Aktualizacja – godz. 23.07 – W Brzegu cały czas walczą o przejezdność drogi krajowej nr 39. Starostwo powiatowe informuje, że przeprawa nad Odrą w każdej chwili może zostać zamknięta. „Poziom rzeki stale rośnie i woda zaczyna napierać na umocnienia z worków. W krytycznym momencie policja zamknie ruch” – czytamy w komunikacie.
Aktualizacja – godz. 21.20 – W Brzegu mieszkańcy robią wszystko, aby powódź nie zniszczyła ich miasta. Woda podnosi się powoli. Sięga już siedmiu metrów. Duch jednak nie gaśnie. W rejonie mostu na ulicy Jagiełły trwa akcja napełniania worków piaskiem. Te potem trafiają do newralgicznych punktów. To ulice: Oławska, Rybacka, Grobli, Plac Młynów. Pracują służby, wolontariusze i mieszkańcy.
„Pracujący są zaopiekowani, otrzymują posiłki i napoje. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom, którzy wspierają akcję. Mieszkańcy, którzy potrzebują zabezpieczenia workami, cały czas mogą zgłaszać się po worki z piachem przy ul. Jagiełły lub ul. Oławskiej. Po tej stronie Odry podtopienia wynikają z przelewania studzienek, gdyż oczyszczalnia jest wyłączona. Most jest przejezdny, skrzyżowanie z ul. Krakusa zabezpieczone zaporami z worków” – informuje UM w Brzegu.
***
Ewakuacja w Brzegu wymuszona przez powódź została ogłoszona we wtorek około godz. 11.30. Dotyczy mieszkańców ulic: Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. „Osoby ewakuowane będą podejmowane spod domów, przygotowanym transportem lub dostarczane przez straż pożarną do miejsca zbiórki. Osobom starszym i schorowanym zostanie udzielona pomoc. Prosimy o przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy osobistych, lekarstw oraz dokumentów” – czytamy w komunikacie.
Powódź w Brzegu. Oczyszczalnia ścieków nie działa
Przez całą niedzielę i poniedziałek strażacy i ochotnicy pracowali nad zabezpieczeniem miasta przed powodzią. Podwyższali wały z pomocą wokół z piaskiem. Potem w obronę miasta zaangażowali się też mieszkańcy. Żywioł okazuje się jednak silniejszy. Przez powódź w Brzegu konieczne było wyłączenie oczyszczalni ścieków.
„Zasilanie energetyczne zostało wyłączone przez zakład energetyczny i obecnie urządzenia technologiczne nie funkcjonują. Zwracamy się z prośbą do użytkowników kanalizacji o racjonalne korzystanie z wody i ograniczenie do minimum produkcji ścieków” – czytamy w komunikacie.
Urząd miasta w Brzegu informuje, że ta sytuacja powoduje, iż ścieki zalewają wyłączoną oczyszczalnię. Dochodzi do przepełnienia kanałów. To z kolei może prowadzić do zalewania ulic i zanieczyszczenia środowiska. Władze zalecają, by w tym czasie oszczędnie używać wody do spłukiwania toalet i ograniczyć do minimum kąpiele, pranie i zmywanie.
Jednocześnie spółka wodociągowa w Brzegu zapewnia, że woda płynąca z kranów jest zdatna do picia.
Rośnie poziom wody w Odrze w Brzegu
Mieszkańcy i służby z niepokojem spoglądają na wodowskazy. Obecnie poziom Odry w Brzegu wynosi 683 cm i wskazuje na trend rosnący. Odra w miejscu, w którym wpływa do niej Nysa Kłodzka przekracza już 7 metrów.
– Wszystkie miejscowości w powiecie brzeskim położone nad Nysą Kłodzką są zalane. To m.in. Kopice, Lewin Brzeski i Skorogoszcz. Sytuacja w nich, ale i w Brzegu uzależniona jest od tego, co będzie ze zrzutami wody ze zbiornika retencyjnego w Nysie – mówi Rafał Dziuba, oficer prasowy komendy straży pożarnej w Brzegu.
Sytuacja w gminie Lewin Brzeski jest bardzo trudna. Miasto jest pod wodą, podobnie jak sołectwa na jego terenie – jak w Stroszowicach na powyższym filmie. Są miejsca, w których brakuje energii elektrycznej. Strażacy ewakuują mieszkańców korzystają z pontonów i skuterów wodnych. Na miejscu działa też wojsko.
Czytaj także: Pilna ewakuacja Nysy. Miasto się nie poddaje! Mieszkańcy walczą o wał
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.