pacjenci szpitala przenieśli się do budynku wybudowanego tuż obok zamku jako osobny byt.
Moszna Zamek doceniony przez Forbesa. Co tu się zmieniło?
– W zeszłym roku odwiedziło nas 360 tys. turystów, co jest bardzo dobrym wynikiem – podkreśla Tomasz Ganczarek.
Podkreśla, że najbardziej widoczne zmiany to inwestycje, które miały miejsce wokół zamku w latach 2020-2023. To przede wszystkim kompleksowy remont konserwatorski zamku.
– Obejmował m.in. całą zewnętrzną elewację zamku po raz pierwszy od 100 lat, od czasu rozbudowy zamku – przypomina prezes spółki.
Rewitalizacji poddano cały park: roślinność, alejki, oświetlenie i architekturę.
– Jesteśmy dziś na bardzo solidnym poziomie, jeśli chodzi o ofertę zamku. Wydaje mi się również, że jesteśmy blisko sufitu, jeśli chodzi o odwiedzalność. Za jakieś 2, 3 lata pojawi się ok. 400 tys. zł. Jednak nie będzie dalszego rozwoju zamku bez kilku kluczowych inwestycjach na zewnątrz. Mowa o kilku centralnych parkingach. Można ściągnąć jeszcze kilkadziesiąt tysięcy ludzi w roku, ale nie kosztem mieszkańców Mosznej – kończy.
Dodajmy, że powierzchnia zamku wynosi 8 tys. mkw, a kubatura – 65 tys. metrów sześciennych. Park znajdujący się w granicach należących do zamku zajmuje powierzchnię około 20 hektarów
Czytaj też: Pałac w Woskowicach Małych do rewitalizacji. Dotacja wyniesie 9 mln zł