W projekcie uchwały czytamy, że kredyt, jaki chce zaciągnąć Opole, to nowy instrument wsparcia samorządów z Krajowego Programu Odbudowy. Jego podstawowy wymóg jest taki, że pieniądze z tej pożyczki służyć mają szeroko pojmowanej „zielonej transformacji”. Nie chodzi tu tylko o zadania nowe, ale także o te, które doczekały się realizacji od lutego 2020 roku.
Kredyt, jaki w BGK chce wziąć Opole, ma być uruchomiony w latach 2024-2025. Miasto zakłada, że w części tymi pieniędzmi pokryje zobowiązania zaciągnięte na wcześniejsze inwestycje. Możliwe są też nowe inicjatywy ze wsparciem tych pieniędzy. Daria Strąk z biura prasowego opolskiego ratusza przyznaje, że miasto ma listę takich zadań. Nie chce jej jednak ujawniać do czasu, aż BGK przyzna miastu pożyczkę.
Opole chce wziąć nowy kredyt. Spłata do 2045 roku
W projekcie uchwały urzędnicy wskazują, że ten konkretny kredyt w BGK ma bardzo korzystne warunki. To m.in. niski koszt (w zależności od zadania od 0 do 1 proc.), a także szansa na umorzenie części kapitału (o 5 proc.). Jeśli radni się zgodzą, miasto najpierw wystąpi do Regionalnej Izby Obrachunkowej z wnioskiem o opinię na temat możliwości spłaty pożyczki przez miasto. Plan zakłada, że Opole będzie spłacać ten kredyt do 2045 roku.
Pojawia się jednak pytanie jak ruch ten wpłynie na obecne zadłużenie miasta. Według stanu na 27 sierpnia tego roku wynosi on blisko 593 mln zł. To ponad 39,9 proc. w relacji do planowanych dochodów miasta, które wynoszą obecnie 1,485 mld zł.
Daria Strąk przekonuje jednak, że zadłużenie nie wzrośnie i będzie utrzymane na poziomie wpisanym do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
– Uchwała jest konieczna, gdyż dzięki niej będziemy mogli uruchamiać preferencyjne środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy – argumentuje.
Uchwałę rada przyjęła połączonymi siłami klubów prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i Platformy. Radni PiS wstrzymali się od głosu.
Czytaj także: Zmiany w finansowaniu dzieci w żłobkach w Opolu. Są kontrowersje
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.