Zmarł profesor Stanisław Gajda. Miał 77 lat
„Wielki uczony i wielki człowiek, integrujący środowisko językoznawcze całej słowiańskiej Europy, założyciel międzynarodowego czasopisma „Stylistyka”, trzykrotny doktor honoris causa, członek lub przewodniczący kilku najbardziej prestiżowych naukowych gremiów państwowych i międzynarodowych, przyjaciel wielu ludzi w Polsce i za granicą, NASZ MISTRZ” – piszą o profesorze opolscy językoznawcy.
Człowiek, dla którego praca naukowa była treścią życia, który świętości nauki: prawdę, rzetelność, obiektywizm – sam czcił i innych tego nauczył. Zakładając i rozwijając „opolską szkołę stylistyczną”, wyznaczył swoim uczniom drogę, wprowadził na szerokie wody środowisk polskich i europejskich.
Profesor Stanisław Gajda urodził się 3 października 1945 roku. Był filologiem polskim, specjalizującym się w językoznawstwie polskim i słowiańskim, leksykologii, socjolingwistyce, stylistyce i teorii tekstu. Nauczyciel akademicki związany z WSP Opole i Uniwersytetem Opolskim, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.
W 1975 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filologii za pracę pt. „Rozwój polskiej terminologii górniczej”, napisanej pod kierunkiem prof. Henryka Borka. Tytuł doktora habilitowanego zyskał na podstawie rozprawy: „Podstawy badań stylistycznych nad językiem naukowym w 1981”. Tytuł profesora otrzymał w 1990 z rąk prezydenta Lecha Wałęsy.
W latach 1990-2012 pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. W latach 1998-2012 był kierownikiem Katedry Języka Polskiego. Jego dorobek naukowy obejmuje prawie 300 publikacji.