Miasto Opole stale inwestuje w rozwój infrastruktury i miejskich dzielnic. Na naszych oczach zmienia się m.in. Winów. Opolski TBS kończę tam budowę czterech nowych bloków – w których mieści się 159 mieszkań. Docelowo będą one wykończone „pod klucz”.
– Zainteresowanie mieszkaniami jest duże. Została niewielka pula 20 lokali do zagospodarowania. Jest wiele zapytań i obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania – mówi Tomasz Maciaś, prezes OTBS. – Obecnie jesteśmy na etapie kończenia budowy i liczymy, że wkrótce będziemy mogli przystąpić do odbiorów ze strony wynajmujących.
Prezes podkreśla, że w planie są kolejne projekty. – Już wkrótce chcemy ogłosić przetarg na budowę czterech budynków na wynajem przy ul. Wrocławskiej. Planujemy i projektujemy również nowe osiedle z kilkudziesięcioma mieszkaniami komunalnymi w Opolu. Szczegóły wkrótce.
Inwestycją, która robi wielkie wrażenie jest oddane do użytku 15 maja Centrum Usług Publicznych przy ul. Witolda Pileckiego. Mieszczą się tam wydziały opolskiego ratusza. To komfortowy budynek o powierzchni przekraczającej 14 tys. m2. Obiekt ma pięć pięter – jedno podziemne oraz cztery nadziemne. Dla komfortu mieszkańców mieści się tam sześć wydziałów UM Opola oraz trzy jednostki podległe: Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, Miejskie Centrum Świadczeń, Wydział Lokalowy, Miejski Zarząd Dróg, Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz dwa referaty Wydziału Spraw Obywatelskich: Referat ewidencji ludności, dowodów osobistych, działalności gospodarczej oraz Referat komunikacji, a także Wydział Polityki Społecznej, Urząd Stanu Cywilnego i Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów.
Dumą miasta jest również działająca od niedawna tężnia solankowa na Malince, która jest obiektem o charakterze uzdrowiskowym, stanowiącym naturalny leczniczy inhalator. To największy tego typu obiekt w regionie (powierzchnia 532,30 m2 wraz ze strefą inhalacyjną). Długość tężni to ponad 31m, szerokość 4,26 m, a wysokość 7,75 m, natomiast powierzchnia ścian tarniny to 305,8 m2. Opolska tężnia to kubiczna bryła składająca się z monolitycznej niecki zbiornika na solankę oraz szkieletowej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego w postaci ram wypełnionych wiązkami tarniny. Zabudowana jest od strony wschodniej i zachodniej tzw. pergolą pełniącą funkcję przestrzeni inhalacyjnej. Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, osób starszych czy schorowanych.
Długo wyczekiwaną jest rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym w Opolu. Docelowo plac ma nosić imię Olgi „Kory” Sipowicz. Kształt placu wyznaczają okrągłe kopce, a pomiędzy nimi widnieją już ścieżki.
– Posadzimy na nich 45 sztuk platanów klonolistynych o obwodzie pnia 58-60 cm. Ponadto na placu nasadzimy osiem sztuk glediczji trójcierniowych o obwodzie 25-30 cm – zapowiada Adam Leszczyński, rzecznik ratusza. – Na miejscu nadal trwają prace ziemne. Robotnicy formują kręgi zieleni i układają nawierzchnię z płyt granitowych. Trwają prace związane z wymianą sieci wodociągowej.
Budżet Obywatelski – to mieszkańcy decydują o zmianach
Natomiast o tym, jaka jest rola Budżetu Obywatelskiego w rozwoju Opola w kontekście jego dziesiątej edycji mówi Paweł Sadło, kierownik referatu ds. integracji i partycypacji społecznej Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Opola.
– Budżet Obywatelski to narzędzie pozwalające mieszkańcom wpływać bezpośrednio na sposób wydatkowania środków z budżetu miasta na projekty, które według nich są najbardziej miastu potrzebne – mówi Paweł Sadło. – To mieszkańcy składają projekty, a później na nie głosują. X edycja Budżetu Obywatelskiego Opola zakończyła się niemałym sukcesem. Mieszkańcy złożyli aż 124 projekty. Rekordowa była suma środków przeznaczona na BO w X edycji – było to aż 6 800 000 zł. O tym, na co zostaną te środki przeznaczone zdecydowało w głosowaniu 11 454 mieszkańców Opola.
Pod względem tematycznym najpopularniejszą kategorią zgłoszonych zadań była kategoria: drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Jeśli chodzi o zwycięski projekt ogólnomiejski, to najwięcej głosów opolan zdobyła inicjatywa wsparcia schroniska dla bezdomnych zwierząt. Tę ideę poparło 1892 osób. Koszt tego zadania wyniesie 540 tys. zł.
Jak wskazuje Paweł Sadło, BO zmieniał się przez lata. – Wspólnie z mieszkańcami szukaliśmy najbardziej trafnej formuły, która zachęci ich do korzystania z tej właśnie formy wpływania na rozwój miasta. Dziś na bazie tamtych doświadczeń budżet obywatelski jest bardziej rozpoznawalny, przyjazny i dostępny. To mechanizm, w który mieszkańcy chcą się angażować. Widzimy to w statystykach, w liczbie składanych projektów, liczbie głosujących. Z roku na rok jesteśmy bardziej świadomi naszych potrzeb i uczymy się sposobów ich rozwiązywania, korzystając z tego narzędzia partycypacji społecznej – dodaje kierownik z CDO.
Dodajmy, że od pierwszej edycji mieszkańcy Opola złożyli ponad 1300 projektów. Oddali prawie 150 tysięcy głosów na projekty. Zdecydowali na co zostanie w Opolu wydanych ponad 45 milionów złotych. Warto wspomnieć, że Budżet Obywatelski funkcjonuje dzięki wsparciu aż 22 wydziałów i jednostek miejskich.