niedziela, 22 czerwca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Tylko u nas

Opolskie kroszonki – tradycja lokalna, ale ambicje światowe

W 2020 roku rozpoczęła się głośna kampania na rzecz wpisania opolskiej kroszonki na światową listę UNESCO. Wiele o tym mówiono i pisano, ale dziś jesteśmy równie daleko jak wówczas. Jeśli chodzi zaś o tradycyjne pisanki, sprawa wydaje się być już przegrana. Wyprzedzili nas Ukraińcy.

Beata Szczerbaniewicz Beata Szczerbaniewicz
2024-03-31
w Najważniejsze, Opole, Tylko u nas
Opolskie kroszonki

Kroszonki autorsta Marii Żmiji-Glombik

„Pisanki, kroszonki, całe w ornamentach….” – to słowa piosenki, której tradycyjnie uczą się przedszkolaki z okazji Wielkiejnocy. Już dzieci wiedzą, że z okazji świąt trzeba pięknie ozdobić jajka, a sposobów w jaki można to zrobić, jest wiele. Na Śląsku Opolskim najbardziej popularne dziś są kroszonki, ale pierwsze były pisanki. Najstarsze jajka zdobione tą metodą (wykonane z wypalonej ceramiki) pochodzą prawdopodobnie z X wieku. Wykopane zostały podczas prac archeologicznych w miejscu opolskiego grodu piastowskiego na Ostrówku. Wzór na nich wykonany został ciepłym woskiem.

Choć dziś jajka zdobi się na wszelakie sposoby (naklejki, koszulki termiczne, kolorowe farbki, malowanie specjalnymi pisakami…) kraszanki i pisanki to nasze dziedzictwo, z którego jesteśmy dumni. A zwłaszcza z kroszonek. Bo w opinii wielu żaden inny region nie może się pochwalić tak misternymi, bogatymi i zarazem niepowtarzalnymi wzorami. To nierzadko małe dzieła sztuki, z których Opolszczyzna słynie.

Nic dziwnego, że w 2019 roku opolska kroszonka i opolski wzór ludowy zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Rok później z okładem dołączyła do niej pisanka wykonywana techniką batikową. Ale to nie koniec. Opolanie mają bowiem w tym zakresie ambicje światowe.

Co z tym UNESCO?

W 2020 roku w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele komunikatów o tym, że po uzyskaniu wpisu na listę krajową rozpoczynamy starania o wpis na listę międzynarodową. Czyli listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną w oparciu o Konwencję UNESCO. Takie zapowiedzi wychodziły między innymi od Samorządu Województwa Opolskiego, czy z Muzeum Wsi Opolskiej. A także od środowisk związanych z twórcami ludowymi.

W związku z tymi planami zapoczątkowana została akcja stawiania w opolskich miejscowościach pomników dwumetrowych kroszonek i pisanek. Te miały je promować przed dokonaniem wpisu. Dwumetrowe konstrukcje początkowo wykonywane były z betonu, a później z poliuretanu i zdobione przez lokalne twórczynie ludowe.

Jest ich już 13. W Opolu, w Łubnianach, Ozimku, Chrząstowicach, Gogolinie, Walcach, Kolonowskim, Strzelcach Opolskich, Otmicach, Tarnowie Opolskim, Strzeleczkach. A ostatnia ustawiona niedawno w Zawadzkiem. W Tułowicach stoi pisanka… Na tej promocji jednak póki co stanęło. Nie złożono wniosku o wpis na listę UNESCO.

– Wniosek nie powstał i póki co nic się nie dzieje w tej sprawie – mówi Joanna Banik z oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu. – A jak sama nazwa wskazuje, mówimy o liście reprezentatywnej dziedzictwa, więc żeby wpisać naszą kroszonkę opolską, trzeba by stworzyć wniosek ogólnopolski: wszystkich kroszonek i pisanek oraz ich odmian. My jako region w zasadzie jesteśmy do tego gotowi, bo mamy na liście krajowej już i kroszonkę i pisankę, ale czekamy na inne regiony i cieszy, że pojawiają się wnioski o kolejne wpisy, na przykład ostatnio pisanek lubelskich.

Nie zapomnieliśmy

Wniosek o taki wpis na listę UNESCO musiałby wyjść z ministerstwa kultury. Ale inicjatywa może być oddolna. I taką inicjatywę zapowiadało swego czasu Muzeum Wsi Opolskiej. A nawet były zapowiedzi zapowiedzi, że te starania już się rozpoczęły.

– Bo tak było: rozpoczęliśmy rozmowy na ten temat z posłami i w samym ministerstwie, a dwa tygodnie później pandemia pokrzyżowała wszystkie plany i działania. Wszyscy zajęli się czym innym – mówi dyrektor muzeum Jarosław Gałęza. – Nie zapomnieliśmy, cały czas gromadziliśmy dokumentację, która jest potrzebna przy takim wniosku i te plany są aktualne. Choć nieco je zmodyfikowaliśmy.

Jak zdradza prowadzi aktualnie rozmowy w sprawie wspólnych starań o wpis tradycyjnego zdobienia jaj wielkanocnych. A czyni to wraz z partnerem z czeskich Moraw. Tam też powstają kroszonki. Choć tradycja nie jest tak silna.

– Ustalamy szczegóły jak to zrobić, razem będzie łatwiej i szybciej – nie kryje Gałęza. – Jeśli chodzi o nasze pisanki, to niestety droga dla nich do wpisu UNESCO jest już zamknięta, a to dlatego że w międzyczasie Ukraina zdążyła otrzymać nominację do wpisu na listę jako swoje dziedzictwo. A szkoda, bo mogliśmy zrobić to wspólnie.

Kolejka do UNESCO a do 2032 roku

Z zapytaniem o szanse na wpisanie opolskiej kroszonki zwróciliśmy się też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak tłumaczy radca ministra do spraw UNESCO Joanna Cicha-Kuczyńska, procedura jest skomplikowana i są pewne ograniczenia. Gdyby składać dziś wniosek o wpisanie opolskiej kroszonki na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną w oparciu o Konwencję UNESCO, oczekiwanie aż się tak stanie, mogłoby potrwać nawet 10 lat.

– Ponieważ każde państwo może złożyć wniosek do UNESCO raz na dwa lata, to obecnie kolejność opracowywania wniosków jest ustalona aż do roku 2032 – wyjaśnia radca ministra. – Na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisanych już mamy blisko 90 tradycji. Depozytariusze większości z nich zadeklarowali chęć wpisu na listę UNESCO. Taka procedura nie jest też wszczynana z automatu: wniosek opiniuje Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, skupiająca ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowych instytucji kultury i świata nauki. A decyzja należy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozmowy sprzed 4 lat podjęte przez opolskie muzeum dały jednak skutek: w ministerstwie pamiętają o opolskiej kroszonce. I mają pomysł na ominięcie długiej kolejki: jeszcze szerszy niż w skansenie. Limit wniosków nie dotyczy tych międzynarodowych. Dlatego trwają rozmowy w gronie kilku państw Europy centralnej, południowej i wschodniej, by opracować wniosek wspólny

dotyczący dekorowania jaj wielkanocnych różnymi metodami. Kroszonka opolska byłaby jego częścią i jest na to gotowa – gdyż jest już wpisana do rejestru krajowego.

Czytaj także: Dwumetrowa opolska kroszonka stanęła w holu Dworca Głównego w Opolu

Kroszonki autorsta Marii Żmiji-Glombik
Kroszonki autorsta Marii Żmiji-Glombik
Kroszonki autorsta Marii Żmiji-Glombik
Opolskie kroszonki
Kroszonki autorsta Marii Żmiji-Glombik
Opolskie kroszonki
Kroszonkę w holu dworca ozdobiła Agnieszka Okos. Fot. Kog

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Tags: HistoriakulturaOpolskie

Czytaj więcej

nasiona Toraf kosmos

Kosmiczna misja opolskich nasion. Tego jeszcze nie było!

Anna Konopka
2025-06-22
0

Przedsiębiorstwo Toraf od kilku miesięcy prowadzi intensywne prace nad rewolucyjnym projektem - chce wysłać nasiona w kosmos. To dlatego też...

wybory prezydenckie 2025 - frekwencja w opolskim

Ważny komunikat prokuratury w sprawie wyborów: „Doszło do zamiany głosów”

Agnieszka Koziak
2025-06-21
0

Kilka dni temu, Sąd Najwyższe zdecydował o konieczności ponownego przeliczenia głosów oddanych w II turze wyborów prezydenckich z 13 obwodowych...

Opole wstrzymuje potrzebę. Turyści bez toalet, miasto bez planu

Opole wstrzymuje potrzebę. Turyści bez toalet, miasto bez planu

Agnieszka Koziak
2025-06-21
0

W środku turystycznego sezonu Opole znów zmaga się z problemem, który co roku uderza z tą samą siłą - brakiem...

Odra Opole kadra

Dzieje się w Odrze Opole. Rewolucja kadrowa, sparingi i wyjazd na obóz

Łukasz Baliński
2025-06-21
0

Zacznijmy tym razem od tych nowych piłkarzy. Choć właściwie jeden z nich w pewien sposób dał się już poznać opolskiej...

Kapłański jubileusz w diecezji opolskiej. 65 i 60 lat służby ołtarzowi

Kapłański jubileusz w diecezji opolskiej. 65 i 60 lat służby ołtarzowi

Krzysztof Ogiolda
2025-06-21
0

Wraz z nim Eucharystię celebrowali także bp Waldemar Musioł i kapłani, którzy przyjechali z jubilatami. 65. rocznicę święceń kapłańskich obchodzą...

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • opole 2025 prywatka

    Opole 2025. Prywatka w amfiteatrze, ale show skradł „ksiądz”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Zabytkowy pałacyk w Opolu miał być hotelem. Wiemy, co dalej z inwestycją

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opole 2025. Edyta Górniak zaskoczyła wyznaniem. „To ostatni raz”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Edyta Górniak szczerze na zapleczu festiwalu. Mówiła o Dodzie i przebodźcowaniu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opole 2025. Spadek oglądalności festiwalu. Jeden koncert zaniżył średnią

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole powódź 2024 Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025