Opolska Nagroda Jakości 2023 po raz dwudziesty
Opolska Nagroda Jakości to wyjątkowa statuetka, o którą szansę mają walczyć szczególnie zasłużeni przedsiębiorcy z Opolszczyzny. By wziąć udział w konkursie firmowanym przez Opolską Izbę Gospodarczą (OIG) należało złożyć wniosek.
Na dwudziestą, jubileuszową edycję Opolskiej Nagrody Jakości wpłynęło kilkanaście wniosków. Kandydatury te były oceniane na podstawie audytu. Ten z kolei zawsze jest przeprowadzany przez zewnętrznych audytorów Polskiej Nagrody Jakości.
– Nagroda dotyczy zarządzania przez jakość. Doceniamy osoby i firmy, które robią to na wysokim poziomie. Chodzi tu między innymi o jakość towaru i usług, dzięki którym ktoś wybiera akurat tę firmę, a nie inną – mówi Bartosz Ryszka, prezes OIG w Opolu.
– Regulamin konkursu Opolska Nagroda Jakości jest tak opracowany, by menedżerowie i firmy biorące w nim udział same dokonały pewnych refleksji. Mają one dotyczyć tego, w którym miejscu się znajdują, jeśli chodzi o jakość w ich firmie.
Bartosz Ryszka podkreśla, że OIG nie ma żadnego wpływu na ocenę firm. – Wyniki audytu są przedstawiane na kapitule. Dopiero ta debatuje o tym, czy Opolską Nagrodę Jakości przyznać komuś lub nie – wyjaśnia.
W związku z tym przez 20 lat wyłoniono 141 laureatów. Wyróżniono również 127 firm, natomiast 5 otrzymało dyplom uczestnictwa. – Widać więc wyraźnie, że nie jest łatwo zdobyć Opolską Nagrodę Jakości – podkreśla prezes OIG.
W składzie kapituły są osoby piastujące najwyższe stanowiska w różnych instytucjach. To między innymi przedstawiciele miasta, wojewody. A także lokalnego świata nauki i biznesu.
Fanatycy transportu
Opolska Nagroda Jakości 2023 trafiła m.in. do spółki Hengst Filtration Poland Sp. z o.o. z Gogolina. Firma jest cenionym w świecie partnerem w dziedzinie rozwoju oraz dostawcą filtrów i systemów zarządzania płynami dla motoryzacji i przemysłu. Dziś zatrudnia 3000 osób. Działając na globalnym rynku ma 15 zakładów w Europie, Ameryce Północnej oraz Południowej, jak również w Azji.
Wśród laureatów jest też GTV Office z Ozimka. Na rynku działa od 1994 roku i specjalizuje się w przewozach ludzi, głównie do pracy.
– Od siedmiu lat zajmujemy się też przewozami gminnymi na terenie regionu, np. do szkoły, pracy – mówi Marcin Jaworski, wspólnik w GTV, którą założył Krzysztof Zubeil.
– Wywodzimy się jednak z przewozów międzynarodowych. Dowozimy z adresu pod adres, na dziś to ok. 200 tys. ludzi rocznie. Obsługujemy duże firmy zatrudniające pięćset, tysiąc czy trzy tysiące ludzi na hali. Od jakości naszej obsługi zależy choćby to, czy praca na hali rozpocznie się na czas. Dlatego nasza dewiza to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Dlatego przewóz ludzi to bardzo wymagająca branża – opowiada.
W roku 2022 udało im się dowieźć do pracy ponad milion pracowników. Lepiej niż w kraju są znani w Niemczech i Holandii.
– Dziś w całej firmie zatrudniamy ponad 1100 osób, a nasza flota to 700 różnych samochodów. Na co dzień nie myślimy o tym, że jesteśmy liderem na rynku. Codzienność to rozwój, ciągle kompletujemy zespół i się powiększamy. Przychodzimy do pracy z radością, jesteśmy fanatykami transportu. Jesteśmy zafiksowani na tym, by coś zrobić dobrze i być najlepszym w swoim segmencie. Opolska Nagroda Jakości to dla nas drogowskaz. Utwierdza nas, że idziemy w dobrą stronę – mówi Marcin Jaworski.
Kto Znakomitym Przywódcą
W tym roku po raz szesnasty przyznano statuetki w kategorii Znakomity Przywódca. To nagrody dla osób wybitnych na wielu polach, z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i osiągnięciami.
W tym przypadku wyróżniające się osobowości zgłosić mogą współpracownicy lub partnerzy biznesowi.
Tu wśród laureatów był Mateusz Widocki, zastępca kanclerza Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu. Jakimi wartościami kieruje się w codziennej pracy?
– Przede wszystkim dbam, aby na uczelni panowała przyjazna atmosfera odpowiedzialnej pracy, nie zapominając przy tym o potrzebach, zarówno pracownika jak i studenta, które są dla mnie szczególnymi wartościami – mówi „O!Polskiej” zwycięzca.
– Staram się aby posiadane przeze mnie umiejętności interpersonalne były podstawą odpowiedniej współpracy z innymi, motywacji do osiągania zamierzonych celów, rozwiązywania konfliktów, prowadzenia negocjacji, właściwego delegowania uprawnień oraz pozytywnego oddziaływania na pracownika. Kluczem do tego swoistego sukcesu jest codzienna organiczna i sumienna praca – tłumaczy.
Laureat dodaje, że jego zdaniem wartości te są uniwersalne i nie odnoszą się tylko do pracy w szkolnictwie wyższym.
– Sądzę, że znajdują one swoje zastosowanie w każdej sytuacji, w której mamy do czynienia z pracą zespołową – zaznacza Mateusz Widocki.
Opolska Nagroda Jakości 2023 – lista laureatów
Wyróżnienie:
- Kancelaria Tłumacza Przysięgłego i Mediacji Andrzej Lidychowski
Laureaci Opolskiej Nagrody Jakości 2023
- HENGST FILTRATION POLAND sp. z o.o. z Gogolina
- Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu przy Politechnice Opolskiej
- GTV Office Sp. z o.o. z Ozimka
- Adamietz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich
- Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu
- Paretti Sp. z o.o. Sp. k. z Opola
- Asterm – Andrzej Szmigiel z Kluczborka
- APN Sentium Sp. z o.o. z Opola
- Atlantis Deweloper Opole Sp. z o.o.
Statuetki „Znakomitego Przywódcy”
- Mateusz Widocki – Zastępca Kanclerza Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu
- Łukasz Baran – Dyrektor Ośrodka Szkolenia Operatorów Maszyn Roboczych SOMAR s.c. z Brzegu
- Daniel Cupriak – Prezes Zarządu Agroas Nowa Wieś Mała koło/Grodkowa
Fot. Anna Konopka, Łukasz Józwenko/UMWO