Pamięć RAM DDR4 – co określa to oznaczenie?
Technologia w komputerach rozwija się w naprawdę imponującym tempie. Ewoluują też same podzespoły, które oferują coraz większe możliwości. Widać to bardzo dobrze na przykładzie pamięci RAM, którą będziesz w stanie kupić na przykład na stronie sklepu internetowego https://www.morele.net/kategoria/pamieci-ram-38/,,,,,,,,0,,,,7965O980523/1/.
Kości RAM dostępne są w różnych standardach, które klasyfikowane są pod skrótem DDR, czyli Double Data Date. Oznacza to, że pamięć jest przesyłana dynamicznie po obu stronach sygnału, zapewniając podwójną prędkość – ta wiedza jednak nie jest Ci zbytnio potrzebna. Co jednak jest potrzebne to fakt, jakie możliwości oferują różne klasy tego skrótu. Obecnie najpopularniejszym standardem nadal jest DDR4, chociaż na rynku można otrzymać już kości DDR5, a wiele firm pracuje już nawet w swoich ośrodkach nad standardem DDR6!
DDR4 vs DDR3 – kluczowe różnice
Wiele osób, rozważając zbudowanie swojego komputera lub przeprowadzenie wymiany poszczególnych podzespołów, zastanawia się, po jaki RAM sięgnąć. Obecnie sporą popularnością cieszy się standard RAM DDR4, ale czym właściwie różni się on względem swojego poprzednika, czyli RAM DDR3?
Najważniejszym aspektem jest oczywiście sama wydajność. Kości RAM DDR4 są w stanie uzyskać taktowanie na poziomie 3200 MHz, a w niektórych przypadkach nawet 3600 MHz. Dla porównania pamięć DDR3 osiąga swoją absolutną granicę na poziomie 2400 MHz. Przepustowość pamięci jest wyższa, zwiększyła się liczba pinów, lecz zarazem zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię. Klasyczne kości DDR3 potrzebowały napięcia na poziomie 1,5 V, kiedy to w przypadku DDR4 jest to tylko 1,2 V.
Za zmianami w wydajności poszły także zmiany w fizycznej budowie tych kości. DDR4 są odrobinę grubsze od DDR3, a także mają zakrzywioną krawędź, dzięki czemu można je łatwiej i bezpieczniej umieszczać w specjalnych gniazdach na pamięć RAM znajdujących się w płycie głównej. Ułożenie wycięć również jest inne, dzięki czemu płytek DDR4 nie będzie można włożyć w sloty na kości DDR3 i vice versa.
RAM DDR5 względem DDR4 – co się zmieniło?
RAM DDR4 z uwagi na swoją wszechstronność i wydajność nadal cieszy się sporą popularnością. Powoli jednak te kości są wypierane przez jeszcze nowszy standard DDR5. Warto powiedzieć o nim kilka słów, bowiem i on przynosi spore usprawnienia.
DDR5 to spory skok pod kątem przepustowości, która uległa niemalże podwojeniu. Obniżenie napięcia do poziomu 1,1 V wydaje się niewielkie, lecz w tak skomplikowanym układzie, jak komputer stacjonarny czy laptop, niewątpliwie każdy postęp w tym aspekcie ma znaczenie. Pojedyncze kości mogą mieć także większą pojemność, sięgającą aż 128 GB. Dla porównania, kości DDR4 zatrzymują się na poziomie 32 GB. DDR5 to więc kolejny skok, lecz obecnie kości DDR4 nadal są na tyle dobre, że rezygnowanie z nich absolutnie nie jest konieczne!