Norbert Lysek przez lata był związany z przemysłem
Norbert Lysek pochodził z Kamienia Śląskiego. W 1978 roku ukończył studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a w 1998 – uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych.
Jego życiorys jest bogaty: od 1959 roku pracował w Wydziale Finansowym prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krapkowicach, następnie od 1962 roku zatrudniony był w Śląskich Zakładach Przemysłu Wapienniczego w Strzelcach Opolskich.
Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1972 roku Norbert Lysek został I sekretarzem komitetu zakładowego w miejscu pracy, następnie pełnił tę samą funkcję w Tarnowie Opolskim. 1974 to rok, gdy został I sekretarzem KZ PZPR w Hucie Małapanew w Ozimku.
W latach 1975–1989 był dyrektorem naczelnym Śląskich Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Tarnowie Opolskim.
Norbert Lysek był także członkiem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu oraz prezydium zarządu wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Odszedł poseł i samorządowiec
W 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm z okręgu opolskiego. Należał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej.
Po odejściu z Sejmu Norbert Lysek kontynuował pracę w Śląskich Zakładach Przemysłu Wapienniczego Opolwap, po przekształceniu w spółkę – jako jej prezes. Był również dyrektorem Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, adiunktem w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu i w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.
Norbert Lysek zostanie zapamiętany jako człowiek bardzo aktywny, oddany śląskiej ziemi i lokalnej społeczności. Jako poseł Ziemi Opolskiej X kadencji uczestniczył w pracach związanych z mniejszościami narodowymi i etnicznymi; był też wiceprezesem Opolskiej Izby Gospodarczej, zastępcą przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji „Sanktuarium Góra Św. Anny”.
W latach 1998–2006 pełnił funkcję radnego sejmiku opolskiego I i II kadencji. W roku 2002 przez kilka miesięcy pełnił funkcję wicemarszałka województwa opolskiego. W 2003 roku został pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych. Od 2010 roku był radnym powiatu strzeleckiego.
W 1998 r. otrzymał Nagrodę Honorową Ziemi Gogolińskiej „Statuetkę Karolinki”, a w 2005 r. został odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla miasta Gogolina”. Był też Honorowym Obywatelem Gminy Strzelce Opolskie.