Nowe składy do Berlina i Wiednia to próba powetowania faktu, że z rozkładu zniknie pociąg NightJet. Ten kursował pomiędzy stolicami Niemiec i Austrii, zatrzymując się w stolicy naszego regionu. Jak donosi portal rynek-kolejowy.pl, jego operator postanowił poprowadzić tę linię przez Pragę. Nowy rozkład PKP Intercity dla pociągów z Opola uwzględnia dwa składy, którymi będzie można dojechać do obu miast, do których jeździ NightJet.
Do Berlina będzie kursował pociąg IC Odra. Będzie wyruszał z Krakowa, by przez Opole i Wrocław dojechać do stolicy Niemiec. Z kolei IC Danubius będzie jechał z Wrocławia przez Opole do Wiednia. I tu należy zaznaczyć, że lokomotywa będzie ciągnąć aż do czeskiego Bohumina zaledwie dwa wagony. Tam połączą się z czterema wagonami wyprawionymi z Krakowa. Z drodze powrotnej IC Danubius będzie się dzielić na dwie części.
Nowy rozkład PKP Intercity z Opola – co zmienia się 10 grudnia?
Jak informuje biuro prasowe, nowy rozkład PKP Intercity z Opola oznacza, że w stolicy województwa od 10 grudnia będą zatrzymywać się 34 pary pociągów przewoźnika. To 32 składy całoroczne i dwa sezonowe.
„Na dotychczasowym poziomie pozostanie liczba połączeń do Warszawy. Natomiast od 10 grudnia mieszkańcy województwa opolskiego będą mogli skorzystać z 1 dodatkowej pary połączeń do Wrocławia, Krakowa czy Białegostoku. Pociąg IC Fredro, kursujący obecnie z Wrocławia do Warszawy przez Opole, w nowym rozkładzie jazdy będzie miał wydłużoną relację do stolicy województwa podlaskiego” – zapowiada PKP Intercity.
Za sprawą nowego rozkładu dwa dodatkowe połączenia zyskać ma Kędzierzyn-Koźle. Zmienia się trasa pociągu TLK Roztocze. Dzięki temu mieszkańcy miasta wygodniej dojadą do Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Lublina. Zaś uruchomienie nowego codziennego pociągu TLK Szczeliniec relacji Kraków – Jelenia Góra zapewni połączenie do Nysy i Kłodzka.
Przewoźnik chwali się, że w nowym rozkładzie jest więcej pociągów klasy IC, a mniej TLK. „Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń kategorii IC z/do Opola zwiększy się do 25. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin” – czytamy w komunikacie.
Nowy rozkład PKP Intercity z Opola uwzględnia też fakt, że do czerwca 2024 roku trwać ma modernizacja stacji Warszawa Zachodnia.
„Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, bądź będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej” – informuje spółka.
Czytaj także: Plac przed dworcem w Opolu dzieli mieszkańców. „Kurhany” kontra „baraki”