Pałac w Woskowicach Małych czeka rewitalizacja
Pałac w Woskowicach Małych to nie tylko wspaniały zabytek. Mieści się tam Ośrodek Leczenia Odwykowego. Jak przekonuje dyrektor placówki Bartłomiej Orpel, prace rewitalizacyjne będą bardzo dużym wyzwaniem.
– Historia naszego ośrodka od samego początku jego istnienia, czyli 1960 roku, związana jest z pałacem w Woskowicach Małych. To pierwsza tak duża i tak kompleksowa rewitalizacja pałacu – podkreśla Bartłomiej Orpel.
– Bardzo ważne dla nas z punktu widzenia codziennego funkcjonowania będzie pojawienie się windy. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami zyskają możliwość komfortowego leczenia w naszym ośrodku.
Warto podkreślić, że ośrodek w Woskowicach Małych to największy w regionie podmiot leczniczy, który realizuje świadczenia z zakresu leczenia uzależnień. Dlatego też jest jednostką organizacyjną samorządu województwa opolskiego.
Czytaj też: Pałac w Żyrowej odzyska dawny blask. Za nami półmetek renowacji
Zakres plac rewitalizacyjnych
Wartość podpisywanej 8 września umowy opiewa na kwotę 9 057 873,14 zł. W całości jest to dotacja udzielona przez samorząd województwa opolskiego. W związku z tym zakres rewitalizacji obejmuje:
- roboty związane z kompleksowym remontem wieży pałacowej,
- dostawienie windy osobowej dla osób z niepełnosprawnościami,
- odkrywkę i izolację fundamentów,
- czyszczenie, wzmocnienie i remont elewacji wraz z przywróceniem jej do historycznej kolorystyki,
- wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych,
- renowację stolarki drzwiowej.
Dodajmy, że Ośrodek Leczenia Odwykowego otacza zabytkowy park. Ten również niedawno zmienił się nie do poznania dzięki pieniądzom z UE. Teraz, dzięki dotacji samorządu województwa, rozpoczyna się projekt rewitalizacji samego pałacu. Całość uzupełni dobudowa dźwigu osobowego.

Marszałek Andrzej Buła mówił podczas podpisania umowy, że inwestycje województwa w to miejsce trwają już kilka lat. Między innymi park udało się zrewitalizować z projektu dot. bioróżnorodności. Działania te wyszły na tyle dobrze, że rewitalizację doceniono w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa opolskiego”.
– Prowadzona była też bardzo trudna inwestycja związana z termomodernizacją. A dokładnie z wymianą źródeł ciepła. Zastosowano najnowsze technologie – dodał Andrzej Buła.
Jak zauważył, na rewitalizację pałacu czekali nie tylko pacjenci i pracownicy. Rozpoczęciu prac nad pałacem kibicowało całe środowisko zaangażowane w życie Woskowic Małych.
Natomiast członek zarządu województwa Szymon Ogłaza zwrócił uwagę na walory estetyczne pałacu i parku. Przypomniał, że rewitalizowany obiekt to piękny XIX-wieczny pałac. W związku z tym wyraził również nadzieję, że po zakończeniu prac miejsce to będzie dużą atrakcją. A to z kolei przyciągnie turystów.
Dodajmy, że inwestycję zrealizuje warszawska spółka CONEKS z Warszawy. Obecnie prowadzi m.in. prace renowacyjne w wieży hejnałowej Bazyliki Mariackiej w Krakowie.
Co w pierwszej kolejności do rewitalizacji?
Do końca 2023 roku planuje się przeprowadzenie prac z remontem wieży pałacu i przebudową. Powinna pojawić się także winda dla osób niepełnosprawnych.
Z kolei w roku 2024 roku w planie są prace budowlane, związane m.in. z remontem elewacji pałacu oraz roboty pozostałe. A wśród nich np. wykonanie orynnowania, odtworzenie i renowację istniejącej stolarki drzwiowej oraz renowację istniejących schodów. Całość prac powinna zakończyć się do końca listopada 2024 roku.
Czytaj też: Pałac w Kopicach to perła. Zasługuje, by mu pomóc, a nie szkodzić
