poniedziałek, 15 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Region

Nowy gmach biblioteki w Zdzieszowicach. Prawie jak w Warszawie

Po blisko roku prac zakończyła się budowa Miejsko-Gminnej Biblioteki w Zdzieszowicach. To teraz najbardziej reprezentacyjny budynek w tej miejscowości. Koszt budzi jednak kontrowersje, wszak to 10,5 mln zł.

Beata Szczerbaniewicz Beata Szczerbaniewicz
2024-03-25
w Region
Nowy gmach biblioteki w Zdzieszowicach
REKLAMA

Nowa biblioteka w Zdzieszowicach powstała w miejscu starej: na rogu ulic Pokoju i Chrobrego. Wcześniej trzeba było wyburzyć budynek, którego historia sięgała początku lat 80-tych XX wieku. Początkowo był tam sklep wielobranżowy (następnie – przez wiele lat – „Biedronka”) i poczta oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. No i biblioteka oczywiście. Ze starego gmachu po rozbiórce zostały tylko piwnice.

Na budowę nowoczesnej placówki gmina pozyskała duże dofinansowanie: 5,95 mln zł z rządowego programu „Polski Ład”. Szacowano wtedy, że koszt przedsięwzięcia będzie niewiele wyższy. Wielki sukces w postaci pozyskania dotacji z czasem stał się kłopotliwy. Ceny materiałów i usług poszybowały w górę i okazało się, że będzie to dla gminy dużo większy wysiłek finansowy. To spowodowało konieczność zaciskania pasa w innych wydatkach.

Nowa biblioteka w Zdzieszowicach. Są kontrowersje

I sprowadziło przez to falę krytyki na włodarzy miasta. A to jeszcze nie koniec wydatków. Zanim obiekt będzie mógł zostać oddany do użytku, trzeba jeszcze go wyposażyć.

– Szacujemy, że oddanie obiektu do użytku będzie mogło nastąpić latem – mówi wiceburmistrz Artur Gasz. – Obecnie trwają odbiory techniczne i przygotowujemy przetarg na wyposażenie. To może być kolejny milion złotych.

W Zdzieszowicach pojawiły się głosy, że gmina mogła skorzystać z Polskiego Ładu, biorąc dofinansowanie na jakiś inny, „bardziej potrzebny” cel, bo wydawanie około 11 mln zł na bibliotekę to przesada. Jak się okazuje, samorząd jednak dwukrotnie próbował pozyskać z tego właśnie źródła dotację na budowę kanalizacji i… nie dostał.

Czytaj także: Muzeum Kresów w Brzegu do realizacji. Są pieniądze z ministerstwa

Tags: inwestycje opolskieZdzieszowice
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Opolski Bazarek Odzieży

    Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Remigiusz Mróz: Dopiero z Warszawy dostrzegłem kulturowy tygiel Opola

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragiczny wypadek w Bardzie. Mieszkańcy Nysy, ojciec i syn, zginęli na miejscu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragedia pod Gogolinem. Pijany kierowca wjechał w stojące samochody

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025