Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele seminaryjnym. W kazaniu gliwicki biskup Jan Kopiec zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo grożące teologom, odwołując się do wypowiedzianych w stronę faryzeuszów słowem „Biada”: – Nie było większych specjalistów od Bożej prawdy a On im to zburzył, wyczuł bardzo dobrze to, co jest trucizną nawet w sercu teologa, który myśli, że Panu Bogu będzie mógł formułować swoje własne słowa i że Pan nie będzie go rozliczał z tego, jakim jest człowiekiem.
Schola Cantores Opolienses pro Musica Sacra, działająca przy Wydziale Teologicznym, wykonała mszę „Missa Paschalis” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
– Ufamy, że kolejny rok akademicki, 29. w historii naszego wydziału będzie rokiem dobrym i twórczym, pełnym inicjatyw dydaktycznych i naukowych – mówił w auli dziekan WTUO ks. prof. Mateusz Rafał Potoczny. – Rozpoczynamy ten rok z największą od 8 lat liczbą studentów. Od ośmiu lat nie było takiej rekrutacji jak w tym roku.
Ks. dziekan przypomniał dwa nadzwyczajne wydarzenia, jakie miały miejsce w poprzednim roku akademickim: doktorat honorowy UO dla kardynała Kurta Kocha oraz uzyskanie przez opolską teologię kategorii A.
– Rok temu zwróciłem uwagę na konieczność bycia uczelnią nowoczesną, która buduje na wieloletniej tradycji i nie boi się wyzwań. Dziś pragnę przypomnieć kilka cech, którymi powinna się kierować uprawiana przez nas nauka i dydaktyka. Są one dziedzictwem przekazanym nam wiele lat temu przez abpa Alfonsa Nossola. Jego zdaniem zdrową teologię powinny cechować odwaga, pokora i cierpliwość.
Abp Alfons Nossol został podczas uroczystości uhonorowany okolicznościową tabliczką wręczoną mu przez dziekana wydziału w mieniu tworzącej go wspólnoty akademickiej. Znalazły się na niej słowa: Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi prof. dr. hab. Alfonsowi Nossolowi emerytowanemu Biskupowi Opolskiemu i pierwszemu Wielkiemu Kanclerzowi WTUO w 90. rocznicę Urodzin z wyrazami najgłębszego szacunku i wdzięczności za stworzenie opolskiego środowiska teologicznego oraz naukę myślenia sercem i miłowania rozumem.
Abp Nossol odpowiedział ciepłym i pełnym poczucia humoru wspomnieniem nt. prac i wysiłków, które doprowadziły – z jego wiodącym udziałem – do powstania przed laty Uniwersytetu Opolskiego. Uczestnicy odpowiedzieli długą owacją.
– Naprawdę dobrze wybraliście – mówił biskup opolski Andrzej Czaja studentom pierwszego roku. – Nie tylko dlatego, że wybraliście nasz wydział z jego sukcesami i z jego profesorami. Ale dlatego, że wybraliście teologię. Ta nauka stwarza niebywałe możliwości rozwoju. Z perspektywy lat i doświadczenia powiem, że przygotowała mnie do posługi, do której Jezus powołał. Bardzo poszerzyła moje horyzonty myślowe i nie tylko myślowe. Dała też zasadniczy pokarm dla duszy, która Boga żywego pragnie. Teologia otwiera na Boga, zbliża do Niego. Pozwala zachwycać się Bogiem i relacją z Nim. Tego wszystkim parającym się teologią życzę, by doświadczali wielu zachwytów i wzruszeń. Bóg zachwyca, Bóg wzrusza. Tym, kim się stał dla człowieka i co dla nas uczynił. To trzeba ciągle na nowo odkrywać.
[modula id=”10085″]
Ks. prof. Janusz Podzielny przedstawił statystykę za ubiegły rok akademicki. Studiowało w nim w Opolu na różnych kierunkach teologicznych 225 osób.
W czasie wykładu inauguracyjnego ks. prof. Waldemar Cisło z UKSW, a także przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie przedstawił sytuację cierpiących chrześcijan, zwłaszcza w Syrii, w Iraku, także osób poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie i omówił pomoc świadczoną im przez Kościół w Polsce.